Egipt – ojczyzna faraonów, mityczna kraina Sfinksa położona nad Nilem, otoczona piramidami. Dookoła jedna wielka pustynia i rozpalone słońce. Gdzieś, w oddali, majaczy się zieleń oazy i błękit wody. Tak na pierwszy rzut oka wygląda kraj piramid.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kojarzących się z Egiptem są piramidy. Zdaje się, że te monumentalne, niepowtarzalne, imponujące konstrukcje muszą być dziełem istoty nadprzyrodzonej. Jedni uważają, że piramidy stworzył sam Bóg, inni zaś uparcie twierdzą, że to dzieło przybyszów z kosmosu. Czy faktycznie?
Kto zbudował piramidy?
Mity da się obalić, tłumacząc powstanie piramid w racjonalny sposób. Z całą pewnością można stwierdzić, że te misterne dzieła powstały bez użycia narzędzi i udogodnień, jakie stosuje się teraz w budownictwie. Mówi się, że gdybyśmy chcieli dzisiaj zbudować piramidy, wykorzystując do tego współczesną technologię, nasze próby zakończyłyby się fiaskiem. Jak zatem udało się stworzyć te imponujące konstrukcje bez rusztowań i narzędzi, które znamy dzisiaj?
Wielka Piramida, zwana też Piramidą Cheopsa jest największą budowlą na świecie. Podobno była budowana 20 lat i nie ma nic wspólnego z Cheopsem, ponieważ zbudowano ją o wiele wcześniej niż faraon się urodził. Podobno już wtedy procesu budowy trzech najważniejszych piramid w Egipcie pilnował Sfinks. Nie ulega jednak wątpliwości, że starożytni Egipcjanie byli nadzwyczaj inteligentni i kreatywni, skoro udało im się stworzyć dzieło, które przetrwało tysiące lat i nieustannie zachwyca się nim cały świat.
Które piramidy warto zobaczyć?
Jak wiadomo piramidy to nie tylko budowle, lecz, przede wszystkim, sarkofagi faraonów, ponieważ właśnie taki był cel ich tworzenia. Zmumifikowane ciała władców Egiptu miały spoczywać w ich wnętrzach przez tysiące lat zapewniając duszom władców zmarłych wieczny spokój. Niestety wskutek licznych grabieży zarówno wszelkie kosztowności jak i mumie faraonów przepadły bezpowrotnie i nikt nie jest w stanie wskazać miejsca ich przechowywania.
W Egipcie znajdziemy ponad siedemdziesiąt grobowców faraonów, jednak nie wszystkie z nich są tak sławne jak kompleks piramid w Gizie, w skład którego wchodzą: Wielka Piramida (Piramida Cheopsa), Piramida Chefrena i Piramida Mykerinosa. Wspomniane budowle są najstarsze i najlepiej wykonane i bardzo szybko stały się najważniejszą atrakcją dla turystów odwiedzających Kair czy Fajum. Możemy jednak poszukać innych piramid i starożytnych świątyń – znajdują się one po zachodniej stronie Nilu.
Historia Egiptu i jego fascynującej architektury jest jednym z wielu powodów podróży do Egiptu. Warto jednak zauważyć, że wakacje nad Morzem Czarnym to nie tylko odpoczynek na najpiękniejszych plażach, lecz również niezwykła przygoda wśród majestatycznych piramid.