• państwo: Egipt
  • stolica: Kair
  • powierzchnia:  1 001 450 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 82,5 mln
  • waluta: funt egipski (EGP)
  • domena internetowa: .eg
  • nr kierunkowy: +20

Egipt

Państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki, ze stolicą w Kairze, nad deltą rzeki Nil. Jest to niezwykle popularny kierunek wakacyjnych wycieczek, nie tylko ze względu na korzystne ceny i doskonałą pogodę, ale również z powodu bogatego dziedzictwa historycznego.

Egipt ciekawe ciekawe miejsca

Będąc w Egipcie warto wybrać się do starożytnej części kraju. W Gizie podziwiać można bowiem znane na całym świecie piramidy, symbole Egiptu. Największą jest piramida Cheopsa, uważana za jeden z siedmiu cudów świata. Dumnie prezentuje się również Wielki Sfinks, ukazujący prawdopodobnie wizerunek władcy Chefrena. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Egiptu powinna być Dolina Królów, w której znajdują się mogiły dynastii faraonów. Wśród nich grobowiec samego Tutanchamona, Merenptaha czy Ramzesa V. W Dolinie znajduje się również wykuta w skale świątynia Hatszepsut. Ciekawostką jest fakt, iż jej rekonstrukcjo dokonała polska grupa archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego. Kontynuując naszą podróż śladami lokalnych zabytków nie sposób pominąć miasta Memfis, nieopodal zachodniego brzegu rzeki Nil. Z dawnej świetności nie pozostało zbyt wiele, jednak do dziś podziwiać możemy ogromny posąg Ramzesa II.

Kurorty w Egipcie

Jednym z najchętniej wybieranych kurortów w Egipcie jest Hurgada, miasto położone w Riwierze Morza Czerwonego. Miłośnicy nurkowania szczególnie cenią sobie ten region, bowiem uważa się, iż panują tu idealne warunki do uprawiania tejdyscypliny. W Hurgadzie z łatwością porozumiemy się w języku polskim. Nie musimy obawiać się barier komunikacyjnych. Inną popularną miejscowością turystyczną jest Szarm el-Szejk. Znajdziemy tu piękne rafy koralowe, pola golfowe oraz dobrze rozwinięta infrastrukturę turystyczną. Ciekawym miejscem jest także Marsa Alam czy luksusowa Al-Dżuma.