Alpejskie krajobrazy gór kackar

Urok Gór Kaçkar

Kiedy myślimy o Turcji, przed oczami pojawia się nam się obraz piaszczystych plaż rozmieszczonych wzdłuż Wybrzeża Egejskiego. Tymczasem największą powierzchniowo część kraju zajmują wyżyny lub góry, a lista miejsc, do których możemy wybrać się na trekking jest naprawdę długa.

Prawdziwie alpejskie krajobrazy czekają na miłośników pieszych wycieczek, którzy zdecydują się odwiedzić Góry Kaçkar.

Góry Kaçkar w pigułce

Stanowią one najwyższą część pasma Gór Pontyjskich położonych w północno-wschodniej Turcji, stosunkowo niedaleko od granicy z Gruzją. Ich nazwa w tłumaczeniu z języka tureckiego oznacza kamienny szczyt i dobrze oddaje charakter gór, które w najwyższych partiach są skaliste i strome. Wysokość wielu szczytów przekracza 3000 m n.p.m., co sprawia, że to wymarzone miejsce dla amatorów wycieczek wysokogórskich.

Alpejskie krajobrazy gór kackar
Alpejski krajobraz Gór Kaçkar , foto:fotolia.com

Północne i południowe zbocza tych gór mają zupełnie inny charakter. Północne stoki są porośnięte przez pięknie kwitnące rododendrony i soczyście zieloną kosodrzewinę, a nad nimi górują strome, poszarpane granie górskie. Rozkwit bujnej roślinności jest skutkiem oddziaływania wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, które często przynosi intensywne opady deszczu. Taki mikroklimat sprzyja uprawom herbaty, której plantacje znajdziemy u podnóża gór.

Południowa strona pasma Kaçkar jest sucha, natomiast jej zbocza pokrywają rozległe alpejskie łąki. Możemy tam wędrować pomiędzy pasterskimi wioskami, zamieszkałymi przez niezwykle gościnnych Turków trudniących się wypasem bydła.

Góry Kaçkar a turystyka

Infrastruktura turystyczna nie jest w tym regionie specjalnie rozwinięta, ale niesamowita alpejska sceneria przyciąga coraz szersze grono turystów. Ci jednak muszą zachować szczególną ostrożność, spacerując po Górach Kaçkar. Można powiedzieć, że to miejsce dla odważnych i głodnych wrażeń. Na próżno szukać tutaj oznakowanych szlaków turystycznych. W dolinach możemy kierować się pasterskimi ścieżkami biegnącymi od jednej do drugiej wioski. W wyższych partiach gór jedynym oznaczeniem są kopczyki kamieni usypane przez miejscowych. Nie są rozmieszczone równomiernie, a kierowanie się nimi, zwłaszcza we mgle, może okazać się niewystarczającą wskazówką. Jeśli chcemy zdobywać szczyty, przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w mapy okolicy, dostępne w nielicznych przewodnikach i dokładnie zaplanować trasę.

Góry Kackar wiosną
Wiosenny krajobraz Gór Kaçkar, foto:fotolia.com

Piękno alpejskiej przyrody w czystej postaci

Jak w większości pasm górskich, tak i tutaj znajdziemy trasy o różnym poziomie trudności technicznej. Niezaprawieni wędrowcy decydują się najczęściej na treeking w okolicach jezior polodowcowych, otoczonych bujną szatą roślinną, na którą składają się azalie, rododendrony i inne odmiany wrzosowatych krzewów.

Warto wybrać się na wycieczkę do krystalicznie czystego jeziora Kara Gol, położonego niezwykle malowniczo w kotle lodowcowym. W jego tle dostrzeżemy potężne, skaliste, ostro zakończone szczyty górskie. Są one celem bardziej zaawansowanych trekkerów, którzy pod Kara Gol rozbijają swoje namioty i odpoczywają przed zdobyciem kolejnych wzniesień. Polodowcowe jezioro stanowi bazę wypadową na pobliskie trzytysięczniki: Nebisatgur (3301 m n.p.m.), Altiparmak (3301 m n.p.m.) i Didvake (3455 m n.p.m.).

Niemała jest grupa miłośników wędrówek, przyjeżdżających tu po to, aby zdobyć najwyższy wierzchołek całego pasma, czyli Kaçkar Dağı liczący aż 3937 m n.p.m. Wdrapanie się na jego skalistą grań to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla tych, którzy nie mieli wcześniej okazji znaleźć się na takiej wysokości.

Szczyt Ararat
Majestatyczna Góra Ararat, foto:fotolia.com

Wyprawa na szczyt zajmuje 3 dni i, ze względów aklimatyzacyjnych, nie należy nawet próbować skracać tego czasu. Oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia, ale dzięki temu, że jest to jedna z najpopularniejszych tras w okolicy, możemy iść śladami innych turystów. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie przewodnika lub dołączenie do większej grupy, która wchodzi na szczyt. Sama droga jest niezwykle wymagająca, momentami stroma i mocno eksponowana, dlatego wyprawy w tej okolicy odradza się osobom z lękiem wysokości. Oczywiście nagrodą za wysiłek są wspaniałe widoki na najwyższe szczyty Turcji , w tym na majestatyczny Ararat (5137 m n.p.m.). Charakterystycznym dla tego pasma jest to, że mgły gromadzą się na jego zboczach przez cały dzień, a z wierzchołka Kaçkar Dağı możemy podziwiać całe morze tych białych, pierzastych kłębów ukryte w dolinie. Krajobraz ten ma w sobie coś magicznego!

Góry Kaçkar to kraina nienaruszona przez piętno cywilizacji. Czeka ona na tych wszystkich, którzy chcieliby odpocząć od codziennego zgiełku i zasmakować życia w zgodzie z naturą.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!