Pide kuchnia turecka

Rozsmakuj się w tureckiej kuchni ulicznej

Potrawy tureckie powstają być może z prostego, ale dającego ciekawe efekty połączenia niewyszukanych składników, takich jak mięso (głównie jagnięcina i baranina), ryby czy warzywa. Podobno najlepiej smakują kupione na ulicy. Street food jest w Turcji bardzo popularny, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, bo oferuje naprawdę smaczne dania dobrej jakości.

Jeśli Turek zaopatruje się w budkach gastronomicznych, to wcale nie oznacza, że zależy mu na tym, żeby coś zjeść w pośpiechu, podczas krótkiej przerwy w pracy. On raczej przysiądzie na ławeczce i wpatrzony w otaczające go widoki będzie przegryzał zakupioną potrawę. Turcy uwielbiają bowiem celebrować swoje posiłki. Nic zresztą dziwnego, ich kuchnia, jak twierdzą, jest przecież najlepsza na świecie.

Adana kebab
Kebab Adana w wersji klasycznej, foto: Flickr by LWYang

Kebab

Oryginalny, turecki kebab zajmuje miejsce na szczycie turystycznego menu, szczególnie dla tych, którzy z kuchnią Turcji spotkają się po raz pierwszy. Kto wypoczywa w Turcji, najczęściej stawia sobie za punkt obowiązkowy wypróbowanie tego popularnego dania. Zwykle kojarzymy je w wersji döner z baraniną, cielęciną lub drobiem, surówką, owczym serem i sosem w chlebie, picie albo bułce. W rzeczywistości można go spotkać w 20 odmianach, np. şiş kebaba, czyli szaszłyka z pieszonego, mielonego mięsa czy dürüm kebaba w postaci wrapa.

Warto jednak pamiętać, że turecki street food to nie tylko kebab, ale cały wachlarz innych, ciekawych dań. Posmakujcie z nami kilku z nich!

Borek Turcja
Borek ze szpinakiem to idealna potrawa dla wegetarian, foto: Flickr by Lara604

Borek

To kolejna znana i lubiana potrawa. Także ona występuje w kilku rodzajach. Podstawowym jej elementem jest yufka, czyli cienkie ciasto z mąki, wody i soli. Przekłada się ją warstwowo nadzieniem z na przykład białego sera, szpinaku, bakłażanu, mięsa mielonego. Borek, w zależności od gatunku, przybiera różne kształty, może być kwadratowy ( Talaş böreği ) lub półokrągły ( çiğ börek ), przypominać cygaro ( sigara böreği ) czy spiralę ( yuvarlak böreği).

Kumpir

Czas na potrawę, która może nam się wydać nieco bardziej swojska, czyli kumpir – duży, pieczony ziemniak z masłem i serem. To składniki obowiązkowe – reszta jest już kwestią gustu i smaku. Kartofel można wypełnić na przykład sałatką rybną lub jarzynową (Rus Salatası), parówką, oliwkami, kukurydzą, groszkiem, kurczakiem, salami czy tuńczykiem.

Kumpir turecka kuchnia
Kumpir, czyli nadziewany kartofel, foto: Flickr by Alper Çuğun

Balik Ekmek

To potrawa wyjątkowa, gdyż jest produktem stambulskim i wyłącznie tam dostępnym. Kupicie ją na pewno na nabrzeżu Eminönü u ujścia Złotego Rogu, w smażalniach na łódkach i przy moście Galata, który scala europejskie części miasta. Sprzedawca poda Wam kanapkę z białego chleba, w której będzie ukryta świeżo złowiona, grillowana ryba, zapewne makrela oraz pomidor, sałata i cebula, skropione sokiem z cytryny.

Tureckie pizze

Jeśli znudziła Wam się tradycyjna, włoska pizza, koniecznie posmakujcie jej tureckiej wersji, tzw. pide. Ciasto smakuje tak, jak jego oryginalny odpowiednik, ma jedynie inny kształt. Przypomina łódkę, w której umieszczone są przeróżne składniki: mięso mielone, ser, jajko, pomidory czy pieczarki. Warto także spróbować wypiekanego w kamiennych piecach lahmacun – rodzaju pizzy na cienkim cieście, z mięsem, skropionym sokiem z cytryny.

Pide kuchnia turecka
Smakowita Pide, foto: Flickr by Jorge Cancela

Midye Dolma

Czas na prawdziwy hit ulicznej kuchni tureckiej, uwielbiany nawet przez sceptyków. Mowa o midye dolma, czyli nadziewanych małżach. Farsz powstaje z połączenia małż z ryżem, smażoną cebulką i różnymi dodatkami, takimi jak: orzechy, suszone porzeczki. Można je kupić na każdej nadmorskiej promenadzie, u tzw. midyeci. Zwykle służą jako przystawka. Nie zdziwicie się jeśli nie dostaniecie do nich sztućców – nadzienie wyjada się bezpośrednio, z otwartej muszli. Nie zapomnijcie tylko, dla jeszcze lepszego smaku, skropić całości sokiem z cytryny.

Kokoreç

To danie, które może budzić sceptycyzm. Składa się bowiem z opiekanych podrobów, głównie jagnięcych, takich jak: wątróbki, serca, nerki czy płuca. Marynowane, a następnie nadziewane na ruszt trafiają w jagnięce flaki. Brzmi to dość nieapetycznie, nic więc dziwnego, że nawet wśród Turków wzbudza mieszane uczucia i kontrowersje. Kokoreç najczęściej podaje się w formie fast foodu, w bułce i z warzywami.  

Kokoreç kuchnia turecka
Kokoreç w bułce, foto: Flickr by William Neuheisel

Jeśli będziecie w Turcji, koniecznie zajrzyjcie do ulicznych budek, może nie tylko po kebaba, ale też inne znane i lubiane przysmaki. Z pewnością znajdziecie wśród nich także dania spoza naszej listy. Nie bójcie się ich wypróbowywać. Smacznego!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!