Calabria wzgórze plaża

Włochy w pigułce, czyli Kalabria

Kalabrię można nazwać esencją włoskości. Zgromadzone jest tu wszystko, co jako pierwsze nasuwa się człowiekowi z północy na myśl o Włoszech: ciepłe, błękitne morze; urocze miasteczka z wąskimi uliczkami; leniwe picie kawy na ulicy; góry; doskonała kuchnia; wolno płynący czas. Nic zresztą dziwnego. Na Półwyspie Apenińskim nie ma regionu wysuniętego bardziej na południe, więc południowowłoski klimat czuje się tutaj wyjątkowo intensywnie.

Region ten nie zawsze jednak należał do Włoch. Przeciwnie- został do nich wcielony dopiero w XIX wieku. Dziś wiele zabytków świadczy o jego bogatej, wielonarodowej przeszłości.

Echo przeszłości

Kalabria była w starożytności częścią Wielkiej Grecji. W wielu miejscach regionu znajdują się do dziś greckie ruiny. Można je zobaczyć w okolicach Locri czy Rocelletty. Niezwykłymi zabytkami z tego okresu są także dwa brązowe posągi, odnalezione przez nurka Stefano Mariottiniego w latach 70 XX wieku. Obydwa, znane dziś jako Bronzi do Race zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają one Tydeusza, księcia Etolii oraz Amfiaraosa, jednego z Argonautów. Są zabytkami klasy zero, a można je obejrzeć w Museo Nazionale w Regio di Calabria. W Capo Colonna znajduje się wielka kolumna, pozostałość po świątyni Hery.

Później nastała era Bizancjum, po której najsłynniejszą pamiątką jest kościół Cattolica w Stilo. Pochodząca z IX wieku świątynia została zbudowana na planie krzyża greckiego i podzielona na 5 pomieszczeń, krytych 5 kopułami zwieńczonymi czerwoną dachówką. Do dziś zachowało się tutaj 5 fresków, przedstawiających Chrystusa oraz świętych. Od XVI wieku w kościele zaczęto odprawiać nabożeństwa zgodnie z rytuałem łacińskim, z tego okresu pochodzi też dzwon. Być może tutejsze pomieszczenia służyły przez pewien czas także muzułmanom, gdyż na ścianach znajdują się napisy w języku arabskim.

Santa Severina w Kalabrii
Zamek w Santa Severina w Kalabrii, foro:pixabay.com

Kalabrią władali także Normanowie, którzy zostawili po sobie liczne zamki, dziś często w ruinach. Niektóre z nich się zachowały i teraz odrestaurowane są dostępne dla zwiedzających. Przykładem może być zamek w Santa Severina, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto. Wart zobaczenia jest też aragoński zamek w La Castella. Niestety nie można zwiedzać jego wnętrza. Natomiast w Gerace pozostał do dziś największy, normański kościół w regionie, Cattedrale dell’Assunta.

Po erze normańskiej Kalabria przechodziła kolejno w ręce dynastii niemieckich, hiszpańskich, by po zjednoczeniu znaleźć się we Włoszech.

Zadziwiające miasteczka

Dzisiaj Kalabria jest regionem stosunkowo biednym, jednak nie ujmuje to jej południowego uroku. Do najchętniej odwiedzanych miejscowości zalicza się Tropea, nie bez powodu przez wielu uważana za jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Zbudowana jest na klifie. Patrząc na nią od dołu ma się wrażenie, że jej jasne domy wychodzą wprost ze skał. Aby najlepiej poczuć atmosferę południowego miasteczka warto przespacerować się wąskimi uliczkami, wypić espresso w jednej z licznych kawiarenek lub wybrać się na posiłek do lokalnej restauracji. Miasto posiada także piękną, czterokilometrową plażę, w zdecydowanej jej części bezpłatną. Morze jest czyste i turkusowo-błękitne. Najlepiej udać się tam poza szczytem sezonu, ponieważ w jego trakcie wypoczywa w okolicy wielu turystów.

Calabria wzgórze plaża
Widok na plażę ze wzgórz Kalabrii, foto:pixabay.com

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Tropei, oprócz klifowego wybrzeża, jest kościół Santa Maria dell`Isola, leżący na połączonej z miastem wyspie o tej samej nazwie. Prezentuje się naprawdę imponująco. Położony na wysokiej skale posiada doskonały widok na stare miasto. Warto zobaczyć go nocą, kiedy wzgórze jest oświetlone – widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Inne miejscowości regionu na pewno przypadną do gustu zwolennikom bardziej kameralnej atmosfery. Powinni oni zwiedzić Paolę nad morzem Tyrreńskim, Vibo Valentię z ciekawym Muzeum Archeologicznym i zamkiem normandzkim czy Cosenzę z zamkiem Andegawenów.

Pentedattilo miasto duchów
Opuszczone Pentedattilo, miasto duchów we Włoszech, fotolia.com

Miasto duchów

Jedną z najbardziej niezwykłych miejscowości Kalabrii jest z pewnością Pentedattilo, czyli miasto duchów. Z powodu licznych trzęsień ziemi, od lat 60. XX wieku jest całkowicie wyludnione. Leży u podnóża klifu o charakterystycznym kształcie dłoni. Widok miasta sprawia naprawdę niesamowite wrażenie, a tajemniczości dodaje mu obrośnięta legendą zbrodnia dokonana tu w XVII w. na rodzinie Albertich.

Górskie wędrówki

Jeśli komuś znudzą się plaże, a w miastach będzie mu zbyt gorąco, może wybrać się w tutejsze góry. Wysokie, pokryte świerkami i jodłami kryją w sobie chłodne jeziora i miasta, w których dawni Kalabryjczycy szukali schronienia przed najeźdźcami. W Kalabrii znajdują się trzy górskie pasma: Pollino, Sila i Aspromonte, a w każdym z nich mieści się park narodowy. W pierwszym z nich można zobaczyć dalmatyńską sosnę, która występuje także jedynie na Bałkanach. Jest to doskonałe miejsce do aktywnego spędzenia urlopu: jazdy na rowerze, wędrówek, a nawet raftingu. W parku Sila żyją liczne gatunki dzikich zwierząt: jelenie, dziki, wilki. Znajdują się tutaj także trzy jeziora, więc oprócz wędrówek i przejażdżek rowerowych można także uprawiać kajakarstwo oraz wędkarstwo, a zimą jazdę na nartach. Najwyżej położonym pasmem jest Aspromonte. W tutejszym parku znajduje się popularny ośrodek narciarski Gambarie. Dziewicze piękno i stosunkowo niewielka popularność tych terenów sprawiają, że jest on doskonałym miejscem na wypoczynek.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!