Promenada Split

Split, czyli dlaczego warto jechać do Dalmacji?

Przywykliśmy już do faktu, że wakacje w Chorwacji to synonim niczym niezmąconego relaksu. Sprzyjają temu reklamujące ten obszar szerokie, piękne, piaszczyste plaże i przejrzyście czysta woda. Ale wypoczynek w Chorwacji, może wyglądać zupełnie inaczej.

Dzieje się tak, gdyż kraina ta oferuje wśród swoich atrakcji, również bogatą listę miejsc i obiektów zabytkowych. Jednym z nich jest Dalmacja, a ściślej mówiąc Split czyli drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Ważny port i szalenie istotny ośrodek dla różnych dziedzin przemysłu chorwackiego, w tym również turystyki. Dlaczego warto odwiedzić tą aglomerację i co takiego czeka na przybyłych tam turystów? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w naszym artykule.

Widok na Split w Dalmacji
Split, foto: pixabay.com

Czarująca Dalmacja

Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain nie tylko w Chorwacji, ale i całej Europie. Nie sposób więc, pominąć jej planując swój urlop w Chorwacji. Dalmacja zajmuje sporą powierzchnię, bo biegnie od północnego zachodu na południowy wschód czyli mniej więcej od Zadaru po Dubrownik. To co przyciąga tutaj rzesze turystów, to przede wszystkim bardzo przyjazny klimat oraz bogactwo malowniczej przyrody.

Odwiedzając to miejsce, każdy bez wyjątku znajdzie coś dla siebie. Najbardziej usatysfakcjonowani będą miłośnicy nurkowania, żeglarze i pasjonaci wszelkich innych sportów wodnych. Przejrzysta i ciepła woda, to wręcz wymarzone warunki do spędzania czasu wolnego na swój wymarzony sposób. Preferujący aktywny wypoczynek na lądzie, powinna ucieszyć wiadomość, że na obszarze Dalmacji nie brakuje godnych polecenia obiektów zabytkowych. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić chociażby stolicę tego obszaru Chorwacji – miasto Split.

Split – zadziwia i uwodzi

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. To także ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturowy. Panujący tu klimat, wyjątkowo służy amatorom pieszych wędrówek. Latem panująca tu temperatura sięga 26 st. C, a słońce towarzyszy nam przez blisko 12 godzin (!). Zimy cechuje łagodny charakter – dla przykładu w styczniu słupki rtęci pokazują 7st. C.

Przybywając do Splitu możemy odnieść mylne wrażenie, że to typowe miasto przemysłowe z szarymi blokowiskami i licznymi zakładami przemysłowymi. Fakt, to pierwsze oblicze miasta, ale Split posiada też swoją „drugą twarz” – bardziej atrakcyjną z perspektywy turysty spragnionego poznania nowego obszaru. Co takiego posiada w sobie Split?

palac-dioklecjan
Pałac Dioklecjana, foto: pixabay.com

Pałac Dioklecjana

Jego największą atrakcję stanowi Pałac Dioklecjana. To wyjątkowy obiekt, mimo, że dzisiaj można podziwiać jedynie pozostałości po nim w postaci murów.

Jego budowa trwała nieprzerwanie 10 lat (!). Jej pomysłodawca i pierwotny właściciel – cesarz Dioklecjan postawił sobie za cel, stworzenie wyniosłej letniej rezydencji, co w pełni mu się udało. Świadczą o tym chociażby imponujące wymiary budynku – 215 x 181m, co daje łączną powierzchnię ok. 39 tys. m2. Dostępu do niej broniły mury z 16 basztami o wysokości 26m i 2m grubości. Dioklecjan nie liczył się też z kosztami i do wybudowania swojej posiadłości, wykorzystywał same najlepsze materiały, jak chociażby marmury z Bare, Włoch, Grecji. Sięgnął nawet po stare egipskie kolumny oraz figury sfinksów. Nie dziwi więc fakt, że budowla szybko znalazła się na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Split to także najstarsza katedra na świecie

Gigantyczny pałac to jednak niejedne co przyciąga uwagę turystów. Split to także najstarsza katedra na świecie – Katedra św. Dujmana. Obiekt powstał na początku IV w. i funkcjonował aż do końca VIII w. jako mauzoleum ówczesnego cesarza, zgładzonego przez Dioklecjana. Swój chrześcijański charakter zyskała z rąk pierwszego arcybiskupa splickiego.

W Splicie można jednak, nie tylko zwiedzać, ale również zrelaksować się. Wystarczy, że nasze kroki skierujemy na reprezentacyjną, wysadzaną palmami promenadę, kryjącą się pod nazwą Obala Hrvatskog narodnog preroda. Ciągnie się ona między morzem, a zabudowaniami malowniczej Starówki i stanowi najbardziej popularne miejsce spotkań towarzyskich na obszarze miasta.

Promenada Split
Centrum Splitu, foto; pixabay.com

Reasumując, jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Chorwacji, to koniecznie odwiedźcie Split i poczujcie tą niezwykłą atmosferę miasta, które uwodzi, bawi i zachwyca.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!