Muzeum Prado

Madryt – serce Hiszpanii

Tętniący życiem od stuleci Madryt to świetne miejsce zarówno dla wielbicieli nowoczesności jak i fanów klasyki. Znajdziemy tu wiele katedr, kościołów, łuków triumfalnych. Na fanów sportu czeka stadion Realu Madryt, zaś na wielbicieli kawy – setki uroczych kawiarń.

W przeciwieństwie do naszej stolicy Madryt jest świetnie rozwinięty komunikacyjnie. Mnogość linii metra może przyprawić o zawrót głowy, jednak po zapoznaniu się z mapami łatwo zauważyć, że nie jest to aż tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Cena biletu waha się w granicach 1-3 € w zależności od strefy i ilości stacji. W przypadku większej ilości przejazdów warto kupić bilet 10-przejazdowy.

Madryt kulturalnie

W stolicy Hiszpanii najczęściej odwiedzanym muzeum jest Muzeum Królowej Zofii (Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii) w którym znajdują się dzieła takich artystów jak Picasso, Dalí czy Miró.

Muzeum Pardo
Muzeum Prado w Madrycie, foto: pixabay.com

Muzea

Muzeum Prado nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – dla miłośników sztuki jest to obowiązkowa atrakcja. Muzeum Thyssen-Bornemisza (gdzie możemy podziwiać dzieła Goyi, Tycjana i Can Gogha) stanowi ostatnie z trójki najwspanialszych muzeów w Madrycie. Jeśli podoba nam się twórczość Boscha, El Greco czy Velázqueza warto odwiedzić także Muzeum Lázaro Galdiano, zaś dla miłośników archeologii gratką okaże się z pewnością Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Matadero to dawna rzeźnia, która została przekształcona w prężnie działające centrum kulturalne. Znajdziemy tu nie tylko sale kinowe czy wystawowe, lecz także restaurację oraz archiwum kinematografii. Przed wyjazdem warto sprawdzić jakie wydarzenia kulturowe będą się odbywać w trakcie naszego pobytu w Madrycie – centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach popołudniowych, zaś wstęp na większość wystaw i wydarzeń jest bezpłatny.

Kolejnym punktem na liście kulturalnych perełek Madrytu jest z pewnością Pałac Królewski– miejsce urzędowania króla Filipa VI w trakcie oficjalnych uroczystości.

Pałac Królewski jest jedną z perełek Madrytu.

Przepiękna fasada wzorowana na Luwrze to tylko zapowiedź przepychu, który można podziwiać w środku, jednak korzystając z okazji możemy iść na spacer po ogrodach królewskich.

Z Pałacu Królewskiego warto wybrać się do Parku Zachodniego by obejrzeć egipską Świątynię Debot i popatrzeć na stolicę Hiszpanii z jednego z punktów widokowych.

Rozmaitych atrakcji jest w tym mieście niezwykle dużo, poczynając od Plaza Mayor, przez Puerta de Alcalá, Katedrę Almudena, plac Puerta del Sol, na ulicy Gran Villa kończąc. Na wycieczkę do Madrytu z pewnością trzeba zarezerwować więcej niż jeden dzień.

…i rozrywkowo

Po odrobinę rozrywki warto udać się do parku Casa de campo, w którym znajdują się: ogród zoologiczny, park rozrywki, jezioro, po którym można pływać łódką, place zabaw dla dzieci, miejsca piknikowe oraz restauracje. Kolejnym parkiem zapraszającym do siebie swoim pięknem jest Park Retiro oferujący bogactwo drzew i krzewów wraz z XVII-wiecznym Drzewem Montezumy. Oprócz wielu fontann na uwagę zasługuje olśniewający Pałac Kryształowy.

Pałac Kryształowy
Pałac Kryształowy, foto: pixabay.com

Podobnie jak inne hiszpańskie miasta Madryt oferuje ogrom restauracji, knajp, kawiarń i innych miejsc idealnych na spędzenie wolnego popołudnia. Wystarczy się rozejrzeć wokół, złapać głęboki oddech i… chłonąć wielkomiejską atmosferę. Przecież jesteśmy w samym sercu Hiszpanii!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!