Katalonia

Katalonia – A może nie morze? Może w góry?

Wszechobecnie panująca moda na Katalonię ogranicza się przede wszystkim do odwiedzin na Costa Brava i w Barcelonie. Większość z nas wybiera plażę, słońce i zimne piwo i oczywiście nie ma w tym nic złego. Wybrzeże jest piękne i co ważne oferuje dobrą pogodę przez wiele miesięcy w roku.

Katalonia to jednak dużo więcej niż złociste plaże. Rejon ten zachwyca również zachwycającymi terenami wyżynno-górzystymi, graniczącymi z Francją i Andorą.

Pireneje i Góry Katalońskie dają nieograniczone możliwości pieszych eskapad lub wycieczek rowerowych. Wszystkim miłośnikom górskich przygód na pewno nie zabraknie zapierających dech w piersiach miejsc do wędrówek.

Górskie wycieczki
Piesze wędrówki po Górach Katalońskich i Pirenejach, foto: pixabay.com

Katalonia ma w ofercie wiele ciekawych parków narodowych, które zdecydowanie warto wpisać na listę miejsc ‘must see’. Jednym z piękniejszych jest Parque Nacional de Aiguestortes – pełen szlaków, jezior, wodospadów i przepięknych polan. Wart uwagi jest również Parque natural de la Zona Volcánica de la Garrocha, park Montseny, dolina Vall de Nuria i oczywiście Montserrat w pobliżu Barcelony.

Oprócz górskich wędrówek warto również zwrócić uwagę na piękne, średniowieczne miasteczka, pełne urokliwych uliczek gdzie panuje tak błoga cisza, że czasem aż trudno uwierzyć, ze jesteśmy w jednym z najbardziej uczęszczanych turystycznie rejonach. Planując wycieczkę po Katalonii warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: Bealu, Rupit, Olot, Vic Taull, czy Espot.

Kiedy odwiedzić Katalonię?

Ze względu na palące słońce, które może utrudnić wędrówki, w góry najlepiej wybrać się od marca do czerwca lub od września do listopada. Ciekawostką jest, ze słońce zachodzi nad górami, a nie nad morzem wiec dla wielbicieli zachodów słońca na pewno będzie to piękne przeżycie.

W Hiszpanii prężnie działają grupy Meetup, proponujące wycieczki z tubylcami po górach.

Jeżeli nie czujesz się pewnie by samemu zdobywać szlaki, na pewno warto skorzystać z oferty Meetup, czyli górskich wycieczek z tubylcami. Osoba organizująca wyjazd to najczęściej przewodnik lub zapalony miłośnik i górskich szlaków. Może się to okazać niezapomnianym przeżyciem i zaowocować nowymi znajomościami. Ludzie na takich eskapadach są bardzo przyjaźni i ciepło nastawieni na nowe twarze. Dzień spędzony razem na zdobywaniu szczytów i wspólnym biwakowaniu wśród lokalnych miłośników gór to z pewnością dzień, który zapamiętasz na dłużej. Bo góry łączą a wspólne pokonywanie słabości zbliża.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!