• państwo: Hiszpania
  • stolica Katalonii: Barcelona
  • powierzchnia: 32 114 km²
  • liczba mieszkańców: 7,7 mln
 

Katalonia

Autonomiczna wspólnota Hiszpanii, ze stolicą w Barcelonie, w skład której wchodzą także prowincje Lleida, Girona oraz Tarragona. Graniczy bezpośrednio z Francją, jednym z jej symboli jest osioł - spokojny i mądry sposób dążenia do celu.

Ukształtowanie regionu

Katalonia składa się z 41 comarek, średniowiecznych, hiszpańskich miar administracyjnych. Jest to przemysłowy region, w którym duże znaczenie odgrywa także turystyka. Przyjezdni najchętniej wybierają Barcelonę oraz piaszczyste plaże Costa Bravy. Jest to niezwykle różnorodna kraina geograficzna, bowiem oprócz morza znajdziemy tu także górskie szczyty, Pireneje.

Atrakcje Katalonii

Oprócz wspomnianych wcześniej miejscowości, warto odwiedzić także kurort Sitges. Słynie on bowiem z ogromnej swobody i tolerancji miejscowej ludności, dlatego też jest najchętniej wybieranym, wakacyjnym kierunkiem, przez osoby o orientacji homoseksualnej. Jeśli szukamy rozrywkowych miejsc, w których życie towarzyskie trwa 24/7 warto wybrać się do Lloret de Mar oraz Blanes. Poszukiwacze historycznych zabytków i miejsc z pewnością powinni odwiedzić Tarragonę. W mieście znajdziemy bowiem pozostałości panowania Imperium Rzymskiego m.in ruiny amfiteatru, akweduktu oraz cyrku. Ciekawym miejscem może okazać się także klasztor Benedyktynów, w którym znajduje się figura Matki Boskiej (La Moreneta). Jest to jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych kraju. Swą popularność zawdzięcza także niezwykłemu poleżeniu. Obiekt znajduje się bowiem na masywie górskim, z którego rozciąga się przepiękny widok na słoneczną Katalonię.

Znani Katalończycy

Region odgrywa ważną rolę w dziedzictwie kulturowym swojego kraju. Pochodzi stąd m.in Salvador Dali, czołowy przedstawiciel nurtu surrealistycznego. W Figueres znajduje się muzeum, poświęcone jego twórczości. Z Katalonii pochodzi również mistrz Antoni Gaudi, mający ogromny wpływ na dzisiejszą architekturę Barcelony.