Champs Elysees Paryż

Paryż, jakiego nie znacie!

Wybierasz się do Paryża i chcesz zobaczyć coś więcej poza miejscami – symbolami, takimi jak Wieża Eiffla, Katedra Notre-Dame, Luwr czy Bazylika Sacre Coeur? Chcesz zaskoczyć znajomych zdjęciami niezwykłych obiektów, o których być może nie mieli pojęcia? Odkryj z nami mniej znane oblicze stolicy Francji.

Zbaczamy z głównych dróg, zaglądamy w zakamarki uliczek, poszukujemy zarówno mniej znanych zabytków, jak i miejsc, które współcześnie wyrosły w przestrzeni historycznego miasta miłości.

Sprawdź także: 3 najpiękniejsze regiony we Francji

Paryż podziemny

Okazuje się, że to, co w sercu Francji najciekawsze niekoniecznie musi być widoczne gołym okiem. Można się o tym przekonać schodząc dwadzieścia metrów w głąb miasta, do paryskich katakumb. Ten labirynt zawiłych korytarzy powstał w miejscu dawnych kamieniołomów Denfert-Rochereau, z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W XVIII w. w celu zapobieżenia epidemiom przeniesiono tam na polecenie króla Ludwika XVI zwłoki ponad 6 milionów ludzi pogrzebanych w paryskich cmentarzach, w tym szczątki wielu znanych osobistości, m.in. Jeana de la Fontaine’a czy Francoisa Rabelaisego.

katakumby
Trzeba mieć wiele odwagi aby wejść do paryskich katakumb, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Dawniej, a nierzadko także i dzisiaj podziemia były miejscem nielegalnych zgromadzeń tzw. katafilów, miłośników katakumb, urządzono tam nawet…kino! Obecnie dla zwiedzających dostępna jest dwukilometrowa trasa rozpoczynająca się od stacji metra Denfert-Rochereau. W katakumbach organizowane są także cykliczne wystawy. Schodzących do podziemia wita napis „Stój, to zejście do imperium śmierci”. Na tych, którzy odważą się zejść stromymi, krętymi, liczącymi 130 stopni schodami, czeka najpierw część muzealna, a jeszcze niżej widok niezliczonych ilości czaszek i innych elementów ludzkich szczątków oraz kamienne tablice z sentencjami, przypominającymi o przemijalności losu człowieka.

Katakumby w Paryżu
Kolekcja czaszek w paryskich katakumbach, foto: pixabay.com

Katakumby w Paryżu

Gdzie? 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy

Jak dojechać? Metro, linia 4 lub 6 do stacji Denfert-Rochereau

Kiedy? Od wtorku do niedzieli 10:00 – 20:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 10€, ulgowy 8€

Paryż historyczny

Wracamy na ziemię, wciąż jednak pozostając w historycznej atmosferze Paryża.  Zaglądamy w wąskie i urokliwe uliczki starej i zabytkowej dzielnicy Saint Germain de Pres. Znajduje się tu najstarszy w mieście kościół o tej samej nazwie. To klasztor benedyktyński założony w VI w.

Przechadzając się uliczkami tej części Paryża natkniemy się na całe mnóstwo kawiarenek i restauracji, ale dwie z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę. To położone tuż obok siebie i konkurujące ze sobą kawiarnie Cafe de Flore i Les Deux Magots. Obie skupiały przy swoich stolikach intelektualistów, malarzy, pisarzy – jednym słowem elitę artystyczną Paryża. Czas spędzał tam m.in. Pablo Picasso, Jan Paul Sartre czy Simone de Beauvoir.  Cafe de Flore do dzisiaj zachowała swój klasyczny wystrój w stylu art deco, którego cechą charakterystyczną są czerwone, mahoniowe krzesła i zawieszone na ścianach lustra. Którą kawiarnię wybieracie?

Kawiarnie w Paryżu
W Parzyżu znajdziemy wiele urokliwych restauracji i kawiarenek, foto: pixabay.com

Paryż – miasto sztuki

Po spacerze tropem przeszłości warto zwrócić się ku teraźniejszości. Paryż to bowiem wyjątkowe miejsce, w którym zaklęte w zabytkach minione czasy mieszają się ze współczesną architekturą. Przykładem tego jest nowoczesne muzeum Fundacji Louis Vouitton. Obiekty wyrósł dwa lata temu w zacisznej i zielonej przestrzeni Lasku Bulońskiego, co spotkało się zresztą z ostrym sprzeciwem wielu paryżan. Konstrukcja powstała z inicjatywy Bernarda Arnaulta, najbogatszego Francuza, właściciela koncernu LVHM i kolekcjonera sztuki. Swoim kształtem przypomina szklany statek, efekt bogatej wyobraźni architekta Franka Gehry’ego, mający w zamierzeniu symbolizować kulturotwórczą misję Paryża. Ten oryginalny budynek skrywa w swoim wnętrzu 11 sal wystawowych, audytorium mogące pomieścić 340 widzów oraz pomieszczenia do zajęć edukacyjnych. Galeria prezentuje prywatne zbiory jej właściciela oraz dzieła artystów promowanych przez Fundację Louis Vouitton.

Louis Vouitton
Muzeum Fundacji Louis Vouitton, foto: Flickr by Guilhem Vellut

Fundacja Louis Vouitton

Gdzie? Avenue du Mahatma Ghandi 8

Jak dojechać? Metro linii nr 1, do stacji Louis Vouitton Foundation; autobus linii 244 do stacji Louis Vouitton Foundation

Kiedy? 2 maja – 30 sierpnia 2016 poniedziałek, środa, czwartek 12:00 – 19:00, wtorek – nieczynne, piątek 12:00 – 23:00, sobota- niedziela 11:00 – 20:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 14€, dzieci do 3 r.ż. – wstęp wolny, osoby do 18 r.ż. 5 €, osoby do 26 r.ż. 10 €

Paryż oszpecony?

Muzeum Fundacji Louis Vouitton nie jest jedyną konstrukcją, która wzbudza kontrowersje, którą oskarża się o oszpecanie zabytkowej i jednolitej przestrzeni Paryża. Za taki obiekt wielu uznało także Wieżę Montparnasse. Budynek postał na początku lat 70 z przeznaczeniem w większej części na biura. Architektom zarzucano wtedy zaburzenie paryskiej scenerii i atmosfery dawnej dzielnicy Montaparnasse. W 2008 budowla została okrzyknięta drugim, najbrzydszym budynkiem na świecie. Dzisiaj wieża już chyba zdążyła się opatrzyć, nie razi tak bardzo, zwłaszcza, że w jakiś sposób komponuje się z wyrastającą na jej tle nowoczesną dzielnicą La Défense.

Montaparnasse
Wieża Montparnasse na tle Paryża, foto: Flickr by Greg_Men

Ironicznie mówi się, że to z tego miejsca rozciąga się najładniejszy widok na Paryż, bo jest to jedyny punkt, z którego wieżowca nie widać. A mówiąc całkiem poważnie wieża zapewnia naprawdę zachwycające spojrzenie na jeden z czterech widoków stolicy Francji, oznaczonych czterema gwiazdkami Michelina. Pejzaż miasta rozciąga się z klimatyzowanej sali na 56 piętrze i tarasu na 59, najwyższym poziomie.

Gdzie?  Avenue du Maine 33, Montparnasse

Jak dojechać? Metro linia: 4,6,12 i 13 (stacja: Montparnasse-Bienvenue, autobus linia: 28, 58, 82, 88, 89, 91, 92, 94, 95 i 96

Kiedy? 01.04 – 30.09, codziennie 09:30 – 23:30 ; 01.10 – 31.03 od niedzieli do czwartku 09:30 – 22:30; 01.10- 31.03 od piątku do soboty 09:30 – 23:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 15  €, młodzież i studenci 11,5  €, dzieci od 7 do 15 lat 9,20  €, dzieci do 7 r.ż. – wstęp bezpłatny

Paryż luksusowy

Paryż nieodzownie kojarzy się z modą. To tu organizowane są tygodnie mody, to tu znajdują się sklepy najlepszych marek, to tu swój pierwszy sklep w 1854 r. założył Louis Vouitton, właściciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych domów mody na świecie. Można go zobaczyć na Alei Champs Elysees. Podobnie jak jeden z atrakcyjniejszych pod względem architektury i wystroju wnętrza sklep amerykańskiej firmy Abercombie & Fitch. Do budynku prowadzą zielone korytarze z żywopłotów. W środku zaś uderza elegancja, drewniane elementy, pokryte malowidłami ściany i sufit, bogato zdobione, metalowe balustrady. Jednak za dzielnicę zakupów i paryskich domów towarowych należy uznać Boulevard Haussmann, gdzie znajdują się galerie Printemps i Lafayette. Historia tych ostatnich sięga końca XIX w., kiedy Théophile Bader i Alphonse Kahn otworzyli pasmanterię na rogu ulic La Fayette oraz de la Chaussée-d’Antin. Gdy niewielki lokal okazał się dla nich niewystarczający zaczęli kupować kolejne domy, przy Bulwarze Haussmanna. Ogromną kopułą połączyli je w jeden obiekt, tworząc bodaj najpopularniejsze centrum handlowe w Paryżu.

Champs Elysees Paryż
Aleja Champs Elysees, foto: pixabay.com

Warto nacieszyć oko panującymi w tych miejscach luksusem, bogactwem i elegancją oraz niezwykłym wystrojem wnętrz, bo o zakupach…cóż, niemal każdy z nas może z pewnością jedynie pomarzyć.

Jak opisać miasto, które wydaje się jednym wielkim zabytkiem, w którym niemal każdy obiekt budzi zaciekawienie, zachwyt. Na powierzchowne poznanie Paryża, zwiedzenie jego najważniejszych elementów wystarczą trzy dni. Na przemierzenie wszystkich dzielnic, poświęcenie uwagi mijanym obiektom, zanurzenie się w historię i atmosferę miasta…miesiąc, rok? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że warto tam wracać ze przekonaniem, że za każdym razem odkryje się nieznane dotąd, niezwykłe miejsce.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!