Murcja katedra

Spacer po Murcji

Murcja, stolica regionu o tej samej nazwie, idealne miejsce na wycieczkę podczas urlopu spędzanego na południu Hiszpanii. Miasto można zwiedzić w ciągu jednego dnia. I choć nie przytłacza ilością miejsc wartych zobaczenia, można znaleźć w nim kilka perełek, które powinny zrekompensować trud całodniowej wycieczki.

Atrakcje Murcji

Najważniejszym i najpopularniejszym zabytkiem jest tutejsza katedra. Budowana prawie 400 lat, stanowi spójną mieszankę różnych stylów, zwaną śródziemnomorskim gotykiem. Zachwyca przede wszystkim barokowa fasada, zdobiona rzeźbami świętych oraz królów hiszpańskich, z kolumnami nadającymi jej lekkości i południowego klimatu. Uwagę zwracają także ciemne portale zdobiące drzwi, kontrastujące z jasną barwą całości. Jedna z najwyższych wież kościelnych w Hiszpanii kryje w sobie 25 dzwonów. We wnętrzu świątyni znajdują się rzeźby Francisco Salzilla oraz wiele kaplic. Najciekawsza z nich to kaplica Junterones. Naprzeciw katedry stoi rokokowy pałac biskupi. Z placu katedralnego można się skierować na południe, nad rzekę lub pójść na północ główną, reprezentacyjną ulicą Traperia. Jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego, a w lecie rozciąga się nad nią płócienny dach chroniący spacerujących przed palącym słońcem. Zbaczając z niej nieco dojdziemy do kasyna z arabskim i angielskim patio, biblioteką i salą bilardową.

Murcja katedra
Katedra w Murcji, foto: fotolia.com

Chwila odpoczynku

Traperia prowadzi na przyjemny plac Santo Domingo – niewielki, przytulny, pełen zieleni. Można tu usiąść w jednej z licznych kawiarni i schłodzić się nieco, spróbować południowej kawy lub deserów. Niedaleko placu znajduje się kościół Santa Ana, z rzeźbami Salizilla. W okolicy warto odwiedzić też plac Julian Romea, z pięknym teatrem De Romea. Dla wytrwałych ciekawym zajęciem może być szukanie pozostałości murów arabskich, które otaczały kiedyś miasto, a dziś ich ruiny rozsiane są po różnych jego częściach.

Inne warte obejrzenia miejsca w Murcji, to muzeum Salzilla, w którym można zobaczyć przede wszystkim kolekcję rzeźb noszonych w trakcie procesji; Plaza Mayor o lekko prowincjonalnym charakterze, w okolicy którego wznosi się gotycki kościół św. Marcina, a także pałace: renesansowy Piedras Albas oraz pałac de la Conquista, ufundowany przez syna Pizarra.

Murcja posiada również liczne tereny zielone, na których można odpocząć od upałów i zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!