Świątynia Zeusa

Sportowa metropolia czeka!

Grecja to bardzo chętnie wybierany przez turystów kierunek. Powód? Ten kraj, prócz pięknej słonecznej pogody, oferuje również malownicze krajobrazy, smaczną kuchnię oraz życzliwość mieszkańców.

Urlop w Grecji to także okazja do obcowania z Wielką Historią i tym samym wzbogacenie swoich doświadczeń o wiele niezapomnianych doznań. Miejscem, które może być ich źródłem jest między innymi Olimpia.

Tam, gdzie panował Zeus

Olimpia jest antycznym miastem położonym w zachodniej części Peloponezu.  W 1989 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. I chociaż jest ona nieodłącznie kojarzona z pierwszymi igrzyskami sportowymi, to nie zawsze tak było. Olimpia bowiem jawiła się przez długi czas, jako najważniejszy ośrodek kultu Zeusa, według ówczesnych wierzeń, najważniejszego z bogów. Do dziś na obszarze miasta, możemy znaleźć ruiny wspaniałego sanktuarium poświęconego właśnie jemu. Znajdowało się ono na obszarze świętego gaju oliwnego Altis.

Świątynia Zeusa w Olimpii w Grecji
Ruiny Świątyni Zeusa w Olimpii, foto: pixabay.com

Tam też znajduje się świątynia Zeusa z 470 r.p.n.e. – uznawana, za najwspanialszy zabytek Olimpii. W jej wnętrzu znajdował się ogromnych rozmiarów posąg Zeusa autorstwa Fidiasza – uznawany za jeden z siedmiu cudów świata.

Kolebka igrzysk olimpijskich i ognia olimpijskiego

Olimpia bywa też określana, jako kolebka idei igrzysk olimpijskich. To właśnie na jej obszarze odbyły się pierwsze w dziejach zawody tego typu. Miało to miejsce w 776 r.p.n.e.. Istnieją jednak przypuszczenia, że mogło to nastapić już w XI w.p.n.e.. Były organizowane cyklicznie co 4 lata i zawsze na cześć Zeusa. Początkowo trwały zaledwie jeden dzień. Z czasem wydłużono je do 10 dni. Zostały na długi czas zniesione i zabronione w 394 roku przez cesarza Teodozjusza Wielkiego.

W Grecji w Olimpii odbywały się igrzyska
Stadion Olimpijski w greckiej Olimpii, foto: pixabay.com

Stadion Olimpijski

Największą chlubę sportowej Olimpii stanowił olbrzymi Stadion Olimpijski, który był w stanie pomieścić 35 tysięczną widownię. Warto przy tym nadmienić, że arena stadionu służyła również do innych potyczek – „duchowych”. Mianowicie odbywały się tam konkursy recytatorskie oraz muzyczne. Po sąsiedzku znajdował się hipodrom, gdzie były organizowane i rozgrywane wyścigi rydwanów. Ciekawostkę stanowią również pozostałości po szkole gladiatorów.

Nieopodal stadionu znajdował się hipodrom, gdzie organizowane były i rozgrywane wyścigi rydwanów. Ciekawostkę stanowią również pozostałości po szkole gladiatorów.

Sportowy klimat

Aby silniej poczuć sportowy charakter miasta, odwiedzając ruiny Olimpii warto na chwilę przymknąć oczy i przenieść się w wyobraźni do starożytnego świata sportowych zmagań. Początkowo zawodnicy rywalizowali ze sobą w jednej konkurencji. Był to wyścig dookoła stadionu. Z czasem rozwinięto je o takie dyscypliny jak: wyścigi rydwanów, walki gladiatorów, skoki, rzut dyskiem i rzut oszczepem.

Warto również odwiedzić pobliskie Muzeum Igrzysk Olimpijskich z bardzo ciekawą ekspozycją tematyczną. Możemy też udać się do ruin świątyni Hery. Było to miejsce, w którym wręczano odznaczenia zwycięzcom olimpijskim.

Olimpia to nie tylko miejsce narodzin igrzysk olimpijskich – kultywowanych po dziś dzień. Otóż stąd pozyskiwany jest także ogień na znicz olimpijski. Powstaje on za pomocą skupienia promieni słonecznych przez paraboliczne zwierciadło. To znajduje się na obszarze Stadionu Olimpijskiego.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!