Domki krasnoludków

Bari – obcas włoskiego buta

Włoski region Apulia bywa często pomijany przy okazji wycieczek do tego kraju. Leży nieco na uboczu, na mniej popularnym, południowo – wschodnim wybrzeżu. Oferuje za to wiele atrakcji, a wspaniała pogoda, piękne widoki i smaczne jedzenie są gwarantem udanego wypoczynku. 

Bari jest stolicą regionu Apulia. Chociaż miasto to istnieje od czasów rzymskich, rozwinęło się dopiero w średniowiecznej epoce wypraw krzyżowych, dzięki handlowi morskiemu. Obecnie jest jednym z największych miast w tej części Włoch (około 400 tysięcy mieszkańców). Posiada rozbudowany przemysł. Dzięki lotnisku imienia Karola Wojtyły, dostać się tu można z każdego zakątka świata. Połączenie wielowiekowej historii i dynamicznej współczesności sprawia, że jest to wspaniałe miejsce do odbycia wycieczki po południowo-wschodnim wybrzeżu włoskiego buta. Mówi się o nim, że jest miastem centrów handlowych. Nigdzie indziej nie ma ich tyle, co tu. Bari zostało gruntownie przebudowane, by zapewnić dużą wygodę mieszkańcom. Ulice są szerokie, nabrzeże portowe bardzo dobrze utrzymane. Organizuje się tutaj targi Fiera del Levante, które skupiają państwa basenu Morza Śródziemnego.

Miasto Sforzów

W 1132 roku wybudowano w Bari Castello Normanno – Svevo di Bari, potężną twierdzę, rezydencję rodu Sforzów, przekształconą w renesansowy zamek. Otaczają go fosy. Jest to symbol miasta. Oprócz niej istnieje tutaj jeszcze wiele zabytków z dawnych czasów. W Bazylice pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się nagrobek niegdysiejszej królowej Polski Bony Sforzy, która na starość na skutek konfliktu z synem Zygmuntem Augustem postanowiła wrócić w rodzinne strony. W kryptach z kolei schowane są doczesne szczątki patrona zarówno Bazyliki, jak i całego miasta, św. Mikołaja. Jest to miejsce pielgrzymek. Wybudowana w stylu romańskim, później przebudowana w gotyckim Katedra Świętego Sabina kusi zacienioną kolumnadą. Zobaczyć w niej można ikonę Matki Boskiej.

Domki krasnoludków w Alberobello
Atrakcją Alberobello są domki krasnoludków, foto:pixabay.com

Domki krasnoludków

W miejscowości Alberobello znajduje się nie lada atrakcja zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Jest to system małych, okrągłych domków, z dachami w kształcie stożków zbudowanych z kamienia. Tworzą one widok na tyle oryginalny, że założenie architektoniczne zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie wiadomo dokładnie jaki był cel budowania obiektów w takiej formie. Być może był to sposób na uniknięcie drogich podatków. Dawniej zamieszkiwali je biedni mieszkańcy. Współcześnie trulli są nierzadko przekształcone w niewielkie hoteliki i oferują noclegi. Miejsce jest doskonałe. Podczas największych upałów w środku panuje chłód. Do plaż Morza Adriatyckiego jest stąd około 20 kilometrów. Trulli jest łącznie 1400. Najbardziej znane z nich to: Dom Miłości – jako jedyny z balkonem; Trullo Sovrano – dwupiętrowy oraz kościół św. Antoniego – niebędący oryginalnym budynkiem w tej formie, jednak stylem do niego nawiązującym. Dojechać do Alberobello można także za pośrednictwem kolei.

Florencja południa

Kolejnym przystankiem na południu włoskiego obcasa, powinno być miasto Lecce. Jest to perła baroku, więc każdy miłośnik sztuki tego okresu z pewnością znajdzie tam coś dla siebie. Do plaży zachodniego wybrzeża Adriatyku dojedziemy stąd w kwadrans (San Cataldo), tak by móc połączyć ze sobą zwiedzanie i wypoczynek. Miejscowy kamień, piaskowiec sprawił, że Lecce jest zdominowane przez odcienie miodowego beżu. Najważniejszymi zabytkami miasta są kościoły. Santa Croce pochodzi z XVI wieku. Jego ozdobą jest misternie wykonana fasada, pełna architektonicznych detali. Drugi z nich, San Mateo, stanowi przykład baroku rzymskiego. Kościół Jana Chrzciciela łączy się z klasztorem.

Palazzo dei Celestini
Barokowy pałac Celestynów w Lecce, foto:pixabay.com

Plaża Otranto

Złaknieni wypoczynku nad wodą powinni udać się do leżącego w Apuli miasta Otranto. Jest to miejsce w którym Adriatyk łączy się z Morzem Jońskim. W samym jego centrum znajduje się piaszczysta plaża, zwykle zatłoczona. By wypocząć w mniejszym ścisku, należy nieco oddalić się od historycznego centrum. Jednak tutaj piasek zastąpiony jest przez kamienie. Główną atrakcją miasta, poza tą związaną z odpoczywaniem na brzegu pięknego, turkusowego morza, jest zwiedzanie Zamku Aragońskiego z XV wieku. Z murów zamkowych można podziwiać malowniczą okolicę.

Oprócz wymienionych miejsc, Apulia oferuje znacznie więcej. Jest tutaj wiele zamków (na przykład Castel del Monte na planie ośmiokąta foremnego), obszary zielone (półwysep Gargano, którego centralna część stanowi Park Narodowy), kościoły (św. Michała na wspomnianym półwyspie i San Giovani Rotondo z grobem Ojca Pio). Oprócz tego odnajdziemy tutaj, podobnie jak w całych Włoszech, fantastyczną kuchnię, ciepłe morze i przyjaznych mieszkańców. Sprawia to, że warto wybrać zarówno Bari, jaki i całą prowincję, której jest stolicą, za cel wakacyjnej wyprawy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!