• państwo: Chorwacja
  • powierzchnia: 79,38 km²
  • liczna mieszkańców: ok. 178 tysięcy
  • Miasto składa się z 27 dzielnic

Split

Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, stolica regionu Dalmacji. Swą sławę zawdzięcza cesarzowi Dioklecjanowi, który zlokalizował tu swoją luksusową rezydencję. Split to nie tylko atrakcyjne ,turystycznie miasto, lecz również ważny ośrodek przemysłowy i logistyczny.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki w Splicie jest przede wszystkim pałac cesarza Dioklecjana. Powstał on na przełomie III/IV wieku, na wzór rzymskiego obozu warownego, w którym po abdykacji miał zamiar zamieszkać sam władca.  Do jego budowy wykorzystano niezwykle drogie materiały m.in granit i marmur. Od 1979 roku obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Split ciekawe miejsca

Spacerując ulicami miasta warto jest zajrzeć do Katedry Św. Dujama. Powstała ona w miejscu dawnego mauzoleum Dioklecjana. Wewnątrz podziwiać można liczne zbiory naczyń używanych podczas liturgii mszy świętej oraz z VIII wieczną Ewangelię Pisma Świętego. Innym, równie interesującym obiektem sakralnym jest Świątynia Jupitera. Na uwagę zasługują w niej m.in.historyczne sarkofagi wybitnych kapłanów oraz figura Jana Chrzciciela. Idealnym miejscem na romantyczne spacery jest lokalna promenada, ciągnąca się się wzdłuż brzegów Morza Adriatyckiego. W pobliżu znajdują się liczne restauracje, gdzie życie towarzyskie trwa przez całą dobę. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat stolicy Dalmacji warto udać się do Muzeum Miejskiego, w samym centrum Starego Miasta. Ogromna wystawa skansenu przedstawia poszczególne okresy w dziejach Splitu. Bez wątpienia to ważny obiekt na turystycznej mapie metropolii. Charakterystyczną cechą miejscowości są także potężne mury miejskie, okazale prezentujące się na zdjęciach “z lotu ptaka”. Najlepszym zakończeniem naszej wędrówki będzie wizyta w Parku Marjan, znajdującym się niemal 200 metrów nad poziomem nad morza. Dzięki swemu położeniu jest idealny punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama miasta.