Turcja jest krajem wyżynnym i górzystym. Znaczną część jej powierzchni zajmuje Wyżyna Anatolijska, którą otaczają różne pasma górskie. Wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego ciągną się Góry Taurus, a przy nabrzeżu Morza Czarnego rozpościerają się Góry Pontyjskie. Wysokie stożki wulkaniczne są z kolei charakterystycznym elementem krajobrazu położonej na wschodzie państwa Wyżyny Armeńskiej.
Takie ukształtowanie powierzchni sprawia, że Turcja jest wymarzonym kierunkiem wakacyjnym dla miłośników górskich wędrówek i amatorów wspinaczki. Poznajcie 4 najlepsze miejsca na trekking w kraju półksiężyca.
Alpejskie krajobrazy Gór Kaçkar
Amatorów trekkingu wysokogórskiego jak magnes przyciągają Góry Kaçkar, najwyższe pasmo Gór Pontyjskich. Ich skaliste wierzchołki o wysokości przekraczającej 3000 m n.p.m. są celem najbardziej zaprawionych wspinaczy. Wielu z innych przyjeżdża tu, aby zdobyć najwyższy szczyt całego pasma, mianowicie Kaçkar Dağı wznoszący się na 3937 m n.p.m.
Mniej doświadczeni trekkerzy wybierają wycieczki w niższych partiach gór, których krajobraz urozmaicają liczne jeziora polodowcowe oraz różne odmiany alpejskiej i czarnomorskiej flory. Szata roślinna jest niezwykle różnorodna i bogata, a duży wybór tras trekkingowych o różnym stopniu trudności sprawia, że Góry Kaçkar są atrakcyjne dla szerokiego grona turystów.
Mimo rosnącej popularności, pasmo Kaçkar pozostaje miejscem niesamowicie dziewiczym, co znajduje odzwierciedlenie choćby w braku standardowo oznakowanych szlaków turystycznych. Funkcję drogowskazów pełnią kopczyki kamieni rozstawione wzdłuż dróg.
Bajkowe doliny i wierzchołki Kapadocji
Wymarzonym miejscem wypoczynku dla amatorów pieszych wędrówek będzie też Kapadocja. Wielu wrażeń dostarczy przechadzka po dolinach, w których można podziwiać niezwykłe formacje skalne utworzone z tufu – pozostałości po wybuchach wulkanów. W miękkich wulkanicznych skałach wydrążono kościoły, klasztory, domy i całe miasta, które obecnie są jedną z największych atrakcji turystycznych Turcji.
Miłośnikom górskich wspinaczek dużo radości przyniesie wyprawa na szczyt któregoś z trzech nieczynnych wulkanów, których erupcje przyczyniły się do ukształtowania się tych zjawiskowych skał. Na żądnych przygód czekają stożki wulkaniczne o różnej wysokości względnej: Melendiz Dagi (2963 m n.p.m.), Hasan Dagi (3268 m n.p.m.) i Erciyes Dagi (3916 m n.p.m.), a wycieczce na każdy z nich będą towarzyszyły niesamowite widoki przywodzące na myśl księżycowy krajobraz.
Wyżyna Armeńska i biblijny Ararat
Wystające stożki wulkaniczne górują nad rozległą Wyżyną Armeńską, a perspektywa zdobycia któregoś z nich wydaje się bardzo kusząca. Wdrapanie się na szczyt najwyższego z masywów wulkanicznych, majestatycznego Araratu o wysokości 5137 m n.p.m. jest możliwe tylko, jeśli zdecydujemy się na udział w zorganizowanej wyprawie. Trzeba mieć przy tym na względzie, że to wielodniowa ekspedycja, a jednym z jej najważniejszymch aspektów będzie aklimatyzacja.
Biblijne wzgórze
Alternatywą jest piesza wycieczka w okolice Araratu i spojrzenie z bliska na górę znaną z biblijnych przekazów. Księgi Starego Testamentu mówią, że właśnie na tym wierzchołku miała osiąść Arka Noego po potopie. Patrząc na potężny masyw z zaśnieżonym stożkiem, który jest jedynym tak wysokim punktem krajobrazu, można odnieść wrażenie, że Ararat skrywa w sobie boski pierwiastek. Wygląda naprawdę imponująco.
Skaliste Góry Taurus
Niespotykana różnorodność przyrodnicza jest znakiem rozpoznawalnym Gór Taurus, ogromnego pasma ciągnącego się na długości blisko 1500 kilometrów wzdłuż basenu Morza Śródziemnego. Jego południowe stoki porasta roślinność śródziemnomorska, północne są pokryte przez stepy i półpustynie, a nad nimi wznoszą się strzeliste granie górskie. Wszystko to sprawia, że widoki towarzyszące górskim wędrówkom, będą jedyne w swoim rodzaju.
Wyprawa na najwyższe szczyty, na czele z wierzchołkiem Kızılkaya (3767 m n.p.m.), jest trudnym przedsięwzięciem, wymagającym od jej uczestników odpowiedniego przygotowania i posiadania specjalistycznego sprzętu. Szlaki dla mniej doświadczonych amatorów wędrówek zostały wytyczone na terenach o niższej wysokości względnej. Najsłynniejszym z nich jest Szlak Licyjski, prowadzący malowniczą okolicą z Fethiye do Antalyi.
Góry Taurus są też obiektem westchnień wspinaczy skałkowych, którzy mogą tu spróbować swoich sił na niemal pionowych, kilkusetmetrowych ścianach. Na amatorów tej formy aktywności czekają też trasy o dużo mniejszym stopniu trudności technicznej.