Plaża w Dubrovniku

Dubrownik

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych chorwackich miast. Nic dziwnego, że coraz więcej polskich turystów przekonuje się do Dubrownika jako wakacyjnej destynacji.

Dubrownik urzeka pięknem Starego Miasta wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO dzięki zachowaniu jego średniowiecznego układu urbanistycznego. Bogata historia tego dalmatyńskiego miasta jest widoczna na każdym kroku. Po dziś dzień możemy podziwiać mury miejskie, składające się z wielu baszt i bram, oraz forty i fosę miejską. Dodatkowo na zwiedzenie czeka wiele kościołów, pałaców, katedr, muzeów oraz miejsc znanych wielbicielom serialu „Gra o tron”.

Dubrownik w Chorwacji
Panorama Dubrownika, foto: fotolia.com

Niegdyś port tętnił życiem i stanowił jeden z najważniejszych węzłów handlowych w Europie- dziś kusi turystów urokliwymi uliczkami z pięknymi zabytkami i bogactwem natury. Do najciekawszych miejsc śmiało możemy zaliczyć wspomniane już mury obronne, z których rozpościera się widok na Stare Miasto i wyspę Lokrum, znajdującą się nieopodal, kolumnę Ronalda będącą symbolem wolności, czy urocze schody, które mieszczą się w otoczeniu najważniejszej ulicy Dubrownika- Stradun, znanej również jako Placa. W trakcie spaceru warto nie tylko odwiedzić studnie Onofria (znane również jako Fontanny Onufrego– Mała i Wielka) znajdujące się na początku i końcu ulicy Stradun, lecz także zajrzeć do świątyń, których tu nie brakuje. W kościele św. Błażeja możemy znaleźć relikwie patrona miasta, świętego Błażeja z Sebasty.

Plaże

Nie samymi zabytkami człowiek żyje. Być w Chorwacji i nie wykorzystać słonecznej pogody? Nie ma mowy! Dubrownik ma wiele plaż na których możemy odpocząć i zregenerować siły po wycieczkach po mieście.

Spragnieni nowych smaków z pewnością znajdą coś dla siebie w jednej z setek restauracji i kawiarenek, które wieczorem, wraz z klubami i barami tętnią życiem zapraszając do wzięcia udziału w nocnym życiu miasta. Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na Letni Festiwal w Dubrowniku, który odbywa się w okresie letnim.

Przy odrobinie szczęścia możemy trafić na Letni Festiwal w Dubrowniku, który odbywa się w okresie letnim.

Zwiedzając Dubrownik warto wybrać się na wyspę Lokrum nazywaną wyspą miłości i będącą obecnie rezerwatem przyrody. Na miejscu możemy nie tylko obejrzeć najciekawsze okazy tutejszej flory w ogrodzie botanicznym czy zwiedzić twierdzę Fort Royal, lecz także zjeść w restauracji w ruinach dawnego klasztoru benedyktynów, czy popływać w „Morzu Martwym„, czyli słonym jeziorze.

Wyspa Lokrum, Chorwacja
Wyspa Lokrum, foto: fotolia.com

Dodatkowo możemy przeprawić się przez Adriatyk promem i zwiedzić również włoskie miasto Bari. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to dość czasochłonna wyprawa i najlepiej zaplanować ją na noc, by zobaczyć jak najwięcej nie tracąc cennego czasu, który, jak to w tak pięknych miejscach bywa, mija niepostrzeżenie i nieubłaganie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!