Plaża w Kantabrii

Kantabria – nieskończona kraina

Piękno Kantabrii kryje się w różnorodności i nieskończoności jej krajobrazów, od poszarpanych szczytów górskich, przez urwiste klify i malownicze plaże, aż po bezkresną przestrzeń morską. Właśnie takie widoki czekają na odwiedzających tę niezwykłą krainę. Wiele do zaoferowania mają też nadmorskie kurorty turystyczne, uwodzące kameralną atmosferą i kuszące ciekawymi zabytkami sprzed wieków. Kantabria z pewnością zasługuje na to, aby poznać ją bliżej. 

Poszarpane klifami i poprzecinane zatokami wybrzeże jest znakiem rozpoznawczym Kantabrii. Choć wysokość względna skalistych wzniesień nie przekracza 500 m n.p.m., to niektóre z nich wpadają do wody niemal pod kątem prostym, co sprawia, że utrzymanie równowagi na krawędzi takiego urwiska wiąże się ze sporą dawką emocji.

Największa grupa turystów zmierza w kierunku klifu Urros de Liencres, z którego szczytu możemy podziwiać rozległą taflę Morza Kantabryjskiego, ciągnącą się aż po horyzont. Stojąc w tym miejscu, szybko zrozumiemy, dlaczego Kantabria jest nazywana nieskończoną krainą.

Plaża w Kantabrii
Piękno Kantabrii kryje się w różnorodności i nieskończoności jej krajobrazów, foto:pixabay.com

Majestatyczne Góry Kantabryjskie

Jeśli przemieścimy się o zaledwie 25 kilometrów w głąb lądu, znajdziemy się w sercu Parque Nacional Picos de Europa, największego parku narodowego w całej Hiszpanii. Znaczną część jego powierzchni zajmują Góry Kantabryjskie zbudowane ze skał wapiennych i zakończone białymi, ostrymi graniami. Najwyższym wzniesieniem jest Torredo de Cerredo, liczące 2648 m n.p.m.

Park narodowy może pochwalić się dużą ilością szlaków turystycznych, odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych amatorów pieszych wędrówek. Z kolei strome urwiska i ostańce skalne, których znajduje się tutaj co niemiara, działają na miłośników wspinaczki jak magnes.

Miasta i miasteczka Zielonego Wybrzeża

Costa Verde, czyli Zielone Wybrzeże Kantabrii jest atrakcyjne nie tylko pod względem przyrodniczym. Wzdłuż jego nieregularnych brzegów są rozmieszczone urokliwe miasta i miasteczka oraz małe wioski rybackie.

Stolicą prowincji i jednocześnie znanym kurortem turystycznym jest Santander. Rozległe, piaszczyste plaże i spokojny klimat miasta sprawiają, że na urlop bardzo licznie przyjeżdżają tu sami Hiszpanie.

Spacerując po ulicach Santander natkniemy się przede wszystkim na zabytkowe kościoły i klasztory. Najbardziej okazałą ze wszystkich budowli sakralnych jest Katedra Nuestra Señora de la Asunción, gotycka świątynia pochodząca z XIII wieku. Większość turystów wybiera się też na krótką wycieczkę poza granice miasta. Jej punktem docelowym jest Faro Cabo Mayor, 30-metrowa latarnia morska usytuowana na brzegu urwiska skalnego. Pod samą latarnię możemy podjechać autobusem, jednak warto wysiąść wcześniej i końcowy fragment pokonać o własnych siłach. Wzdłuż krawędzi klifu prowadzi wąska dróżka, a spacerując nią możemy podziwiać piękno Morza Kantabryjskiego i wsłuchiwać w odgłos fal uderzających o brzeg.

Jachty w Santander
Port w Santander, foto:pixabay.com

Za jedno z najpiękniejszych miasteczek w okolicy uchodzi Santillana del Mar, pochodzące jakby z odległych czasów. Wzdłuż brukowanych ulic ciągną się rzędy kamiennych domów, które były wznoszone w wiekach od XV do XVIII. W klimat średniowiecznego miasta doskonale wpisuje się Kolegiata Santa Juliana, świątynia utrzymana w stylu romańskim i wzniesiona w XII wieku. Urokliwa zabytkowa zabudowa nie zawiera ani jednego nowoczesnego detalu, czym zapewne zachwyci każdego. Warto również zarezerwować trochę czasu na wizytę w którejś z restauracji. Możemy tam spróbować specjałów lokalnej kuchni: serów kantabryjskich i cydru tłoczonego z dojrzałych jabłek.

O wyjątkowości Santilana del Mar stanowi również to, że w okolicy odnaleziono ślady prehistorycznej działalności człowieka. Dobrze zachowane malunki z okresu paleolitu znajdują się w pobliskiej jaskini Altamira, nazywanej „Kaplicą Sykstyńską prehistorii”. Ze względu na unikatowość malowideł grota została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mały region, mnogość atrakcji

Kantabria zajmuje niewielki skrawek na północy Hiszpanii, co czyni ją jedną z najmniejszych wspólnot autonomicznych w całym kraju. Przy tym jest jedną z najciekawszych kulturowo i najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo ze wszystkich hiszpańskich prowincji. Bardzo lubiana przez Hiszpanów i Francuzów, wciąż pozostaje mało znana wśród wycieczkowiczów z innych państw. Jednak to, że Kantabria nie uległa jeszcze wpływom masowej turystyki i zachowała swój lokalny koloryt, działa tylko na jej korzyść. To jeden z wielu powodów, dla których warto tu przyjechać na długie, spokojne wakacje!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!