Bilbao

Co warto zobaczyć w Bilbao?

Bilbao choć nie jest stolicą Kraju Basków, to stanowi centrum gospodarcze tego regionu. Położone nad Zatoką Biskajską miasto urzeka turystów interesującą architekturą i egzotyką języka euskera, co sprawia, że liczba turystów wzrasta z każdym rokiem.

Kultura w Bilbao

Pobyt w Bilbao to uczta dla melomanów i miłośników kina. Na tych pierwszych czekają: coroczny festiwal międzynarodowego pop-rocka Bilbao BBK Live, Bilbao Distrito Jazz czy Bilbao Ars Sacrum poświęcony muzyce sakralnej. Ci drudzy zaś powinni odwiedzić Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Bilbao, znany jako Zinebi, który odbywa się w listopadzie.

Muzeum Guggenheima

Muzeum Guggenheima to jedna z najważniejszych wizytówek nie tylko samego Bilbao, lecz także całego Kraju Basków.

Uważany za przykład awangardowej sztuki budynek autorstwa Franka Gehry’ego urzeka swoim nietypowym kształtem i ciekawymi rzeźbami usianymi dookoła. Wśród nich znajdują się: ogromny pająk zwany „Mama”, kwiatowy psiak- „Puppy”, oryginalne drzewo czy kolorowe tulipany przypominające swoim wyglądem zwinięte rolki wstążek. Co prawda nie znajdziemy tutaj klasycznych dzieł powszechnie znanych artystów, lecz możemy zapoznać się z najnowszą sztuką. W ostatnich latach można było podziwiać prace rozmaitych artystów, m.in. z Petersburga i Wiednia. Bilet wstępu do Muzeum Guggenheima dla osoby dorosłej kosztuje jedynie 15 euro.

Dokąd iść?

Bilbao to ogromne miasto, jednak przy odrobinie organizacji możliwe jest zwiedzenie najciekawszych miejsc w ciągu jednego weekendu. Na główną uwagę zasługują: Stare Miasto z zachowanym XIV-wiecznym układem uliczek, gondolowy Most Biskajski, okoliczne katedry i kościoły. Kolejka linowa Artxanda zawiezie nas na szczyt, z którego rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.

Most Biskajski w Bilbao w Hiszpanii
Panorama Bilbao, foto: pixabay.com

Na osoby lubiące zorganizowane zwiedzanie w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 10:00 czekają trwające 90 minut wycieczki, w trakcie których można zobaczyć między innymi gotycką Katedrę, kościół świętego Antoniego czy hałaśliwy targ Ribera, na którym można zakupić lokalne specjały.

Okolice- również warte uwagi

Przy okazji wizyty w Bilbao warto odwiedzić także Zatokę Biskajską czy, znajdujący się nieco dalej, Park Gorbeia- oba te miejsca urzekają pięknem natury i są idealne jeśli szukamy bliższego kontaktu z hiszpańską przyrodą. Fascynujący klimat Kraju Basków można też odnaleźć w filmie „Jak zostać Baskiem”, który z pewnością rozbudzi w nas chęć podróży.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!