Egipt świątynia Hatszepsut

Spacer w Dolinie Królów

Wielu naszych rodaków wybiera wypoczynek w Egipcie. Najczęściej jest to wybrzeże Morza Czerwonego, gdzie znajdują się znane kurorty Sharm el Sheik czy Hurghada. Trzeba jednak pamiętać, że Egipt to państwo z wielowiekową historią, której warto się przyjrzeć podczas wakacji.

To tutaj powstały piramidy, Sfinks czy Dolina Królów. To właśnie o nich przeczytacie w artykule.

Nieco historii

Dolina Królów należy do historycznej części Teb Zachodnich. Jest to nekropolia władców Egiptu od XVIII do XX dynastii. Same grobowce leżące na jej terenie zostały wykute skale. Składają się na nie plątaniny wąskich korytarzy. Powstanie Doliny Królów szacuje się na wiek między XVI a XI p.n.e. Jako cmentarz to miejsce użytkowane było jedynie (albo aż) 500 lat.

Egipt Dolina Królów
Dolina Królów w Egipcie, przyciąga turystów z całego świata, foto:pixabay.com

Starożytni Egipcjanie przywiązywali dużą wagę do życia po śmierci, dlatego swoich zmarłych wyposażali we wszelkie niezbędne przedmioty. Stąd badania prowadzone w grobowcach królewskich są dla archeologów bazą wiedzy także na temat codziennego życia w dawnym Egipcie. Można tam było bowiem znaleźć nie tylko cenną biżuterię i przedmioty artystyczne, ale również meble, naczynia i inne rzeczy powszechnego użytku. Według wierzeń dusza człowieka istniała tak długo, jak długo zniszczeniu nie uległa jej ziemska powłoka. Stąd wziął się zwyczaj balsamowania zwłok, czyli tworzenia mumii. Równie istotne było umieszczenie ciała w odpornym na działanie czynników zewnętrznych grobowcu. Tak powstały piramidy oraz grobowce skalne.

Wygląd

Dolina Królów leży na lewym brzegu Nilu. Dostać się tutaj można jedynie poprzez długą i krętą ścieżkę. Nic w tym dziwnego, wszak groby faraonów chciano umieścić w jak najbardziej niedostępnych miejscach, głęboko pod ziemią, by ochronić je przed zakusami rabusiów, co nie do końca się udało. Jedyny ocalały grobowiec należał do Tutenchamona i został odkryty w 1922 r. Spora część nekropolii została obrabowana już w czasach współczesnych faraonom.

Wejście do grobowców, Dolina Królów
Jedno z wejść do egipskich grobowców, foto:fotolia.com

Dolina Królów w naturalny sposób dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich, zwana jest Doliną Małp lub Doliną Zachodnią. Druga natomiast to Dolina Wschodnia. W tej części znajduje się zdecydowanie więcej grobów. W całej Dolinie położone są 63 grobowce ukończone oraz 20 jedynie wykutych w skale. Wszystkie są one oznaczone indywidualnymi numerami, które również wytyczają kierunek zwiedzania. Każdy grobowiec jest inny. Niektóre mają bardzo proste konstrukcje i nie ma w nich niemalże żadnych ozdób. Pozostałe to z kolei istna plątanina skomplikowanych, bogato zdobionych korytarzy.

Największe atrakcje

Wart odwiedzenia jest z pewnością grobowiec Ramzesa VI, w którego wnętrzu zachowały się w bardzo dobrym stanie bogate malowidła. Tym bardziej, że zaraz obok można podziwiać najsłynniejszy obiekt kompleksu, czyli grobowiec Tutenchamona. On z pewnością rozpala wyobraźnię. Z jednej strony jako jedyny został odkryty w nienaruszonym stanie, a z drugiej strony dodatkowo wiąże się z nim złowroga klątwa. By się przekonać, czy jest ona prawdziwa, można tylko i wyłącznie odwiedzić tę część Egiptu. Przy zwiedzaniu należy mieć na uwadze, że większość cennych przedmiotów z wnętrza grobowca znajduje się w dalekich muzeach, przede wszystkim brytyjskich. Kolejna komora grobowa, którą warto odwiedzić, należy do Setiego I. Wyróżnia się przede wszystkim niezwykle ciekawymi motywami astronomicznymi na sklepieniu i dobrze zachowanymi zapiskami Księgi Umarłych.

Egipt świątynia Hatszepsut
Świątynia Hatszepsut w Egipcie, foto: pixabay.com

Atrakcje Egiptu

W Dolinie Królów chowano także rodziny władców Egiptu. Nie brakuje tutaj grobowców księżniczek i książąt, choć są one znacznie skromniejsze. Wynika to z wierzeń Egipcjan, dla których jedynie faraon był równy bogom, jemu więc należała się przede wszystkim bogata oprawa pośmiertna. W niedalekiej odległości od Doliny Królów, dokładnie po drugiej stronie wzgórza, znajduje się jeszcze jedna atrakcja – Świątynia Hatszepsut.

Zwiedzanie

Do zwiedzania Doliny Królów jest niezbędne dobre przygotowanie. Pamiętać należy, że to wycieczka na pustynię, gdzie temperatura w ciągu dnia dochodzi nawet do 50 stopni Celsjusza. Konieczność odziania się w przewiewny, zasłaniający ciało ubiór jest oczywista. Zabrać ze sobą trzeba także wodę mineralną, kapelusz lub czapkę na głowę i okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się wygodne buty. W grobowcach, zwłaszcza tych położonych niżej, jest niesamowicie duszno i parno. Nie powinny się do nich wybierać osoby z chorym sercem i cierpiące na klaustrofobię

Warto pamiętać, że na terenie Doliny obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. To zarządzenie jest przestrzegane z całą surowością, a za jego złamanie grożą bardzo wysokie kary finansowe. Z pewnością nie warto ryzykować! Bilet w cenie około 40 złotych upoważnia do odwiedzenia trzech wybranych grobowców, oprócz tego należącego do Tutenchamona, co podlega dodatkowej opłacie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!