Patara w Turcji

Patara. Relikty przeszłości

Turcja jest jednym z najciekawszych turystycznie krajów. Bogactwo krajobrazów, różnorodność przypraw i mnogość kolorów mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego podróżnika. Szukając kolejnego zapierającego dech w piersiach miejsca z pewnością znajdziemy starożytne miasto Patara znajdujące się na, należącym do południowo-zachodniej Anatolii, terenie Licji .

Patara to nieco inny obraz Turcji niż ten, który znamy. Jest bowiem bardziej spokojna i jakby dzika. Daleko jej do nadmorskich kurortów kuszących turystów mnogością nocnych atrakcji. Patara podobno została założona przez Patarosa, syna Apolla, pamięta więc czasy starożytne. W otoczonym murami obronnymi mieście niegdyś tętniło życie, zaś szczególną wagę przywiązywano do świątyni i wyroczni Apollina. Amfiteatr, łuk triumfalny czy termy jednoznacznie wskazują na wysoką aktywność mieszkańców Patary. Znajdująca się tutaj latarnia morska jest uznawana za najstarszą na świecie! Dodatkowo warto wspomnieć, że to właśnie tutaj urodził się św. Mikołaj, biskup Miry.

Relikty przeszłości

O dawnych, wspaniałych dziejach Patary przypominają ruiny poszczególnych budynków i śladów starożytnej cywilizacji.

Patara w Turcji
Patara słynie z antycznych zabytków, foto: pixabay.com

W trakcie spaceru możemy przejść się główną ulicą starożytnego miasta i zobaczyć ruiny amfiteatru wzniesionego za czasów Antoninusa Piusa oraz łuk triumfalny. Po drodze warto zajrzeć do term, w których przed wiekami kwitło życie towarzyskie. Wśród wielu ruin znajdziemy także pozostałości po bazylice, siedzibie parlamentu, kościele chrześcijańskim i cmentarzu. Nieco dalej, na wzgórzu znajduje się  najstarsza latarnia morska na świecie. Z pewnością odkryjemy więcej reliktów przeszłości, jeśli tylko będziemy mieli na to czas i ochotę.

Najdłuższa plaża Turcji ?

Patara jest kojarzona także z plażą, uważaną za jedną z największych i najdłuższych (rozciąga się ona aż na 18 km) plaż w Turcji. W przeciwieństwie do innych miejsc nad Morzem Śródziemnym miasto nie jest usiane ogromnymi kompleksami hotelowymi. Co prawda znajdziemy tu sporo miejsc noclegowych czy restauracji, jednak liczba budynków nie przytłacza. Plaża Patara to miejsce spotkań z naturą. Liczne dzikie wydmy, mnóstwo miejsca, miękki, piaszczysty piasek i ciepła morska woda sprawiają, że można zapomnieć o całym świecie i spędzić miło czas na łonie natury. Z plaży można jednak korzystać tylko do godziny 19:00, ponieważ wieczorami jest ona zamknięta ze względu na żółwie morskie składające na niej swoje jaja. Jeśli nam się poszczęści w trakcie spaceru zobaczymy nie tylko żółwie, ale też kraby, które leniwie spacerują wzdłuż plaży.

Patara to piękne miasto z wyjątkowo długą historią. To także zbiór pamiątek po jej antycznej świetności i możliwość przeżycia niezapomnianej przygody w blasku tureckiego słońca.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!