Piaszczysta plaża Egipt

Najlepsze kurorty w Egipcie

Jaki jest jeden z najchętniej wybieranych urlopowych kierunków wśród Polaków? Ciepły i słoneczny Egipt. A gdzie wypoczywają nasi rodacy? Najczęściej w Hurghadzie lub Sharm El Sheik, uważanych za najbardziej interesujące miejscowości wypoczynkowe nad całym nabrzeżem Morza Czerwonego. Takie skojarzenia przychodzą na myśl jako pierwsze, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Hurghada była niewielkim prowincjonalnym miasteczkiem. Obecnie jest potężnym ośrodkiem turystycznym o międzynarodowym zasięgu. Taką niebywałą karierę zawdzięcza swojemu usytuowaniu nad brzegiem Morza Czerwonego. Rozległe piaszczyste plaże, niezwykle przejrzysta, turkusowa woda i przepiękne rafy koralowe sprawiają, że miasto jest urlopowym hitem.

Piaszczysta plaża Egipt
Plaże w Egipcie przyciągają turystów z całego świata, foto:pixabay.com

Hurghada jedynie wakacyjnym rajem?

Jednak Hurghada oferuje dużo więcej niż standardowy kurort wypoczynkowy. Jej największą zaletą jest to, że pozwala się zetknąć z niezwykle bogatą i różnorodną kulturą arabską. W najstarszej dzielnicy miasta, Dagar znajdziemy wiele zabytkowych zabudowań arabskich, wśród których wyróżniają się bogato zdobione meczety i minarety. Sąsiadują one z ogromnym, tradycyjnym bazarem egipskim, na którym możemy kupić niemal wszystko. Do Polski warto przywieźć zwłaszcza aromatyczne przyprawy i esencjonalne herbaty.

Wakacjami w Hurghadzie nie będą też rozczarowani pasjonaci historii starożytnej. Bez problemów dostaniemy się stąd do Kairu, Gizy oraz innych miejscowości w Dolinie Nilu, w których możemy podziwiać imponujące swoimi rozmiarami piramidy i inne budowle z czasów faraonów. Hurghada jest ponadto doskonałą bazą wypadową do wypraw w głąb Pustyni Arabskiej. Lista wycieczek fakultatywnych imponuje rozmiarem, nie powinniśmy zatem obawiać się nudy, nawet jeśli wybierzemy się na dłuższy wypoczynek.

Hurghada architektura
Ulica w Hurghadzie, foto:pixabay.com

Sharm El Sheikh w blaskach i cieniach

Sharm El Sheikh konkuruje z Hurghadą o miano najlepszego ośrodka wypoczynkowego nad Morzem Czerwonym. Może pochwalić się równie urokliwymi plażami, malowniczym nabrzeżem i bajeczną rafą koralową. Jednak jest to miasto o zupełnie innej historii i odmiennym klimacie, zbudowane niemal od podstaw na potrzeby przemysłu turystycznego.

Słynie z dużej liczby ośrodków wypoczynkowych, a sporą część z nich stanowią naprawdę ekskluzywne hotele. Z tego względu Sharm El Sheikh uchodzi za idealne miejsce wypoczynku dla lubiących pławić się w luksusie. Wszyscy turyści mogą tutaj zakosztować smaku wakacji all inclusive w cenie, która nie zrujnuje ich portfela.

W Sharm El Sheikh dobrze będą się czuć osoby niestroniące od wieczornej rozrywki. Najsłynniejsza dzielnica miasta, Naama Bay jest przepełniona klubami, dyskotekami, kasynami, restauracjami, kawiarniami, a odgłosy dobrej zabawy słychać tutaj do wczesnych godzin porannych. Wiele atrakcji czeka też na turystów za dnia, a zaliczymy do nich m.in.: aquaparki, lunaparki, korty tenisowe, tory gokartowe, w końcu salony piękności i masażu.

plaża w Sharm El Sheikh
Widok na Sharm El Sheikh, foto:pixabay.com

Czy w Sharm El Sheikh jest co zwiedzać? W samym mieście nie znajdziemy zabytków tej klasy co w Hurghadzie, ale z racji położenia na historycznym półwyspie Synaj, niedaleka okolica ma wiele do zaoferowania. Będąc tu, koniecznie trzeba wybrać się na jedno- lub kilkudniową wycieczkę do Izraela bądź Jordanii, do których dostaniemy się w kilka godzin. Ciekawym urozmaiceniem pobytu może być też wyprawa w majestatyczne góry Synaj.

Egipt w kameralnym wydaniu

Alternatywą dla kurortów znanych i oblężonych przez turystów są mniejsze miejscowości wypoczynkowe. Dysponują one rozbudowaną infrastrukturą hotelarsko-gastronomiczną, a i pod względem walorów przyrodniczych w niczym nie ustępują najpopularniejszym destynacjom.

I tak, zamiast Hurghady możemy wybrać przytulną i malowniczą El Gounę, położoną zaledwie 20 kilometrów dalej. Miasteczko jest nazywane Wenecją Riwiery Morza Czerwonego, gdyż kształtem przypomina lagunę, poprzecinaną na całej powierzchni kanałami z morską wodą. Zachętą do przyjazdu są przede wszystkim wspaniałe plaże i niezwykle różnorodna rafa koralowa.

nurkowanie Egipt
Egipt słynie z najlepszych warunków do nurkowania na świecie, foto, pixabay.com

Nocne nurkowanie

W niewielkiej odległości od Sharm El Sheikh mieści się Dahab, słoneczny kurort stanowiący raj dla amatorów nurkowania i sportów wodnych. Niespotykana różnorodność i niesamowita kolorystka świata podwodnego przyciągają tutaj nurków z całego świata. W pobliżu swoją siedzibę ma kilkadziesiąt szkół nurkowania, a zapisanie się na szybki kurs nie stanowi problemu. Dodatkową atrakcją jest możliwość wzięcia udziału w nocnym nurkowaniu.

Mało znane miejscowości wypoczynkowe mają tę przewagę, że pozwalają na zachowanie większej prywatności podczas wakacyjnego wypoczynku. W tych popularnych jest dużo ciaśniej i gwarniej, ale za to wszystko mamy w pobliżu, a na wymarzoną wycieczkę fakultatywną możemy zapisać się od ręki. Co wybierzemy, zależy już tylko od nas samych. Słoneczna pogoda gwarantowana w całym Egipcie!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!