Morze Marmara

Morze Marmara – nie tylko Stambuł

Turcja przyciąga turystów głównie piaszczystymi, pięknymi plażami nad morzami Egejskim i Śródziemnym, a wiele osób nie słyszało nawet o Morzu Marmara, choć położony jest nad nim Stambuł. Nie zachwyca ono swoimi plażami, tak jak inne regiony kraju, jednak wokół niego położonych jest wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić objeżdżając morze dookoła.

Najlepiej taką wycieczkę rozpocząć ze Stambułu, do którego najłatwiej dostać się z Polski, a następnie popłynąć promem do Yalovy, skąd można zacząć wyprawę. Trasę da się też pokonać oczywiście samochodem lub transportem publicznym, jednak prom będzie wyjściem najwygodniejszym.

mewy Morze Marmara
Widok na położony u brzegów Morza Marmara Stambuł, foto: pixabay.com

Śladami Imperium Osmańskiego

Pierwszą miejscowością, którą warto odwiedzić jest Termal, gdzie znajdują się naturalne, gorące kąpieliska oraz tureckie łaźnie. W dodatku można poczuć tu klimat przeszłości, gdyż kompleks kąpielowy pochodzi z czasów osmańskich. Na południe od Termal leży Bursa – pierwsza stolica Imperium Osmańskiego, do dziś pełniąca ważną rolę kulturalną, handlową i przemysłową. Jest również centrum sportów zimowych, dzięki bliskiej odległości masywu Uludağ, oraz miejscowością spa, gdyż obfituje w pochodzące ze zboczy gór lecznicze wody.

Jednym z jej najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Bursy jest Zielony Meczet – nazwany tak od koloru płytek, którymi wyłożone jest jego wnętrze. Nad głównymi drzwiami znajdują się bogate zdobienia, a wejście prowadzi pod prywatnymi komnatami sułtanów, które służyły im za mieszkanie podczas wizyt w Bursie. Komnaty można odwiedzić, jednak często trzeba w zamian zapłacić opiekunowi meczetu. Ponieważ świątynia wciąż pełni funkcje religijne, wstęp do części modlitewnej jest bezpłatny. Zielony Meczet jest dla Turków ważny nie tylko jako miejsce modlitwy – jest również bardzo cennym zabytkiem, ponieważ jego budowa zapoczątkowała styl osmański w architekturze. Meczet wchodzi w skład kompleksu, w którym zobaczyć można także Zielone Mauzoleum, z symbolicznym grobem sułtana Mahmeda I. Inną godną uwagi muzułmańską świątynią jest Wielki Meczet, pokryty aż 20 kopułami, łączący w sobie cechy stylu seldżuckiego i osmańskiego. Ciekawe miejsca to także meczet Bajazyda, meczet sułtana Emira oraz średniowieczny targ Koza Han, na którym dziś znajdują się liczne kawiarnie.

Troja- miasto herosów

Jadąc dalej na wschód, dotrzemy do jednego z najciekawszych miejsc w okolicy – do Troi. Sama w sobie nie jest ona tak imponująca, jak inne starożytne zabytki Turcji, jednak największe wrażenie robi sama obecność w miejscu tak ważnym dla greckiej mitologii, a co za tym idzie, podwalin europejskiej kultury, motywu niezliczonych dzieł sztuki.

Koń trojański w Troi
Replika Konia trojańskiego, foto: pixabay.com

Troja

Dzisiejsza Troja to głównie wykopaliska archeologiczne, podzielone na dziewięć warstw, związanych z poszczególnymi okresami osadnictwa.Pierwsze warstwy zostały zniszczone tuż po odkryciu, przez Heinricha Schilemanna – tak bardzo chciał dostać się do Troi homeryckiej, że nie zwracał uwagi na nowsze części miasta. Poszczególne warstwy i wykopaliska są rozrzucone po wzgórzu, na którym powstało miasto, połączone są jednak ścieżkami, punktami widokowymi i opisane

Zwiedzanie Troi rozpoczyna się od repliki słynnego Konia trojańskiego. Poszczególne punkty trasy pochodzą z różnych okresów, niektóre nie zachowały się prawie w ogóle, jak rezydencje arystokratyczne z Troi II czy megaron z Troi II/III, niektóre są zachowane w miarę dobrze, tak jak sanktuarium nieznanego bóstwa, z widocznymi dwiema studniami czy odeon, niewielki teatr muzyczny. W Ogrodzie Pithos, na początku szlaku, zobaczyć można wielkie gliniane naczynia oraz rury kanalizacyjne.

Wracając do Europy

Objazd azjatyckiej części Turcji zakończyć można w Çanakkale nad cieśniną Dardanele. Jest to niewielkie miasto, więc zwiedzenie najciekawszych miejsc nie zajmuje dużo czasu. Warto przejść się po centrum, by zobaczyć wieżę zegarową z XIX wieku, model Konia trojańskiego i zegar słoneczny . Zwiedzić tu można muzea: archeologiczne oraz wojskowe. W pierwszym z nich znajdziemy zabytki odnalezione na wykopaliskach w Troi, łącznie z tymi liczącymi sobie ok. 5 tysięcy lat, a oprócz nich eksponaty z innych wykopalisk, między innymi z wyspy Bozcaada, liczne naczynia, figurki oraz ceramikę mykeńską. W Muzeum Wojskowym znaczną część eksponatów stanowi broń z czasów I wojny światowej. Największą atrakcją jest wrak niemieckiego okrętu podwodnego, zatopionego w 1916 roku.

Z Çanakkale można przeprawić się promem do Europy w niecałe pół godziny. W drodze do Stambułu warto zatrzymać się w Bolayir, położone w najwęższym miejscu półwyspu Galipoli, dzięki czemu widać stąd zarówno Morze Marmara jak i Egejskie.

Długość objazdu morza zależy oczywiście od tego ile czasu mamy zamiar poświęcić na zwiedzanie poszczególnych miejsc, jeśli jednak planujemy dłuższy pobyt w Turcji, warto zboczyć z najpopularniejszych turystycznych ścieżek, największych kurortów i spróbować spojrzeć na ten kraj z mniej znanej strony.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!