grecka plaża

Kraina Wiecznego Słońca – czym kusi grecki klimat?

Urlop w Grecji planujemy zazwyczaj latem. Nie każdy ma jednak to szczęście i możliwość, by udać się na zasłużony wypoczynek w tym właśnie okresie. Ale to nic straconego, gdyż pogoda w Grecji ma nam wiele do zaoferowania także w trakcie pozostałych pór roku.

Sprawdźcie, czym kusi grecki klimat i jakie atrakcje – adekwatne do panujących warunków – jest nam w stanie zagwarantować ten piękny i przyjazny kraj.

Za co kochamy Grecję?

kamienista plaża w Grecji
Wypoczynek na greckiej plaży, foto: pixabay.com

Grecja wciąż znajduje się na liście miejsc najchętniej wybieranych na urlop. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze – na przybyszy czeka tam mnóstwo atrakcji, takich jak niesamowite obiekty zabytkowe czy atrakcyjne rejsy po Morzu Śródziemnym. Dzięki temu, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Po drugie – kuchnia grecka jest zaliczana do grona najzdrowszych na świecie. Uwodzi smakiem, a jednocześnie dba o nasze żołądki. Po trzecie – trudno o bardziej przychylnych turystom mieszkańców, którzy zachęcają do wspólnej zabawy. Grecy to bardzo wesoły, ale przede wszystkim roztańczony naród. Dlatego nie sposób odpuścić sobie możliwości wspólnego zatańczenia tradycyjnej sirtaki/syrtaki – znanej nam chociażby z filmu o Greku Zorbie.

Krótka zima, wyborne lato

Panująca w Grecji pogoda, to również szalenie ważny aspekt decydujący o popularności tego kierunku wśród turystów. Kraj ten należy do strefy klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Oznacza to w praktyce – łagodne i krótkie zimy oraz długie, suche i wyjątkowo ciepłe lata. Mało kto jest w stanie oprzeć się takiej ofercie. Tym bardziej, że tak przyjazne warunki pogodowe zapraszają do skorzystania z naprawdę ciekawych atrakcji. Na przykład odwiedzając Grecję w styczniu, możemy liczyć nie tylko na plusowe temperatury wahające się od 5 – 10 st.C (w zależności od konkretnego obszaru), ale również wziąć udział w interesującym święcie lokalnym o nazwie Gynekokratia, w czasie którego kobiety zamieniają się rolami z mężczyznami. Z kolei luty z temperaturami między 8 – 15st. C zachęca do szusowania po ośnieżonych szczytach i skorzystania z jednego z wielu ośrodków narciarskich np. na obszarze Peloponez czy Saloników.

Jak wygląda wiosna w Grecji? Niestety to dość deszczowa i kapryśna aura, ale nadal z wysokimi temperaturami w przedziale 5 – 18st.C. Czas ten można więc z powodzeniem przeznaczyć na zwiedzanie, a czekają na nas m.in. Korynt, Olimpia czy Przylądek Main. Okres od kwietnia do czerwca to zdecydowanie najlepsza pora na odwiedzenie Grecji. W górę szybują nie tylko temperatura powietrza, ale również dużo cieplejsze stają się wody śródziemne. Pomału budzi się też do życia uśpiona przyroda. Lipiec – sierpień to najcieplejsze miesiące w całym roku. Wtedy nierzadko słupek rtęci pokazuje nawet 40 st.C (południowe obszary kraju). Aby jednak przyjemnie spędzić ten czas, warto oddać się wodnym rozrywkom, jak chociażby: skutery czy rowery wodne, windsurfing, nurkowanie.

Spore ochłodzenie, a wraz z nim wytchnienie przynosi wrzesień z temperaturami w granicy 19 – 28st.C. Często pojawia się przy tym rześki i przyjemny wiatr. Takie warunki idealnie nadają się na wycieczki fakultatywne po Grecji. Warto skorzystać z ich bogatej oferty, by jeszcze lepiej poznać ten piękny kraj. Polecamy głównie wycieczki na wyspy greckie. Październik to dalsze ochłodzenie (temperatury wahają się między 13-24 st.C.), ale również zaproszenie do zwiedzania cudnych winnic oraz malowniczych gajów oliwnych. Listopad z temperaturami 11-17st.C. to z kolei zachęta do odwiedzenia jednej z cieplejszych o tej porze roku wysp – Krety. Tam czekają na nas takie atrakcje jak malowniczy Płaskowyż Lassithi czy Heraklion.

Zima w Grecji
Zima w Grecji, foto: pixabay.com

Zima w Grecji

Jeśli macie dość śnieżnego Bożego Narodzenia, to skutecznym lekarstwem na świąteczną nudę, może być grudzień w Grecji z temperaturami wahającymi się między 15-16st.C w dzień. Warto przy tym podkreślić, że Święta w Grecji trwają aż 12 dni, a cały okres wypełniony jest licznymi imprezami z pysznym jedzeniem i głośną muzyką, co gwarantuje świetną zabawę i doskonały relaks w otoczeniu bardzo przyjaznych mieszkańców. Do naszej dyspozycji jest też blisko 20 ośrodków narciarskich, które chętnie otwierają swoje podwoje.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!