Plac w Salamance

Najlepiej „wyedukowane” miasto w Hiszpanii

Hiszpania – jeden z bardziej zróżnicowanych krajów w Europie – niezmiennie od lat znajduje się na liście dziesięciu najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Przyjezdni zazwyczaj kierują swoje kroki do Barcelony, Madrytu lub na wybrzeże Costa Brava. Nie oznacza to jednak, że atrakcje Hiszpanii ograniczają się do tych kilku miejsc. Na liście tej powinna pojawić się również Salamanka.

To niewielkie miasteczko na zachodzie Hiszpanii położone nad rzeką Tormes. Niemal natychmiast po przybyciu do miasta, w oczy rzuca się jeden z najpiękniejszych salamanckich zabytków – rzymski most zbudowany z 26 łuków. Przy odrobinie szczęścia, można na nim spotkać muzyków z orkiestr dętych, którzy ćwiczą do swoich występów.

Oryginalna Salamanka

Innym dość ciekawym elementem miasteczka jest elegancki hotel wybudowany na ruinach ówczesnego kościoła św. Pawła. Przyległe do niego kolumny, tworzą przepiękne patio, skąd roztacza się niezwykły widok na panoramę miasta. Królują w nim dwie katedry – Stara i Nowa (ostatni z wybudowanych na obszarze Hiszpanii gotycki kościół). Ich charakterystyczne cechy to niezwykle zdobione fasady oraz fakt, że obie budowle są ze sobą połączone. Skąpane w świetlne księżyca, prezentują się wyjątkowo niezwykle – wręcz romantycznie. W Starej Katedrze można z kolei zachwycić się ogromnym ołtarzem drewnianym malowanym z XV w. autorstwa Nicolasa Florentina.

Stara Katedra
Katedra w Salamance w Hiszpanii, foto: pixabay.com

Warto też podkreślić, pewną ciekawostkę. Cała Hiszpania – w tym także Salamanka, jak zresztą większość miast i miasteczek – uznawana jest za jeden z bardzo ważny ośrodek religijny. Mimo to, na obszarze wielu kościołów otwarto galerie lub restauracje. W tych drugich serwuje się m.in. największy przysmak czyli … świeżą bagietkę z hiszpańską szynką.

Najbardziej „wyedukowane” hiszpańskie miasteczko

Do miasta przylgnął przydomek „hiszpańska stolica żaków”. Ma na to wpływ kilka faktów podkreślających jego „edukacyjny charakter”. To właśnie w Salamance znajduje się najstarszy w całej Hiszpanii uniwersytet. Budynek liczy sobie przeszło 700lat i stanowi jednocześnie największą dumę miasteczka. Okres jego największej świetności przypadł na czasy panowania Królów: Ferdynanda i Izabeli. Dlatego też to ich popiersia zdobią główną fasadę uczelni. Figurom tym warto się bardzo uważnie przyjrzeć, aby doszukać się tam niewielkiej żabki.

Według tamtejszych wierzeń – panna, która wypatrzy żabkę szybko wyjdzie dobrze za mąż.

Jej samodzielne znalezienie ma symbolizować źródło szczęścia i powodzenia. Według tamtejszych wierzeń – panna, która wypatrzy żabkę szybko wyjdzie dobrze za mąż. Z kolei dla studentów to gwarancja pomyślnie zdanej sesji.

Edukacyjny charakter miasteczka podkreśla też fakt, że to właśnie tutaj mówi się najczystszą postacią języka hiszpańskiego. Budzi to spore zainteresowanie wśród ambitnych studentów, którzy przybywają tu z całego świata, by dopracowywać zdolności językowe. Z Salamanką i jej uczelnianym charakterem, związany jest jeszcze jeden ciekawy fakt. Otóż na obszarze uniwersyteckiego dziedzińca, znajdują się cztery figury. Każda z nich symbolizuje … cztery grzechy główne studentów: lenistwo, nadużywanie trunków, hulaszczy tryb życia i swoistą rozwiązłość. Ale tą tajemnicę znają tylko studenci oraz ci, którzy zostaną wtajemniczeni przez nich…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!