Plaża Triopetra

Ciche zakątki Krety. Triopetra.

“Nic nie robić, nie mieć zmartwień…” – te słowa piosenki doskonale opisują stan w jaki wprawia pobyt w Triopetrze, maleńkiej miejscowości w południowej części wyspy.

Triopetra znajduje się około 60 kilometrów na południe od Rethymno. Najlepszym sposobem na dotarcie tam jest wypożyczenie samochodu na lotnisku. Droga prowadząca do Triopetry jest bardzo dobra i co ważne, widoki są tak przepiękne, że aż chce się zatrzymać, wysiąść na chwilę z auta i po prostu podziwiać krajobraz.

Plaża Triopetra
Plaża Triopetra na Krecie, foto: pixabay.com

Triopetra to miejsce dziewicze, niemal nietknięte, niezadrapane pazurem rzeszy turystów. To miejsce dla ludzi, którzy kochają ciszę, spokój i przyrodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i energia tego niesamowitego miejsca to doskonały wybór dla odnowy duchowej i cielesnej. Nic tam nie zakłóca spokoju. Wydaje się jakby świat zatrzymał się, nikt nie biegnie, nikt nie popędza… . Triopetra to oaza spokoju. To nie miejsce na wakacje z grupą znajomych. To samotnia, która daje nam możliwość zatrzymania się na chwilę, odłączenia się od rzeczywistości.

Co można robić w miejscu, w którym nie robi się nic?

Plaże w Triopetrze to skały i kilka kilometrów żwirowego wybrzeża. Na plaży nie ma knajp, budek z chłodzącymi drinkami, lodami czy głośną muzyką. Nie wynajmiemy tam leżaka ani parasola (jedynie przy tawernach). Jest za to dużo przestrzeni, pełna prywatność i błogi spokój. Wzdłuż plaż znajdują się dwie małe tawerny, gdzie można smacznie zjeść i odpocząć w cieniu parasoli. W tawernach, w miesiącach letnich można również skorzystać z masażu, terapii reiki lub uczestniczyć w zajęcia yogi. Warto zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania lub po prostu maskę do nurkowania z rurką. Woda jest niesamowicie czysta a podwodne widoki przepiękne. Warto podpłynąć do trzech skał (nie sposób ich przeoczyć), gdzie znajdziemy ciekawe okazy podwodnego życia. Warto również wybrać się na pieszą wycieczkę po pobliskiej okolicy. Spacer będzie dość wymagający, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i palące słońce. Ważne jest dobre przygotowanie i duża ilość wody!

spili
Miasteczko Spili, foto: fotolia.com

Spili

W Triopetrze nie ma sklepów, bazaru czy supermarketu. Jeżeli planujesz tam dłuższy pobyt najlepiej zaopatrzyć się już po drodze z lotniska. Jeżeli jednak zmęczysz się nic nierobieniem, alternatywą może być wycieczka do Spili – miejscowości położonej około 40 minut jazdy samochodem od Triopetry. Tam znajdziesz urokliwe knajpki, wąskie uliczki, sklepy z pamiątkami i niesamowita atmosferę.

Kreta to wyspa pełna historii i kultury. Propozycja na spędzenie dnia może być wycieczka do Fajstos, starożytnego miasto, które kiedyś było ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Teraz możemy tam podziwiać ruiny pałacu kultury minojskiej.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!