widok z góry Vidovej

Wyspa Brač i osada Bol – mekka dla surferów

Uwielbiasz pływać z żaglem lub z latawcem? Wybierz się na jedną z ponad tysiąca chorwackich wysp – Brač – i spędź wyjątkowe chwile w miejscowości Bol. Jest ona rajem dla windsurferów i kitesurferów, a także fanów snurkowania, nurkowania i nie tylko…

3 fakty o wyspie, które czynią ją wyjątkową

Piękna, z bogatą flora i fauną, wyspa od lat pełni funkcję kurortu. Wolny czas latem spędzali tu już zamożni mieszkańcy Republiki Weneckiej. Mimo to Brač nadal robi wrażenie niezepsutego przez turystów, dziewiczego rejonu, pełnego urokliwej wiejskiej zabudowy.

Wyspa Brac, Chorwacja
Pucisca na wyspie Brac w Chorwacji, foto: fotolia.com

Ze względu na obfitość naturalnych kamieni powstały tu kopalnie. Kamienie stąd posłużyły m.in. jako budulec Pałacu Dioklecjana w Splicie. Miejscowy biały marmur wysłano również daleko za ocean, by zbudowano z niego Biały Dom w Waszyngtonie.

Choć pod względem wielkości Brač jest trzecią największą wyspą na Adriatyku, to w zaledwie 40 minut można przejechać ją z północy na południe. Znajduje się w niej tylko jedno rondo oraz jedna sygnalizacja świetlna!

Góry, plaże – o tym marzę

Osada Bol rozpościera się u stóp najwyższej góry Chorwacji – Vidovej Góry, z której roztacza się panorama na wyspę Brač i sąsiednie, a także na włoskie wybrzeże. W Bol odwiedzisz też monastyr Dominikanów, w którym możesz nawet przenocować w skromnej celi. Co ciekawe, całą miejscowość przejdziesz na piechotę, ale koniecznie pamiętaj o zabraniu wygodnych butów, bo teren tu jest dość pofalowany!

widok z góry Vidovej
Plaża Zlaty Rat, foto: pixabay.com

Złoty róg

Bol słynie z fenomenalnej plaży o kształcie cyplu, a dokładniej: szyi łabędzia. Zlatni Rat (Złoty Róg) – bo tak się nazywa, to ewenement. Ciągnie się aż przez pół kilometra w głąb morza, zmieniając swój kształt w zależności od prądów morskich.

Z jednej strony plaży wieje wiatr przychylny surferom, z drugiej panuje błogi spokój, doskonały dla plażowiczów. Jak twierdzą niektórzy z nich, to właśnie w tym miejscu można złapać najlepszą złotą opaleniznę w całym kraju.

Jeśli będziesz mieć dość wylegiwania się na słońcu, możesz ukryć się w cieniu sosen, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie z plażą. Również wieczorem wieje tu bardzo przyjemna, orzeźwiająca bryza.

Rozkochali się w niej miłośnicy sportów wodnych

Plaża pokryta jest drobnym żwirkiem, ale to fale i wiatr przyciągają tutaj miłośników surfowania z całego świata. Bol to jedno z najlepszych pod tym kątem miejsc w całej Europie. Kanał pomiędzy wyspami Brač a Hvarem zapewnia idealny wiatr dla surferów. Jeśli właśnie w Bol chciałbyś zacząć swoją przygodę z tym sportem, podstawowy kurs, obejmujący 6 godzin nauki, będzie kosztować Cię ok. 135 euro.

Poza deską można w zatoce pływać także na kajakach, skuterach, snurkować oraz oczywiście nurkować – w końcu to Chorwacja z jej błękitną, przejrzystą wodą oraz bogatą florą i fauną morską! Za 43 euro wybierzesz się na wyprawę nurkową, by podziwiać to, co ten kraj ma najciekawszego do zaoferowania pod wodą.

… I na ziemi (ale już w innej cenie), bo Bol słynie także z 26 kortów do tenisa oraz barów, klubów i restauracji serwujących miejscowe czerwone wino i owoce morza. Warto odwiedzić winiarnię Stina i skosztować tego, czym obdarza tutejsza słoneczna pogoda. Jedna lampka wina kosztuje od 1,5 euro.

Jak dostać się do Bol?

Katamaranem ze Splitu dopłyniesz tu w trzy kwadranse. To bezpośrednie połączenie, choć szybkie, ma jeden zasadniczy minus – katamaran wypływa raz dziennie. 12 razy na dzień pływa zaś prom ze Splitu do największego miasta wyspy – Supetaru, ale stąd trzeba się jeszcze dostać do Bol. Na wyspie znajduje się również lokalne lotnisko, które zapewnia dobrą komunikację z wieloma europejskimi miastami. Warto to sprawdzić, planując wakacje na wyspie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!