Wieloma ciekawymi zabytkami może pochwalić się Lleida, największe miasto Katalonii położone w głębi lądu. Blisko stutrzydziestotysięczna aglomeracja jest ważnym ośrodkiem rolniczym i przemysłowym. Stopniowo na znaczeniu zyskuje również turystyka.
Głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać, jest urzekająca architektura starej części miasta. Co jeszcze warto zobaczyć w Lleidzie?
Miasto dwóch katedr
Lleida jest podzielona na dwie części, a granicę między nimi wyznacza rzeka Segre. Zabytkowe centrum mieści się na wzgórzu, po jej prawym brzegu. Dwa najważniejsze zabytki miasta to: Catedral de la Seu Vella, późnoromańska świątynia pochodząca z XIII wieku oraz Catedral Nueva, barokowa budowla wzniesiona w XVII wieku.
Stara Katedra to dzieło architektury sakralnej z najwyższej półki, którego najbardziej reprezentacyjną częścią jest dziedziniec z finezyjnie zdobionymi krużgankami, opartymi na smukłych kolumnach i potężnych łukach. Świątynia dumnie góruje nad Lleidą, a przylegającą do niej 70-metrową dzwonnicę można zobaczyć niemal z każdego punktu w mieście. Nowa Katedra jest budowlą mniejszych rozmiarów, choć równie ciekawą. Zaskakuje charakterystycznym dla stylu barokowego bogactwem zdobień. Szczególnie okazale prezentuje się fasada z żelaznymi drzwiami i herbem Burbonów.

Perełki architektoniczne Lleidy
Wśród budynków świeckich na uwagę zasługuje Pałac de la Paeria, okazała budowla w stylu romańskim usytuowana nad brzegiem rzeki Segre. W przeszłości była siedzibą arystokratów, obecnie urzędują tam lokalne władze i mieści się jedno z muzeów. Ciekawym architektonicznie obiektem jest Stary Szpital Matki Boskiej, którego fasada stanowi unikatowe połączenie stylu gotyckiego i plateresco.
W spokojnym i urokliwym mieście natkniemy się na wiele zabytkowych kamienic, pałaców i kościołów reprezentujących różne style architektoniczne: barokowy, gotycki, romański, neoklasycystyczny, czy modernistyczny. Spacer po Lleidzie będzie fascynującą wycieczką dla wszystkich, którzy choć odrobinę interesują się historią sztuki lub po prostu lubią miasta o bogatej, wielowiekowej przeszłości.
Jeśli nasycimy się klimatem starego miasta, możemy udać się na drugi brzeg rzeki i zobaczyć, co oferują nowe dzielnice. Nie rozczarujemy się przechadzką po Carrer Major, głównym deptaku handlowym przypominającym nieco słynną barcelońską La Ramblę. Najbardziej reprezentacyjna ulica Lleidy tętni życiem, a zlokalizowane w jej pobliżu restauracje i tawerny kuszą różnorodnością smaków i zapachów. Warto zostać tu na dłużej po to, by spróbować specjałów hiszpańskiej kuchni i delektować się atmosferą miejsca.

Muzealny zakątek
Lleida jest idealnym miastem na kilkudniową wycieczkę dla tych, którzy lubią obcować z kulturą wyższą. Koneserzy sztuki i znawcy malarstwa chętnie odwiedzają Centrum Sztuki La Panera oraz Muzeum Sztuki Jaume Morera, w których znajdują się dzieła wybitnych, hiszpańskich i europejskich artystów. Pasjonaci historii najczęściej goszczą w Muzeum Lleidy, w którym zgromadzono ciekawe wykopaliska sprzed wieków i inne eksponaty opowiadające barwną historię regionu. Odkrywając tajemnice przeszłości zaglądają również do Muzeum Paerii i Archiwum Miejskiego w Pałacu Paerii. Z kolei fanów motoryzacji jak magnes przyciąga Muzeum Roda Roda, w którym zebrano imponującą kolekcję automobili i motocykli z I połowy XX wieku. Biorąc pod uwagę wartość wszystkich tych zbiorów muzealnych Lleida śmiało może ubiegać się o tytuł kulturalnej stolicy Katalonii.
Na szlaku św. Jakuba
Lleida, jak przystało na miasto o bogatej historii, ma dużo do zaoferowania po względem kulturalnym. Można powiedzieć, że jest lokalnym centrum kultury i sztuki. Oglądając wielowiekowe zabytki i odwiedzając miejscowe muzea możemy dowiedzieć się wiele ciekawego o przeszłości i kulturze Katalonii oraz całej Hiszpanii.

Jak trafić do Lleidy?
Dojazd do Lleidy nie powinien stanowić problemu, gdyż miasto jest dobrze skomunikowane ze wszystkimi regionami kraju. Co więcej leży na szlaku św. Jakuba, jednym z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy, prowadzącym przez najpiękniejsze kościoły z różnych przedziałów czasowych.