Rawenna mozaiki San Vitale

Najmniejsze z „wielkich” miast świata

Miasto tak niewielkie, że aby zwiedzić je całe, wystarczy zaledwie jeden dzień. Mimo to, warto do niego zajrzeć i doświadczyć jego niezwykłego uroku. Miasteczko o którym mowa, to włoska Rawenna. Wyróżnia ją nie tylko niewielka powierzchnia, ale również niezwykłe zabytki i przyjazna atmosfera. Wychodząc na ulice miasta, nigdy nie zostaniemy nieprzyjaźnie potraktowani. Raweńczycy to wyjątkowo towarzyska społeczność.

Miasto położone jest w północnych Włoszech. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 652 km2 . Ale niech nie zmyli nas jego „pozorna niepozorność”. Miasto to bowiem rywalizowało niegdyś z samym Konstantynopolem o miano stolicy świata. Obecnie pełni rolę ważnego ośrodka turystycznego Włoch.

Rawenna bazylika San Vitale
Bazylika San Vitale skrywa w sobie piękne przykłady mozaikarstwa, foto:fotolia.com

Mozaikowe królestwo

Aby przekonać się o jego niepowtarzalności wystarczy odwiedzić chociażby bazylikę San Vitale uznaną za arcydzieło architektury i mozaikarstwa. Należy przy tym podkreślić, że sam obiekt liczy sobie przeszło 1500 lat (!). To właśnie ta druga dziedzina rozsławiła miasteczko. To tutaj przyjeżdżają zainteresowani opanowaniem tej trudnej sztuki uczniowie z całego świata (!). Rawenna funkcjonuje bowiem jako stolica tworzenia mozaiki. Chętnych na lekcje tego, jakże precyzyjnego i wymagającego cierpliwości rzemiosła nie brakuje, mimo, że nie należą one do najtańszych… Jednakże nie ma to, jak uczyć się od samych mistrzów.

Poza tym, w mieście znajduje się jeszcze 7 innych obiektów, zaklasyfikowanych jako doskonale zachowane przykłady wczesnego mozaikarstwa. Zalicza się do nich: mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, bazylika Sant’Apollinare Nuovo (z relikwiami św. Apolinarego), baptysterium Arian, kaplica arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, bazylika Sant’Apollinare in Classe (znana z bogatej mozaikowej ikonografii). Wszystkie one zostały wpisane w 1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich ściany i sklepienia wyłożone mozaikami, wywierają na odwiedzających ogromne wrażenie. Są też dowodem na to, jak misterną i wymagającą dokładności sztuką jest samo mozaikarstwo. Obiekty te stanowią też swoiste atrakcje miasta.

Rawenna mozaiki San Vitale
Mozaiki w Bazylice San Vitale, foto:pixabay.com

To tutaj spoczął Wielki Dante

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Rawennę? To tutaj ukrył się zbiegający z Florencji Dante. Obecnie jest on najbardziej słynną postacią utożsamianą z miastem. To także w Rawennie spoczął na wieki, chociaż dzieje wędrówki jego szczątek owiane są legendami. Jedna z nich mówi o tym, że stały się one wręcz podstawą konfliktu między Florencją a Rawenną, gdyż miasto nie zgodziło się na zwrot szczątków poety. W rezultacie Rawenna została zobligowana przez samego papieża do oddania szczątków. Jednak wtedy tajemniczo one zniknęły. Okazało się, że zostały wykradzione przez Franciszkanów i ukryte na setki lat. Odnaleziono je w czasach II wojny światowej i wówczas zakopano głęboko w ziemi, tuż obok mauzoleum. W ten sposób mają być chronione przed niepowołanymi rękoma… W miejscu ich ukrycia, znajduje się specjalna tablica pamiątkowa, informująca o tym fakcie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!