• państwo: Grecja
  • region: Attyka
  • powierzchnia: 38,964 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 665 tys.
  • podział: 7 dzielnic

Ateny

Stolica Grecji, będąca ważnym ośrodkiem turystycznym na świecie, w której mieszczą się doskonałe przykłady kultury antycznej. Miasto uznawane jest również za miejsce narodzin myśli filozoficznej, tworzyli tu m.in.: Sokrates czy Fidiasz. Nad miastem dumnie wznosi się Akropol, gdzie zlokalizowane są najciekawsze atrakcje.

Atrakcje Aten

Jedną z nich jest Partenon, świątynia zbudowana na cześć Ateny, w której rzeźby stworzył sam mistrz Fidiasz. W następnej kolejności należy wymienić Erechtejon, będący doskonałym przykładem architektury jońskiej. Bardzo dobrze zachowała się świątynia Ateny Nike, zaprojektowana prawdopodobnie przez Killikratesa. Ciekawym obiektem jest również Wieża Wiatrów, w przeszłości służąca jako zegar miejski. Panoramę miasta można podziwiać, z Areopagu, wzgórza Aresa. Widok zapiera dech w piersiach. Aten nie można zwiedzić w jeden dzień. Aby poczuć historyczny klimat miasta, najlepiej zarezerwować tu większą ilość czasu. Na liście obowiązkowych atrakcji, na pewno powinien się znaleźć Odeon Heroda Attyka nazwany na cześć głównego budowniczego. Po dokonanych rekonstrukcjach, obiekt służy współcześnie, bowiem odbywają się tu wydarzenia kulturalne będące nie lada atrakcją turystyczną.

Ciekawostki

Legenda głosi, iż miasto zawdzięcza swoją nazwę dzięki kłótni pomiędzy Posejdonem a Ateną. Bogowie spierali się o nią, w końcu zdecydowano, iż wygra ten który zaoferuje bardziej drogocenny podarunek. Posejdon ofiarował źródło pomiędzy skałami, zaś Atena zasadziła drzewko oliwne.