Koń Trojański w Troi

Troja. Śladami greckich herosów

Kto z nas nie zna historii Troi, nie czytał Iliady, nie próbował wyobrazić sobie uderzającego piękna Heleny? Mit trojański jest mocno zakorzeniony w naszej kulturze, dlatego odwiedziny historycznej Troi są przeżyciem niezwykłym.

Do dzisiejszych czasów pozostało niewiele, ale ruiny miasta mocno pobudzają wyobraźnię, bo oto jesteśmy tu, gdzie przeciwko Priamowi i Parysowi stanęli Agamemnon i Odyseusz! I właściwie wiemy, że to mit, ale niemal jesteśmy gotowi w niego uwierzyć.

Odkrywamy Troję

Przez wieki Troja była miastem zapomnianym na tyle, że przestano wierzyć w jej istnienie. Co jeszcze ciekawsze odkrył ją archeolog-amator, Heinrich Schliemann. Niestety, chcąc odkryć miasto z czasów Homera, zniszczył kilka innych jego warstw.

Koń Trojański w Troi
Koń Trojański, foto:fotolia.com

Dzisiejsze wykopaliska archeologiczne, które wypełniają współczesną Troję zostały podzielone na dziesięć warstw. Przed wejściem do nich stoi gigantyczny drewniany koń, stanowiący nie lada atrakcję pośród ruin. Pierwsza część pochodzi z 3000-2500 roku p.n.e. Zachowało się niewiele. Odrestaurowana została brama oraz dom. Widać też fundamenty pozostałych budynków. W Troi II, kilkaset lat młodszej, widać 7 kolejnych warstw, wśród których można zobaczyć drogę i bramę miejską. Następne części wykopalisk przypadają na okres silnego rozwoju miasta, tu znajdują się stosunkowo nowe odkrycia. Po Troi VI zostało niewiele – miasto zniszczyło trzęsienie ziemi. Troję VII datuje się na okres mitycznej wojny trojańskiej, 1300 – 950 r. p.n.e. Z tego czasu pochodzą ślady pożaru, który spowodował, że brakuje tu śladów świadczących o istnieniu dużego miasta przez następne 200 lat. W VIII części widać pozostałości po świątyni Ateny z 300 roku p.n.e. Troja XI to już czasy nowej ery i ślady osadnictwa rzymskiego i greckiego: odeon, starożytne miejsce wystawiania spektakli i koncertów oraz buleuterion, miejsce spotkań rady.

Troja ruiny starozytne
Pozostałości murów obronnych w Troi. foto:fotolia.com

Spacer wśród ruin

Zwiedzanie miasta ułatwiają ścieżki, punkty widokowe oraz tablice informacyjne. Trasa wiedzie kolejno przez: Dom Wykopalisk, z wystawą makiet miasta; Ogród Pithos, ze zbiorem wielkich glinianych naczyń; Wieczny Kamień Trojański, upamiętniający technologię budowy z kamieni ciosanych; wieżę obronną Troi IV; bramę wschodnią Troi VI; bastion północno-wschodni Troi VI – 7 metrową wieżę; wspomnianą już świątynię Ateny; mury obronne Troi II i III; megaron z Troi II i III, z którego zachowały się dość wysokie fundamenty; mury obronne Troi I; rezydencje z Troi I i II; wykop Schliemanna, olbrzymi dół będący śladem nieudolnych i niszczycielskich wykopalisk; mury, brama i rampa z Troi II; kompleks pałacowy z Troi IV; sanktuarium na cześć nieznanego bóstwa z okresu Troi VIII i IX wraz z dwiema studniami; dole miasto z Troi VII i VIII; jaskinię wodną Wilusy – jedno z nowszych odkryć; łaźnie rzymskie; odeon i buleuterion.

Pomimo rozległości wykopalisk, naprawdę niewiele można tu dziś zobaczyć, biorąc pod uwagę rozmiar miasta i jego wiek. Należy nastawić się raczej na zabawę w odkrywcę, niż na zobaczenie tego, jak rzeczywiście żyli trojanie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!