Budynek Gaudiego

Ile domów stworzył Gaudi i dlaczego cały świat się nimi zachwyca…

Dzieła Gaudiego widać w Barcelonie gołym okiem- wyróżniają się na tle innych w sposób wyjątkowo spektakularny, jednocześnie pozbawiony nachalności. Zwiedzając stolicę Katalonii łatwo zauważyć takie perły architektury jak znana wszystkim Sagrada Familia czy Park Güell.

Casa Batlló

Casa Batlló to jeden z zabytków UNESCO i aż trudno uwierzyć, że kiedyś była jednym z wielu zwyczajnych budynków w Barcelonie.

Casa Batlló
Fragment Casa Batlló w Barcelonie, foto: pixabay.com

Casa Batlló

Przebudowa zaprojektowana przez Gaudiego zmieniła dom państwa Batlló w prawdziwe dzieło sztuki upiększając tym samym ulicę Paseo de Gracia. Fasada zdumiewa bogactwem kształtów- kręte metalowe balustrady balkonowe do złudzenia przypominają kości, zaś kawałki ceramiki pokrywające elewację przywodzi na myśl rybie łuski. Patrząc na dach trudno oprzeć się wrażeniu, że jest on smoczym ogonem!

Okna udekorowane są tysiącami kolorowych szkiełek zaś kominy w niczym nie przypominają tych szarych, tradycyjnych do jakich przywykliśmy. Wydaje się być niemożliwym że to dopiero preludium. Wnętrze tej konstrukcji jest bardzo bogato zdobione i zachwyca już od samego wejścia. Marmurowe podłogi, ceramiczne elementy na ścianach, piękne żyrandole czy oryginalne meble wydają się jednak zmieniać w blasku dziennego słońca, które wpadając do pomieszczeń, rozjaśnia je wielokolorowym refleksem. Wieczorem cały gmach jest oświetlony, co podkreśla elementy świadczące o jego wyjątkowości.

Co, gdzie, za ile?

Obecnie w Casa Batlló znajduje się muzeum czynne codziennie od 9:00 do 21:00 (ostatnie wejście o 20:00). Wejściówka kosztuje 21,50 € dla osoby dorosłej, dzieci do lat 7 mają zapewniony darmowy wstęp. Bilety najlepiej kupować przez Internet, zaś by uniknąć gigantycznej kolejki można dopłacić 5€ za szybki wstęp. W okresie letnim (aż do 26 września) o godzinie 21:00 organizowane są „Noches Mágicas„, czyli magiczne noce na tarasie- spotkania artystyczne przy kieliszku alkoholu z możliwością degustacji. Wstęp na samą imprezę to koszt 29 €. Możliwe jest wykupienie biletu łączonego- w cenie 36 € uzyskujemy wstęp do muzeum na godzinę 20:00 i zaproszenie na Terrat del Drac.

Domy stworzone przez Gaudiego

Przy okazji wizyty w Casa Batlló warto odwiedzić Casa Milà znaną jako La Pedrera, znajdującą się przy tej samej ulicy. W Barcelonie znajdziemy także inne domy niezwykłe zaprojektowane przez Gaudiego: Casa Vicens czy Casa Calvet. Na uwagę zasługuje także Casa Botines wybudowana w mieście León.

Budynek Gaudiego
Casa Batlló w Barcelonie zaprojektowana przez Gaudiego, foto: pixabay.com

Casa Batlló to jeden z najważniejszych i najwspanialszych punktów wycieczki do stolicy Katalonii. Nic dziwnego, że cały świat zachwyca się budynkami stworzonymi przez wybitnego modernistycznego artystę- wszak pozostawił po sobie kawał dobrej architektury!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!