Podziemia Zamku Książ, najpopularniejszej atrakcji turystycznej Dolnego Śląska zostaną otwarte dla zwiedzających.
Zamkowe podziemia zostały wydrążone przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen pod koniec II wojny światowej. Zgodnie z założeniem miała tam się mieścić kwatera Hitlera.
Obecnie dla turystów są udostępnione wnętrza zamku, a także wieża widokowa, dziedziniec, ogrody, zabytkowy park, pobliska Palmiarnia oraz 100-metrowy odcinek tuneli. Dostęp do podziemi był dotąd ograniczony ze względu na znajdujące się w nich obserwatorium geofizyczne Polskiej Akademii Nauk. Wkrótce ma się to zmienić, dzięki zawartej 3 grudnia umowie pomiędzy dyrekcją zamku a przedstawicielami PAN-u.
Porozumienie daje zgodę na przystosowanie większej części podziemi do celów turystycznych. Trasa zwiedzania będzie prowadziła 50 metrów pod ziemią, a jej pokonanie ma zająć godzinę. Zostanie wzbogacona wystawami przygotowanymi przez muzeum Gross-Rosen i Polską Akademię Nauk.
Zamek Książ jest trzecim co do wielkości takim obiektem w Polsce. Jego historia sięga XIII w. Do dzisiaj narosło wokół niego wiele legend, odnoszących się do czasów II wojny światowej, kiedy to budowla miała się stać siedzibą Hitlera. Wciąż znane są pogłoski, jakoby w podziemiach miały skrywać się skarby, archiwa, dokumenty czy nawet słynna Bursztynowa Komnata.