ośrodek narciarski Kronplatz

Na narty do Włoch. Kronplatz

Kronplatz (Plan de Corones) to szczyt Dolomitów, górskiego pasma wpisanego na listę dziedzictwa przyrody UNESCO. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że widoki, jakie roztaczają się wokoło, są naprawdę ujmujące. Kronplatz to jednak nie tylko krajobrazy, to przede wszystkim światowej klasy ośrodek narciarski, przyciągający tysiące miłośników sportów zimowych.

Pomimo jego niezwykłej popularności nie należy obawiać się tłumów na szczycie i kolejek. Przeciwnie, wielość tras, duża przepustowość gondoli, sprawiają, że wypoczynek w tym miejscu jest komfortowy. Dodatkowo, warto wspomnieć o wysokiej dbałości o bezpieczeństwo – łamanie zasad jest tu surowo karane.

Trasy i wyciągi

Góra wznosi się 2275 m n.p.m., a dzięki braku zalesienia na szczycie jest możliwe nie tylko podziwianie widoków, ale także korzystanie z szerokich i wygodnych tras. Znajduje się tu 45 stoków, o łącznej długości 116 kilometrów wraz 3 kilometrami tras nocnych. Najdłuższa z nich, czerwony Ried ma 7 kilometrów. Prawie połowa tras ma niski stopień trudności, reszta przypada na trasy trudne i bardzo trudne. Czarnych tras jest tu pięć, w tym najciekawsza i najładniejsza ze wszystkich Sylvester, liczy 5 kilometrów i charakteryzuje się największą różnicą wysokości. Ciekawa jest także inna czarna trasa Hernegg, obejmująca dwa bardzo strome stoki.

Trasy narciarskie w Kronplatz we Włoszech
Kronplatz obfituje w trasy narciarskie, foto: pixabay.com

Narciarstwo zjazdowe to niejedyny sport, jaki można tu uprawiać. W okolicy znajdują się także szlaki biegowe, w tym niezwykle popularny, biegnący przez dolinę Val Pusteria Gsiesertallloipe, na którym odbywa się doroczny maraton narciarski. Dostępne są także tory saneczkowe oraz trasy dla zimowych wędrówek pieszych. Znajdują się tutaj także stoki, parki i wyciągi dla dzieci. W najbliższym rejonie nie brak też lodowisk, basenów oraz hal tenisowych. Ośrodek posiada nowoczesne sprzęty i system sztucznego naśnieżania, dlatego wybierając się na urlop nie trzeba martwić się o pogodę.

Na trasy zjazdowe prowadzą 22 kolejki linowe, do tego wyciągi krzesełkowe oraz orczyki. Można do nich dojechać także pociągiem i po drodze przesiąść się w kolejkę – w jej budynku znajduje się podziemny garaż dla tych, którzy wolą podróżować samochodem.

Dzięki darmowym chipom narciarze otrzymują dostęp do wszystkich wyciągów.

W pociągu znajdują się miejsca na narty, można więc dojechać nim na miejsce bez problemów. Dzięki darmowym chipom narciarze otrzymują dostęp do wszystkich wyciągów, co bardzo poprawia komfort korzystania z nich. Karnety są dostępne w trzech wersjach: dobowej, tygodniowej i sezonowej. Działają tu oczywiście wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkółki narciarskie.

Atrakcje

Wymieniając atrakcje Kronplatz nie sposób pominąć jednego z największych snowparków w Europie, położonego przy wyciągu Belvedere, na wyjątkowo słonecznym, południowo-wschodnim stoku. Zajmuje aż 75 tysięcy m2 i oferuje narciarzom i snowboardzistom rampy, miniskocznie, a także część Easy Line, głównie dla dzieci. Dla tych ostatnich została też utworzona specjalna trasa, Spitzhorn oraz Kids Safety Park, w którym znajduje się między innymi tor do skrętów oraz możliwość pomiaru czasu zjazdu.

Brunico we Włoszech
Odskocznią od stoków może być zwiedzanie pobliskiego Brunico, foto: pixabay.com

Brunico

W okolicy doskonale rozwinięta jest cała turystyczna i narciarska infrastruktura. Wokół Kronplatz znajduje się 14 miejscowości, z których najsłynniejszą i największą jest Brunico, z pięknie zachowaną średniowieczną starówką, do której prowadzi wspomniana już wyżej czarna trasa Sylvester.

Jak na prężny i popularny ośrodek przystało, Kronplatz posiada także niezwykle bogatą ofertę  après-ski. Pod kolejką linową w Reischachu znajduje się słynny bar K1, jeden z większych tego typu ośrodków nie tylko w okolicy, ale i w całych Alpach. Pobyt w przytulnym, drewnianym budynku, rozbrzmiewającym dobrą muzyką, gdzie serwuje się doskonałą pizzę i drinki jest jedną z możliwości wypoczynku po całym dniu spędzonym na stoku. Dla fanów spokojniejszych opcji również nie braknie rozrywek. Liczne restauracje serwują dania lokalnej kuchni, czerpiąc z tradycji włoskich i niemieckich. Atrakcją są także winiarnie, w których można spróbować lokalnych win: białego Gewürztraminera i czerwonych Schiava lub Lagrein. Zainteresowani kulturą również znajdą coś dla siebie tradycyjne przedstawienia teatralne lub zwiedzanie muzeów.

Sezon trwa od końca listopada do kwietnia, planując tu urlop warto odpowiednio wcześniej zainteresować się noclegami, zwłaszcza jeśli mamy zamiar zatrzymać się w popularnych hotelach. Należy pamiętać również o ubezpieczeniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!