Monumentalny meczet w Kairze

5 miejsc, które trzeba zobaczyć w Kairze

Kair to nie tylko największa metropolia Afryki, ale także jedno z największych miast na świecie. Mieszka tam blisko 18 milionów ludzi. Stolica Egiptu odznacza się swoistym pięknem, ale i sporym – niekiedy obezwładniającym – hałasem.

Kair to także mieszanka kultur, sposobów życia i niezwykłych obiektów zabytkowych oraz zaproszenie do zachwycających unikalnością miejsc. Oto propozycja pięciu z nich.

Imponujące Muzeum Egipskie

To pierwszy z ośrodków, które warto wpisać na listę obiektów godnych naszego zainteresowania. Dlaczego? – ponieważ to właśnie kairskie muzeum zgromadziło jedną z największych na świecie kolekcji dzieł sztuki oraz pamiątek z okresu starożytnego Egiptu. Największe emocje budzą mumie faraonów i dostojników dworu. Zgromadzone zostały one w Sali Królewskich Mumii.

Eksponaty z egpiskiego muzeum w Kairze
Eksponaty z Muzeum w Kairze, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Inną atrakcję stanowi sala wypełniona skarbami pochodzącymi wprost z grobowca Tutenchamona. Ciekawie prezentuje się także starożytna biżuteria.

Muzeum czynne jest codziennie od 9:00 do 16:45. Co ciekawsze, mamy prawo do fotografowania wystawionych obiektów, ale za dodatkową opłatą.

Niezwykłe Miasto Umarłych (Necropolis)

Niech nikogo nie zwiedzie ta nazwa, bo chociaż miejsce to pełniło niegdyś rolę ogromnego cmentarzyska, dzisiaj kwitnie tam normalne życie. Powód? Wiele osób adaptowało zapomniane grobowce na własne domy. Miejsce to wywołuje mieszane uczucia. Emocje jakie budzi, warto doświadczyć na własnej skórze. Początki cmentarzyska datuje się na VII wiek. Znajdziemy tu cudne mauzolea, w których spoczywają ciała sułtanów oraz ich rodzin, a także grobowce zwykłych mieszkańców. To co wywołuje skrajne uczucia to fakt, że pośród tych pamiątek po zmarłych, znajdują się sklepy i kawiarnie. Funkcjonuje nawet teatr kukiełkowy.

Nilometer (Nilometr)

To bardzo interesująca budowla. Powstała w IX wieku i służyła do pomiarów stanu wody w Nilu. Na tej podstawie przewidywano urodzaj lub nieurodzaj i pod adekwatnie do przewidywań ustalano wysokość podatków. Konstrukcja budynku zachowała się w doskonałej formie. Ma ona kształt oktogonu przykrytego ogromną kopułą. Ściany Nilometru pokrywają inskrypcje z Koranu. Po zejściu schodami w dół budynku, można podziwiać bogato zdobiony wykonany z drewna sufit.

Alabastrowy meczet

Meczet w Kairze w Egipcie
Meczet Muhammad Ali, foto: pixabay.com

Jego właściwa nazwa brzmi Meczet Muhammad Ali. To wyjątkowo reprezentatywny obiekt górujący dumnie nad resztą zabudowy miasta. Główna kopuła mierzy sobie 52m wysokości, zaś minarety po 84m. Jego budowa trwała przeszło 27 lat. Budynek powstał na polecenie ówczesnego władcy Egiptu – Mohammada Ali Pashy. Na obiekt ten składają się meczet oraz ogromny, niemal idealnie kwadratowy dziedziniec. Po jego środku znajduje się fontanna przeznaczona dla rytualnego obmywania się czyli tzw. ablucji. Największe wrażenie na zwiedzających robi wnętrze meczetu. Wypełnia je ogromna ilość szklanych wisiorów i kryształowych lamp. Spore wrażenie wywołują również ogromne bardzo nisko podwieszone żyrandole. Skąd wzięła się nazwa tego meczetu? Otóż głównym materiałem budowli zdobiącym zarówno ściany, jak i elewację – sięgającym kilkunastu metrów ich wysokości – stanowi właśnie alabaster. Lekko połyskujący w promieniach słońca, robi piorunujące wrażenie.

Sułtański meczet

Na koniec Meczet Sułtana Hassana uznany został za zabytek i udostępniony zwiedzającym. Oznacza to, że może tam wejść każdy – bez względu na wyznanie. Zwraca uwagę bogato zdobionymi minaretami. Uważany jest powszechnie, za jeden z najbardziej reprezentatywnych w całym Kairze. Powstał on bowiem w czasach największego rozkwitu i świetności architektonicznej miasta. Wzniesiony został z imponujących rozmiarów kamiennych bloków. Sam proces budowli trwał od 1357 do 1363 roku i pochłonął wiele ofiar, w tym samego sułtana, który został zamordowany tuż przed oddaniem meczetu do użytku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!