Akropol

Podróż śladami greckich bogów

Grecja kojarzona jest przez wielu z antycznymi czasami, kiedy to według Greków światem rządziły boskie siły. Tego kraju, który opiewa w tysiące historii i mitów o Zeusie, Atenie, Artemidzie czy Dionizosie, nie sposób nie zwiedzić właśnie podążając śladami greckich bogów. Zwłaszcza, że nad tym krajem nadal czuć klimat tych antycznych czasów, a bogowie jeszcze nie powiedzieli swojego ostatniego słowa i nadal zamieszkują mityczny Olimp.

Z wizytą na Olimpie

W pogoni za boską grecką siłą nie można pominąć Parku Narodowego Góra Olimp. To właśnie z tego miejsca bogowie, a w szczególności Zeus kierowali ludzkimi losami i sprawowali opiekę nad całą antyczną Grecją. Żaden człowiek nie miał wstępu do tej krainy, a pierwsi, którzy tego dokonali byli w 1913 roku Daniel Baud Bovy, Frédéric Boissonas i Christos Kakalos. Ci trzej bohaterowie zdobyli najwyższy szczyt pasma gór Olimpu Mitikas. Park oprócz legendarnej historii może również być dumny z bogatej ptasiej fauny i wyjątkowej flory bogatej w 17 tysięcy gatunków roślin. Połączenie natury i boskiej siły sprawia, że charakteru tego miejsca nie można porównać do niczego innego.

Znana z mitologii Góra Olimp
Widok na Górę Olimp, foto: pixabay.com

W okolicy Olimpu warto jest odwiedzić kilka ciekawych lecz mniej znanych miejsc. Wąwóz znany pod nazwą Dolina Tempi to niezwykłe miejsce, w którym znając jego mroczną przeszłość, można poczuć nieco grozy i strachu. Dno wąwozu według legendy powstało po kłótni Zeusa z Posejdonem. Podczas wycieczki dobrze jest też odwiedzić piękne miasteczko Trikala. Odnajdziemy tutaj ruiny z czasów greckich, hellenistycznych i rzymskich. Oczywiście chcąc jeszcze bardziej zbliżyć się do bogini Ateny, należy udać się do miasta Larisa. Nad miastem w swojej antycznej świątyni czuwa bogini mądrości, sztuki i wojny sprawiedliwej.

W odwiedziny u wyroczni

Udając się w pogoni za boską siłą, pominięcie miasta Delfy jest zatem niemożliwością. To z tamtego miejsca wyrocznia przepowiadała przyszłość nie tylko Grecji, ale również innych państw, które zgłaszały się do niej z prośbą o pomoc. To właśnie w czasach archaicznych znaczenie Delf urosło do tak ogromnych rozmiarów.

Delfy
Świątynia Apollina w Delfach, foto: fotolia.com

Świątynia Apollina

Miasto znajduje się na zboczu górskim, co dodatkowo sprawia, że widoki z tamtego miejsca są nieziemsko piękne. Niegdyś znajdowała się tutaj przepiękna świątynia Apollina. Obecnie jednak pozostały po niej jedynie ruiny, ale biały marmur i wapienie po dziś dzień cieszą oko przybywających tu turystów.

Charakter tego miasta zawdzięczamy również wąskim uliczkom, które wypełnione są miejscami klimatycznymi barami i kawiarenkami. To jednak nie wszystko! Nie tylko miłośnicy wakacyjnych przygód mogą korzystać z uciech tego miejsca. Jeżeli kochamy zimowe szaleństwo to zbocza góry Parnas będą doskonałym miejscem na uprawianie sportu i jednocześnie na poznanie kultury i historii antycznej Grecji.

Akropol – kolebka kultury antycznej

Nad Atenami wznosi się niewielkie wzgórze Akropol, które swoją sławę zawdzięcza znajdującym się na nim świątyniom. Najsłynniejsza z nich to Partenon, który był miejscem kultu bogini Ateny- patronki miasta. Dzisiaj można podziwiac pozostałości po tej pięknej budowli, jednak dając upust naszej wyobraźni, na pewno przeniesiemy się w odległe boskie czasy. Obok Partenonu inną znaną świątynią jest Erechtejon. Miejsce czci nie tylko Ateny, ale również Posejdona. Niezwykle kameralnym miejscem jest Apteros, czyli świątynia, która swój urok zawdzięcza właśnie prostocie. Została ona wzniesiona na część Ateny Nike, jednak jej oryginalny posąg spłonął, a na jego miejscu wybudowano nowy. Kolejnym ważnym miejscem na wzgórzu jest Sanktuarium Artemidy Brauronia. Nie wiadomo o nim zbyt wiele, jedynie tyle, że w przeszłości stał tu ogromny koń trojański. I wreszcie Propyleje, czyli duma Ateńczyków i nie tylko, gdzie swoje ślady pozostawili najwięksi artyści antycznych czasów.

Partenon w Grecji
Partenon na Akropolu, foto: pixabay.com

Historia ręką Homera pisana

Bohaterowie homeryccy pochodzą z Myken i to właśnie to miejsce powinno znaleźć się na liście wartych zobaczenia podczas wędrówki po starożytnej Grecji. Na tereny starych Myken wchodzimy przez Lwią Bramę, która od wieków broni granic miasta. Mury Myken są wysokie i w starożytności wierzono, że ich pokonanie jest możliwe jedynie przy pomocy cyklopich sił. To, co jeszcze nie może umknąć naszej uwadze to grób Agamemnona, zwany również pod nazwą Skarbiec Atreusza. Była to największa kopułowa budowla do II wieku, ponieważ to właśnie wtedy powstał w Rzymie Panteon. Tak naprawdę nie do końca wiadomo, kto został pochowany w tym miejscu, jednak większość przypuszcza, że był to słynny Agamemnon. Tak, jak cała Grecja,również Mykeny skrywają wiele tajemnic i nie sposób jest ich wszystkich odkryć. Ale przecież właśnie to jest piękne i to czyni ten kraj tak wyjątkowym.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!