Lleida panorama

Kulturalna wycieczka do Lleidy

Wieloma ciekawymi zabytkami może pochwalić się Lleida, największe miasto Katalonii położone w głębi lądu. Blisko stutrzydziestotysięczna aglomeracja jest ważnym ośrodkiem rolniczym i przemysłowym. Stopniowo na znaczeniu zyskuje również turystyka.

Głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać, jest urzekająca architektura starej części miasta. Co jeszcze warto zobaczyć w Lleidzie?

Miasto dwóch katedr

Lleida jest podzielona na dwie części, a granicę między nimi wyznacza rzeka Segre. Zabytkowe centrum mieści się na wzgórzu, po jej prawym brzegu. Dwa najważniejsze zabytki miasta to: Catedral de la Seu Vella, późnoromańska świątynia pochodząca z XIII wieku oraz Catedral Nueva, barokowa budowla wzniesiona w XVII wieku.

Stara Katedra to dzieło architektury sakralnej z najwyższej półki, którego najbardziej reprezentacyjną częścią jest dziedziniec z finezyjnie zdobionymi krużgankami, opartymi na smukłych kolumnach i potężnych łukach. Świątynia dumnie góruje nad Lleidą, a przylegającą do niej 70-metrową dzwonnicę można zobaczyć niemal z każdego punktu w mieście. Nowa Katedra jest budowlą mniejszych rozmiarów, choć równie ciekawą. Zaskakuje charakterystycznym dla stylu barokowego bogactwem zdobień. Szczególnie okazale prezentuje się fasada z żelaznymi drzwiami i herbem Burbonów.

Katedra w Lleidzie
Catedral de la Seu Vella, jedna z największych zatrakcji miasta, foto:fotolia.com

Perełki architektoniczne Lleidy

Wśród budynków świeckich na uwagę zasługuje Pałac de la Paeria, okazała budowla w stylu romańskim usytuowana nad brzegiem rzeki Segre. W przeszłości była siedzibą arystokratów, obecnie urzędują tam lokalne władze i mieści się jedno z muzeów. Ciekawym architektonicznie obiektem jest Stary Szpital Matki Boskiej, którego fasada stanowi unikatowe połączenie stylu gotyckiego i plateresco.

W spokojnym i urokliwym mieście natkniemy się na wiele zabytkowych kamienic, pałaców i kościołów reprezentujących różne style architektoniczne: barokowy, gotycki, romański, neoklasycystyczny, czy modernistyczny. Spacer po Lleidzie będzie fascynującą wycieczką dla wszystkich, którzy choć odrobinę interesują się historią sztuki lub po prostu lubią miasta o bogatej, wielowiekowej przeszłości.

Jeśli nasycimy się klimatem starego miasta, możemy udać się na drugi brzeg rzeki i zobaczyć, co oferują nowe dzielnice. Nie rozczarujemy się przechadzką po Carrer Major, głównym deptaku handlowym przypominającym nieco słynną barcelońską La Ramblę. Najbardziej reprezentacyjna ulica Lleidy tętni życiem, a zlokalizowane w jej pobliżu restauracje i tawerny kuszą różnorodnością smaków i zapachów. Warto zostać tu na dłużej po to, by spróbować specjałów hiszpańskiej kuchni i delektować się atmosferą miejsca.

Lleida panorama
Panorama Lleidy, foto:fotolia.com

Muzealny zakątek

Lleida jest idealnym miastem na kilkudniową wycieczkę dla tych, którzy lubią obcować z kulturą wyższą. Koneserzy sztuki i znawcy malarstwa chętnie odwiedzają Centrum Sztuki La Panera oraz Muzeum Sztuki Jaume Morera, w których znajdują się dzieła wybitnych, hiszpańskich i europejskich artystów. Pasjonaci historii najczęściej goszczą w Muzeum Lleidy, w którym zgromadzono ciekawe wykopaliska sprzed wieków i inne eksponaty opowiadające barwną historię regionu. Odkrywając tajemnice przeszłości zaglądają również do Muzeum Paerii i Archiwum Miejskiego w Pałacu Paerii. Z kolei fanów motoryzacji jak magnes przyciąga Muzeum Roda Roda, w którym zebrano imponującą kolekcję automobili i motocykli z I połowy XX wieku. Biorąc pod uwagę wartość wszystkich tych zbiorów muzealnych Lleida śmiało może ubiegać się o tytuł kulturalnej stolicy Katalonii.

Na szlaku św. Jakuba

Lleida, jak przystało na miasto o bogatej historii, ma dużo do zaoferowania po względem kulturalnym. Można powiedzieć, że jest lokalnym centrum kultury i sztuki. Oglądając wielowiekowe zabytki i odwiedzając miejscowe muzea możemy dowiedzieć się wiele ciekawego o przeszłości i kulturze Katalonii oraz całej Hiszpanii.

Mapa turyści
Do Lleidy jest bardzo łatwo trafić, foto:fotolia.com

Jak trafić do Lleidy?

Dojazd do Lleidy nie powinien stanowić problemu, gdyż miasto jest dobrze skomunikowane ze wszystkimi regionami kraju. Co więcej leży na szlaku św. Jakuba, jednym z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy, prowadzącym przez najpiękniejsze kościoły z różnych przedziałów czasowych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!