wyspa Rab

Średniowieczny klimat wyspy Rab

Średniowiecze kojarzy się przede wszystkim z mistycyzmem. Przepiękna architektura gotyku, śpiewy chóralne i interesująca, ale trudna historia – to zazwyczaj pierwsze skojarzenia z tą epoką. Adriatycka wyspa Rab posiada bardzo wiele ze średniowiecznego klimatu. Oprócz tego może się poszczycić bogactwem przyrodniczym i atrakcyjnymi plażami. Czy potrzeba czegoś więcej, by spędzić wymarzony urlop?

Średniowieczna historia Rab łączy się z Cesarstwem Bizantyjskim, którego ślady nadal można tutaj odnaleźć. Dopiero w 1409 roku cała wyspa została sprzedana Wenecjanom, którzy również odcisnęli na niej swoje piętno. Wyspa rozkwita od XIX wieku, kiedy austro-węgierscy lekarze Schroetter i Frischauf odkryli, że tutejszy klimat wpływa dobroczynnie na leczenie wielu zdrowotnych przypadłości i Rab stała się celem dla kuracjuszy.

Klimatyczna stolica

Stolica wyspy, Rab, chociaż maleńka, ma do zaoferowania prawdziwe bogactwo atrakcji. Całe miasto niewątpliwie można by określić mianem muzeum na świeżym powietrzu. Współcześnie zbudowano tutaj nowoczesny port, w którym cumują luksusowe jachty milionerów, ale w niczym nie odebrało to temu miejscu średniowiecznego klimatu. Patronem miasta jest św. Krzysztof i ślady tego wstawiennictwa są tam bardzo widoczne.

Średniowieczne zabytki Wyspy Rab w Chorwacji
Rab słynie ze średniowiecznych zabytków, foto: pixabay.com

Zabytki w Rab

Największe atrakcje Rab obejmują pałac Dominis z XV wieku oraz klasztor Franciszkanek, wraz z dobudowanym do niego w epoce baroku kościołem. We wnętrzu świątyni pod wezwaniem św. Antoniego, miłośników sztuki sakralnej zachwyci z pewnością rzeźbiony marmurowy ołtarz, udekorowany podobizną samego świętego.

Miejsce przed kościołem w sezonie letnim zamienia się w prawdziwe targowisko, na którym za niewielkie pieniądze można kupić na przykład obrazy z wizerunkiem różnych chorwackich krajobrazów.

To jednak nie koniec atrakcji Rab. Zwiedzić tu można o wiele więcej obiektów sztuki sakralnej. Romański kościół św. Antoniego, pełen aury tajemniczości, kościół św. Justyny, a nawet katedrę. Intrygują również cztery dzwonnice. Te obiekty pochodzące ze średniowiecza, w połączeniu z wąskimi uliczkami miasteczka, tworzą prawdziwy klimat dawnych czasów. Budynki są proste, pozbawione wielkiej ilości ozdób, ale właśnie w tej prostocie tkwi ich szczere piękno. Warto dodać, że wszystkie zabytki w mieście powstały z kamienia pozyskiwanego na miejscu (który posłużył także do stworzenia wielu budynków w Chorwacji kontynentalnej. Jeżeli już znudzi się nam zwiedzanie, dobrym miejscem do odpoczynku od letniego upału będzie park Komrčar. To piękne i bardzo zadbane założenie architektury krajobrazu. Spotkamy na jego terenie bardzo wiele śródziemnomorskich roślin. Powszechnie uważa się, że jest to jeden z piękniejszych parków w tej części Morza Adriatyckiego.

Bogactwo przyrodnicze

Najwyższy szczyt wyspy – Kamenjak, jest dla niej prawdziwym błogosławieństwem, chroni ją bowiem przed wpływami ostrych wiatrów. Dzięki niemu na Rab jest bardzo przyjemny klimat. Bardziej aktywni turyści mogą wybrać się na trekking po górze. Po wspinaczce czeka na nas taras widokowy, skąd rozciągają się wspaniałe widoki, ma się bowiem wrażenie, że Kamenjak wyrasta wprost z morza. U jego podnóży panują doskonałe warunki do nurkowania.

Rab jest bardzo zielona i ma do zaoferowania, odmiennie, niż większa część Chorwacji, przeważnie plaże piaszczyste.

Plaże na Wyspie Rab w Chorwacji
Lazurowe plaże Wyspy Rab, foto: pixabay.com

W bliskiej odległości od stolicy położone są dwa popularne kąpieliska. Pierwsze z nich to Banjol. Zaledwie dwa kilometry od centrum Rab, można naprawdę odpocząć, ponieważ tutejsza plaża jest bardzo atrakcyjna i dzięki płyciznom odpowiednia na wypoczynek z dziećmi. Nietrudno znaleźć na miejscu nocleg. Drugim kąpieliskiem jest Suha Punta, która słynie przede wszystkim z plaży przeznaczonej dla naturystów. Oprócz tego oferuje ona bogatą infrastrukturę rozrywkową. W miejscowości Lopar położona jest plaża Rajska, której nazwa w pełni oddaje jej charakter. Według CNN znajduje się ona w gronie 100 najpiękniejszych plaż świata.

Rabska fjera

Rabska fjera to nie lada gratka dla fanów przeszłości. Jest to średniowieczny festiwal organizowany na Rab, w trakcie którego lokalni mieszkańcy przybliżają turystom swoje bogate dziedzictwo. W jego czasie wszystko cofa się o parę stuleci. Całość trwa aż trzy dni. Pierwszy przebiega w oparciu o wielką galę otwarcia; drugi upływa pod znakiem ryb – jest to wieczór poświęcony rybakom i potrawom z darów morza; natomiast trzeci i ostatni jest przeznaczony na festiwal strzelecki. Na Rab odbywa się także atrakcyjny Festiwal Rycerski.

Po wyspie wygodnie jest się poruszać lokalnymi autobusami, które łączą ze sobą największe miejscowości (wszystkie wyruszają z miasta Rab). Na nią samą dostać się można za pośrednictwem promu relacji Jablanac – Mišnjak. Oprócz tego pływają tu również statki z innych dużych miast chorwackich, takich jak Dubrownik, Split czy Zadar, ale czas podróży jest bardzo długi i nie jest to często wybierane rozwiązanie.

Rab jest z roku na rok coraz bardziej popularnym celem wakacyjnych wyjazdów ludzi z całego świata. Można znaleźć tu wszystko, co zapewnia przyjemny wypoczynek – od wspaniałej architektury, aż po piaszczyste plaże. Nic więc dziwnego, że w porcie w stolicy wyspy jest tak ciasno.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!