Ponte Vecchio we Florencji

Zabytki we Florencji

Kolebka Renesansu, bogata architektura, prawdziwie włoska kultura i szuka, którą koniecznie trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu.

Florencja to stolica Toskanii, która słynie dobrej, ale prostej kuchni i wytwornego wina. Zasiadając w jednej z knajpek pośród magicznych kamieniczek i podziwiając uroki renesansowych zabytków można oddać się smakom, które będą pieściły nasze podniebienia. O tym mieście można opowiadać godzinami, chwaląc jego bogatą historię i architekturę. Jest jednak kilka miejsc, które muszą koniecznie znaleźć się na liście zabytków, jakie odwiedzimy podczas naszej florenckiej przygody.

Swieta Maria Florencja
Florencja obfituje w zabytki, foto: pixabay.com

Santa Maria del Fiore

Zabierając Was w podróż po zakątkach Florencji, zaczniemy od katedry Santa Maria del Fiore, czyli ikony tego miasta. Imponującą kopułę zaprojektował Filippo Brunelleschi kilkaset lat temu, a do dziś robi ona wrażenie nie tylko na miłośnikach architektury. Jest ona obecnie największą kopułą na świecie zbudowaną z cegieł. Projekt katedry wykonał Arnolfo di Cambio, a stojącej przy katedrze dzwonnicę Giotto. Jest to również doskonałe miejsce widokowe, aby ujrzeć całą Florencję z lotu ptaka. Z zewnątrz katedrę zdobią bogate freski i marmury w różnych barwach.

Na uwagę zasługuje również kościół Santa Maria Novella, który jest również klasztorem Dominikanów. Budowla przykuwa wzrok marmurową fasadą, udając się do kasy biletowej, możemy podziwiać piękny ogród. Kiedy już znajdziemy się wewnątrz kościoła, będziemy mogli podziwiać przepiękne freski największych artystów tamtych czasów.

Spacerując po Florencji nie można pominąć bazyliki San Lorenzo, gdzie spoczywają najważniejsi członkowie rodziny Medyceuszy. Może się on pochwalić dużą, chociaż mniejszą od katedry Santa Maria del Fiore, kopułą. Dzięki czemu nie sposób nie zauważyć bazyliki z daleka. Swój wkład w budowę obiektu miało wielu znanych i cenionych artystów min. Michał Anioł i Filippo Brunelleschi. Połączenie kilku koncepcji spowodowało, że w bazylice można podziwiać naprawdę wiele fantastycznych dzieł.

Turyści z artystyczną duszą nie przejdą na pewno obojętnie obok Gallerii degli Uffizi, która jest jedną z najwspanialszych galerii malarstwa. Dołożono wszelkich starań, aby znalazły się w niej dzieła najbardziej cenionych artystów takich, jak: Michał Anioł, Lorenzo Monaco, Rafael, Leonardo da Vinci, Tycjan czy Rembrandt. Warto jest tu zajrzeć, pomimo długich kolejek, które w okresie wakacyjnym są widoczne już z daleka.

Jeżeli chcemy objąć wzrokiem najpiękniejszą część Florencji, należy udać się na plac Piazzale Michelangelo. Zobaczymy z niego min. katedrę, Palazzo Vecchio, Santa Croce oraz Ponte Vecchio. Taki widok z pewnością zatrzyma nas tu na dłuższą chwilę i pozwoli się rozkoszować pięknem toskańskiej stolicy.

Ponte Vecchio we Florencji
Palazzo Vecchio nocą, foto: pixabay.com

Aby bliżej przyjrzeć się symbolowi miasta, czyli Palazzo Vecchio, musimy odwiedzić Piazza della Signoria. To również tam podziwiać można posąg przedstawiający Dawida Michała Anioła, który jest jedynie kopią oryginału znajdującego się w muzeum Accademia. Plac ten jest miejscem, którego strzegą rzeźby wybitnych artystów. Dziedziniec został zaprojektowany przez Michała Anioła, a w samym jego centrum stanęła fontanna z amorkiem trzymającym delfinka. Piazza della Signoria jest zatem spotkaniem twarzą w twarz z najbardziej uznanymi artystami na świecie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!