Grecja Paleokastritsa

Paleokastritsa. Urlop wśród skał

W zachodniej części greckiej wyspy Korfu znajduje się niewielka, ale niezwykle ciekawa miejscowość – Paleokastritsa. Otoczona gajami oliwnymi, cytrusowymi sadami i malowniczymi skałami stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku, oferując wiele atrakcji na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Położona jest zaledwie 25 kilometrów od lotniska, więc podróż do niej nie stanowi logistycznego wyzwania. Posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, restauracje, kawiarnie, sklepy i stragany ze świeżymi warzywami i owocami. Miejsca noclegowe są podzielone na 3 kategorie, zależne od ceny i oferowanych warunków, dzięki czemu łatwiej uniknąć niemiłego zaskoczenia po przybyciu na miejsce.

Grecja Paleokastritsa
Malownicza Paleokastritsa w Grecji, foto:fotolia

Dzień na plaży

Jakie atrakcje oferuje przyjezdnym to greckie miasteczko? Przede wszystkim piękne wybrzeże. Oczywiście plaże są zaletą wielu greckich regionów, ale w Paleokastritsie jest ich aż sześć, a każda z nich naprawdę wyróżnia się urodą. Najsłynniejsza z nich to Agios Spyridon, piaszczysta, szeroka, z postojem wodnych taksówek. Warto podkreślić, że jest to jedyna w 100% piaszczysta plaża w okolicy. Agię Triadę w połowie pokrywają kamienie, z kolei Platakia jest kamienista prawie w całości. Dla poszukujących spokoju najlepszym wyborem będzie kameralna Ampelaki, w większości piaszczysta, z centrum nurkowania. Cicha jest także plaża Alipa położona niedaleko portu.

Zimna Lagrotta

Znajduje się tu także zatoka Lagrotta, i choć nie jest to typowa plaża, cieszy się wielką popularnością. Otoczona skałami i stromymi zboczami, nie daje możliwości swobodnego rozłożenia koca czy choćby zabawy nad samym brzegiem. Wypoczywać można tylko na specjalnych podestach i na szczycie wysokiego brzegu, co sprawia, że te miejsca nieco bardziej przypominają ogródki kawiarniane niż plażę. Woda jest tu najzimniejsza w okolicy, ale krystalicznie czysta, o wspaniałej niebiesko-zielonkawej barwie. Spod spokojnej tafli wyraźnie widać skaliste dno. Miejsce to jest dość zatłoczone, ale będąc w okolicy nie można zaprzepaścić szansy, by zobaczyć Lagrottę, zwłaszcza jeśli jest się amatorem nurkowania lub skoków do wody.

Aktywny wypoczynek w Grecji
Grecja posiada bardzo dobre warunki dla miłośników nurkowania, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Aktywny wypoczynek w Grecji

Okolice Paleokastritsy zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Panują tu bowiem dobre warunki do nurkowania oraz wspinaczki. Tutejsze centrum nurkowe posiada bardzo bogatą ofertę dla osób o różnych poziomach zaawansowania oraz umożliwia wypożyczenie niezbędnego sprzętu. Warto też skorzystać z roweru lub łodzi.

A po plaży zwiedzanie

Do ciekawszych tutejszych atrakcji należy klasztor Theotokos z XIII wieku, wraz z muzeum ikon. Jest stosunkowo niewielki, ale robi spore wrażenie i zachował się w doskonałym stanie. Roztacza się z niego doskonały widok na okolicę, w tym na skałę, która według mitologii jest przemienionym statkiem Odyseusza.

Niewielka miejscowość nie oferuje zbyt wielu zabytków, jednak miłośnicy zwiedzania mogą wybrać się do jednej z pobliskich malowniczych wiosek Lakones. Zachował się tam historyczny układ ulic, dzięki któremu w miasteczku daje się odczuć prawdziwie grecki klimat, z dala od tłumów turystów. Można tu podziwiać widoki rozciągających się poniżej zatoczek. W pobliżu znajduje się nieco większa miejscowość Liapades, wciąż jednak na tyle mała, by znaleźć tu spokój i poczuć atmosferę greckiej prowincji.

Paleokastritsa to dobry wybór dla osób poszukujących wypoczynku z dala od głośnych kurortów, stawiających na aktywny wypoczynek, nurkowanie lub spokojne, rodzinne plażowanie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!