Casablanca swoją popularność zawdzięcza znanemu melodramatowi Michaela Curtiza z początku lat 50. Wydawałoby się oczywistym, że marokańskie miasto posłużyło za scenerię do amerykańskiej kultowej produkcji. Tymczasem nie nakręcono tu ani jednego kadru do filmu…. Jednak w niczym to nie umniejsza walorom afrykańskiej metropolii.
Skąpana w słonecznych promieniach Casablanca zasługuje na uwagę przyjezdnych. Fascynuje bogatą historią, zachwyca różnorodnością architektoniczną, w końcu zadziwia otwartością na turystów. Jest jednym z najbardziej liberalnych miast w całym Maroko.
Różne oblicza Casablanki
W Casablance tradycyjne muzułmańskie domostwa sąsiadują z kolonialnymi zabudowaniami w stylu mauretańskim, a nad nimi wszystkimi górują smukłe wieże centrów handlowych i biznesowych.
Patrząc na wielkość i różnorodność architektoniczną Casablanki, aż trudno uwierzyć w to, że jeszcze w XIX wieku była skromną osadą zamieszkała przez kilka tysięcy osób. Wówczas ograniczała się do terenu, zajmowanego obecnie przez Starą Medynę. Tworzy ją sieć wąskich i krętych uliczek, wzdłuż których są rozmieszczone liczne arabskie suki. Spacer po najstarszej i nieco zaniedbanej dzielnicy miasta pozwala uświadomić sobie, jak wielkiego skoku cywilizacyjnego dokonało miasto.
Tradycja i nowoczesność spotykają się w Nowej Medynie, wzniesionej przez francuskich kolonizatorów w latach 30. XX wieku. Jej zabudowa stanowi unikatowe połączenie arabskich i kolonialnych wpływów. Wartymi odwiedzenia są zwłaszcza lokalne warsztaty rzemieślnicze, w których możemy zakupić oryginalne pamiątki z podróży.
Nowoczesna metropolia
Współczesna Casablanca to przede wszystkim prężnie rozwijający się ośrodek przemysłowy i kulturalny oraz największa aglomeracja w całym Maroku. Taki obraz miasta zobaczymy w Ville Nouvelle, dzielnicy zbudowanej przez Francuzów na początku XX wieku. Znajdziemy tam budynki utrzymane w różnych stylach architektonicznych: od modernistycznych wieżowców po neomauretańskie kamienice.
Wyróżniającym się obiektem jest śnieżnobiały gmach Katedry Sacré-Coeur, reprezentujący styl mauretański. Obecnie nie jest to już świątynia, tylko ośrodek kultury. Mimo wszystko zadziwiającym jest, że budowla charakterystyczna dla świata chrześcijańskiego znajduje się w centrum dużego muzułmańskiego miasta. Warto wdrapać się na szczyt katedralnej wieży, aby móc z góry spojrzeć na dynamicznie rozwijającą się metropolię.
Wymarzonym miejscem na odpoczynek od miejskiego zgiełku jest Parc de la Ligue Arabe, największy park Casablanki, zaprojektowany przez francuskiego architekta Alberta Laprade’a. W zagospodarowaniu przestrzennym parku widać europejskie wpływy, które doskonale komponują się z egzotyczną roślinnością charakterystyczną dla obszarów afrykańskich.
Meczet Hassana II – symbol miasta
Znakiem rozpoznawalny Casablanki jest Meczet Hassana II. Choć został zbudowany dopiero w II połowie XX wieku, to bardzo szybko stał się symbolem miasta. Nie sposób pominąć go przy zwiedzaniu, tym bardziej, że to jeden z niewielu meczetów w Maroko, do których turyści są wpuszczani.
Świątynia imponuje przede wszystkim swoimi rozmiarami – w jej wnętrzach może przebywać jednocześnie 25 tysięcy osób, natomiast na rozległym placu wokół budowli zmieści się kolejne 80 tysięcy osób. Przyległy do niej minaret liczy aż 210 metrów, co sprawia, że jest to najwyższa budowla sakralna na świecie i jedna z największych świątyń globu. W tej ostatniej klasyfikacji meczet zajmuje piąte miejsce.
Mnogość i unikatowość dekoracji oraz ornamentów, jakie zastosowano we wnętrzach świątyni, zapiera dech w piersiach. Ogromne wrażenie robi sala modlitewna, która wspiera się na 78 kunsztownie zdobionych kolumnach z różowego granitu. Ciężko oderwać też wzrok od oryginalnej posadzki wykonanej ze złocistego marmuru i zielonego onyksu. Zaskakującą informacją jest to, że dach tej gigantycznej świątyni jest rozsuwany, dzięki czemu wierni w trakcie modlitwy mogą podziwiać nieboskłon.
Sama lokalizacja meczetu również nie pozostawia wątpliwości co do tego, że jej twórcom zależało na tym, aby była to budowla niezwykle reprezentacyjna. Świątynia wznosi się na sztucznie usypanej wyspie, nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego.
Miasto inne niż wszystkie
Casablanca, w porównaniu z innymi miastami Maroka, ma zgoła odmienny, zdecydowanie najbardziej europejski charakter. Jest mniej konserwatywna, a dzięki temu bardziej otwarta na turystów. Jednocześnie dla Europejczyków pozostaje miejscem egzotycznym, a przez to ze wszech miar ciekawym.