przyroda Bodrum

Plaże, słońce i zabawa, czyli sielanka w Bodrum

Niezwykle klimatyczne miasteczko z dobrze rozwinięta bazą turystyczną to najkrótsza i jednocześnie najbardziej trafna charakterystyka Bodrum. Bliskość Morza Egejskiego sprzyja kąpielom słonecznym i uprawianiu sportów wodnych, a urokliwa zabudowa miasteczka oraz jego starożytne i osmańskie zabytki są zachęta do długich spacerów po okolicy.

Wszystko to czyni z tej miejscowości wprost idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Zwiedzanie miasta i okolic

W pierwszej kolejności na wyróżnienie zasługują najdawniejsze zabytki na czele z Mauzoleum w Halikarnasie, pochodzącym z IV w. p.n.e. To grobowiec, który powstał na zamówienie Artemizji dla uczczenia pamięci jej zmarłego męża, króla Mazulea. Wykonany przez najznamienitszych greckich architektów i rzeźbiarzy został uznany za jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Do czasów współczesnych przetrwały jedynie fundamenty monumentalnego mauzoleum, jednak i one same robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Skłaniają do refleksji nad wielkością i rozmachem budowli wznoszonych przez starożytnych.

Zamek św. Piotra w Bodrum w Turcji
W Bodrum warto zwiedzić Zamek św. Piotra, foto: fotolia.com

Zamek św. Piotra

Nie mniej imponującym zabytkiem jest Zamek świętego Piotra, do którego prowadzi aż siedem bram. Został on wzniesiony w latach 1402–1522 przez Joannitów czuwających nad całym terytorium. Obecnie w jego wnętrzach ma siedzibę Muzeum Podwodnej Archeologii posiadające niezwykle cenne zbiory. Jednym z zabytków jest starannie odrestaurowany statek pochodzący z XVI wieku.

Warto zajrzeć również w okolice portu, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Żaglówki i jachty dopływające do przystani, będą pięknie komponowały się z kolorami zatoki przy zachodzącym słońcu. Za dnia port będzie miejscem, z którego możemy wyruszyć na wiele fakultatywnych wycieczek. Największym zainteresowaniem cieszą się rejsy na grecką wyspę Kos, położoną niemal naprzeciw Bodrum. Bez problemu można dostać się również do nieco oddalonej wyspy Rodos. Ponadto istnieje możliwość wypłynięcia na całodzienny lub nawet kilkudniowy rejs po okolicznych zatokach.

Spokojne oblicze Bodrum

Atrakcją samą w sobie jest spacer po tym niezmiernie urokliwym miasteczku, którego charakterystycznym elementem zabudowy są niewielkie, białe domki malowniczo usytuowane na wzgórzu. Tutejsze władze ustanowiły zakaz wznoszenia wysokich budowli, dzięki czemu żadne wieżowce nie szpecą krajobrazu, a Bodrum zachowuje swój unikalny, małomiasteczkowy klimat.

W ostatnich latach bardzo intensywnie rozrasta się infrastruktura turystyczna nie tylko w Bodrum, lecz także wokół niego. Wzdłuż granic miasta powstają kolejne niewielkie miejscowości wypoczynkowe, a w każdej z nich znajdziemy ustronne kempingi, stworzone z myślą o osobach poszukujących miejsca błogiego odpoczynku, z dala od miejskiego hałasu. Do najciekawszych należą: Turgutreis, ciche miasteczko z urzekająca nadmorską promenadą, oraz Yalikavak, mała wioska rybacka z pięknym wzgórzem z białymi wiatrakami. Zwolennikom długiego plażowania możemy natomiast polecić wypoczynek w pobliskim Orkatent, mogącym się pochwalić długą i szeroką plażą oraz piękną roślinnością.

Plaża w Bodrum w Turcji
Spokojne plaże Bodrum, foto: pixabay.com

Doskonale będą czuli się tutaj wszyscy amatorzy sportów wodnych, w okolicy panują bowiem idealne warunki do nurkowania. Nie mogą też narzekać surferzy, którzy najczęściej goszczą w Bitez, niewielkiej miejscowości znanej z silnych wiatrów, sprzyjających uprawnianiu tej formy sportu.

Rozrywkowe oblicze Bodrum

Ścisłe centrum Bodrum ma nieco inny charakter niż jego spokojne obrzeża. Jest gwarne i zatłoczone, mimo to budzi pozytywne odczucia. Znajdziemy tam mnóstwo sklepów i sklepików z przeróżnymi pamiątkami oraz restauracji serwujących specjały kuchni lokalnej.

Za sprawą licznych klubów i dyskotek, w mieście kwitnie życie nocne. Największą liczbę imprezowiczów przyciąga Halikarnas Disco, na którego scenie, oświetlonej różnokolorowymi lampami i laserami, może bawić się jednocześnie blisko 5 tysięcy osób. To jeden z najbardziej kultowych klubów wzdłuż całej Riwiery Tureckiej, działający nieprzerwanie od 1979 roku, który gościł takie gwiazdy, jak: Claudia Schiffer, Pamela Anderson czy Mick Jagger.

Jak widać, Bodrum ma dwa zupełnie różne oblicza, dzięki czemu jest atrakcyjne dla szerokiej grupy turystów. A jego urokliwa, biała zabudowa oraz niepowtarzalny klimat powinny oczarować wszystkich przyjezdnych.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!