Sagrada Familia

7 powodów, dla których warto spędzić wakacje w Hiszpanii

Chociaż nikogo nie trzeba specjalnie namawiać do spędzenia wakacji na słonecznym Półwyspie Iberyjskim, to jednak postanowiłam stworzyć ranking siedmiu powodów, dla których takich wczasów nie warto sobie odmawiać. Mam nadzieję, że zmobilizują one każdą niezdecydowaną osobę do spakowania walizek na wyjazd właśnie do Hiszpanii.

Jedzenie

Królową hiszpańskiej gastronomii jest z pewnością paella. To danie przygotowywane na patelni. W jego składzie obowiązkowo musi się znaleźć ryż, a pozostałe składniki zależą od upodobań przygotowującego danie. Mogą to być wyśmienite owoce morza, mięso, ale także warzywa. Taka przyprawiona propozycja nie tylko świetnie syci, ale również podbija kubki smakowe niesamowitym połączeniami. Oprócz paelli należy w Hiszpanii spróbować słynnych tapas, czyli niewielkich, lekkich przekąsek, podawanych na tysiące sposobów. Patatas bravas, tortilla, gazpacho – to tylko część kulinarnego bogactwa Iberii, dla którego warto wybrać się w podróż. Każdy rejon prezentuje odmienne nuty smakowe.

Kuchnia hiszpańska
Paella, potrawa wywodząca się z Walencji, doskonale charakteryzuje kuchnie hiszpańską, foto: fotolia.com

Taniec

Flamenco to taniec pełen najdzikszych emocji, który nawiązuje do walki matadora z bykiem. Zamiast torreadora i zwierzęcia, mamy tu mężczyznę i kobietę, złączonych w tańcu. W przeciwieństwie do korridy to widowisko estetyczne, niebudzące kontrowersji, dlatego warto skusić się na jego pokaz lub nawet naukę podstawowych kroków. Niesamowita gracja tancerzy i doskonała, rytmiczna muzyka tworzą całość, dla której koniecznie należy zwiedzić Andaluzję – kolebkę tradycji flamenco. Wybrać się można na zorganizowany, biletowany pokaz albo wypatrywać artystów ulicznych, którzy klasą nie ustępują profesjonalnym tancerzom.

Zabytki

Hiszpania to kraj bardzo duży i zróżnicowany, dzięki czemu oferuje on szereg wspaniałych miast i różnego typu zabytków. Od średniowiecznych zamków i pamiątek po obecności Maurów, aż do bardziej współczesnych projektów Antonio Gaudiego – tak naprawdę każdy region ma do zaproponowania jakiś całkowicie unikatowy obiekt. W Hiszpanii położonych jest kilkadziesiąt obiektów wpisanych na listę UNESCO. Wśród najważniejszych wymienić można: zespół zabytków Kordoby, Pałac Eskurial, Alhambrę, Santiago de Compostella wraz z drogą pielgrzymkową, gaj palmowy w Elche czy Toledo.

Niedokończony symbol Hiszpanii – Sagrada Familia, foto: pixbay.com

Ludzie

Hiszpanie są nacją bardzo pozytywnie odnoszącą się do turystów. Nie dotyczy to tylko pracowników obiektów turystycznych, którzy uprzejmość mają niejako wpisaną w zawód, ale także zwykłych mieszkańców. Z uśmiechem i chęcią pomogą oni zbłąkanym turystom i dodadzą od siebie trochę dobrych rad (nawet, jeżeli ma się to odbyć na migi, bo jak wiadomo Hiszpanie nie słyną z dobrej znajomości języka angielskiego).

Przyroda

Jednak Hiszpania to nie tylko obiekty tworzone ręką człowieka, ale również bogactwo przyrodnicze. Znajdzie się tu wszystko, co potrzebne jest do szczęścia. I piękne, ciepłe morze z czystymi plażami, i wysokie góry, i kuszące tajemnicą rezerwaty przyrody. Jak można z tego nie skorzystać? W Hiszpanii kontynentalnej jest dziesięć parków narodowych, kolejne cztery położone są na Wyspach Kanaryjskich, natomiast jeden znajduje się na Balearach. Ochroną zostały objęte zróżnicowane krajobrazowo miejsca, wśród których można znaleźć zarówno atlantyckie krajobrazy wysokogórskie, jak i krajobrazy wulkaniczne, mokradła czy wybrzeża morskie. Nie mogło zabraknąć ochrony dla unikatowej, zagrożonej fauny i flory.

Hiszpańska przyroda
Hiszpańska przyroda zachwyca swym naturalnym pięknem, foto:fotolia.com

Swobodny klimat

Hiszpanie są narodem wyluzowanym, o czym świadczy chociażby często używane przez nich słowo mañana, oznaczające po prostu jutro. Mieszkańcy Iberii się nie śpieszą, na wszystko mają czas i lubią aktywnie wykorzystywać czas sjesty. Z drugiej strony hiszpańskie wyspy, zwłaszcza Ibiza, słyną ze swojej imprezowej swobody. Zabawa na plaży trwa tam przez całą dobę, czym wabi do siebie turystów z całego świata. Sangria lejąca się strumieniami na zawsze zapewni ci wspomnienia idealnych wakacji.

Sportowe emocje

Hiszpania słynie również z doskonałych klubów piłkarskich. Podczas pobytu w tym kraju koniecznie należy wybrać się na mecz jednej z najsłynniejszych drużyn. Taka wycieczka gwarantuje piłkarskie emocje na najwyższym poziomie, które dostarczą masy wzruszeń. Warto być na stadionie, by wraz z Hiszpaniami, ale także przybyszami z całego świata, wznosić kibicowskie okrzyki zagrzewające do walki ulubioną drużynę. O barcelońskim Camp Nou czy madryckim Santiago Bernabéu słyszały nawet osoby niezbyt interesujące się piłką nożną. Taka wycieczka to możliwość zobaczenia najlepszych piłkarzy świata.

Fan FC Barcelony
Fan FC Barcelony podczas meczu, foto:pixbay.com

Powodów, dla których warto udać się do Hiszpanii jest jeszcze całe mnóstwo, mimo to po wymienieniu kilku można poczuć się wystarczająco zachęconym do wyjazdu. A zatem może pora rezerwować bilet, do którego z hiszpańskich regionów?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!