Victoria Hiszpania

Kraj Basków. Sprawdź, co warto zwiedzić!

Playa de la Concha położona w San Sebastian (baskijska nazwa miasta to Donostia) bywa nazywana jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Z pewnością jest to najpiękniejsza plaża miejska, wzorcowa w stosunku do innych. Nic dziwnego, że przez wieki stanowiła miejsce letniego odpoczynku hiszpańskiej rodziny królewskiej. 

Działalność terrorystycznej organizacji ETA wpłynęła na negatywne postrzeganie Basków na świecie. Obecnie jest tu bardzo bezpiecznie. Warto wiedzieć, że mieszkańcy tej prowincji posługują się specjalnym językiem – euskara, o nieznanym dotychczas rodowodzie. Na ulicach można zobaczyć czerwone flagi z biało-zielonym krzyżem, a mężczyźni często noszą charakterystyczne, czarne berety. Baskowie przywędrowali na teren Półwyspu Iberyjskiego z Indochin. Przez wieki nie ulegli oni iberyzacji, dzięki czemu zdołali zachować oddzielną kulturę.

Turystyczne wytchnienie

Stolicą regionu jest Gasteiz (hiszpańskojęzyczna nazwa to Vitoria). Miasto zachwyca średniowieczną starówką, przy czym nie jest tak tłumnie odwiedzane, jak inne hiszpańskie metropolie. Lokalną atrakcją są ruchome chodniki, które wspomagają mozolne przemieszczanie się po ulicach. Centrum miasta ożywa dopiero od niedawna. Do tej pory w jego sercu nie znajdowało się zbyt wiele lokali gastronomicznych czy innych miejsc nastawionych na turystów. Polityka lokalnych władz ma zamiar zmienić ten stan rzeczy. Rzeczywiście już teraz daje się zauważyć znaczne ożywienie Starego Miasta.

Victoria Hiszpania
Hiszpańska Victoria, zwana także Gasteiz, foto:fotolia.com

Deszczowe miasto

San Sebastian jest chyba najpiękniejszy miastem regionu. Znajduje się tutaj przepiękna promenada położona między dwiema górami: Urgull i Igueldo. Z wysokości promenady można podziwiać leżącą nieopodal wyspę Santa Clara.  San Sebastian jest najbardziej deszczowym miejscem w Hiszpanii. Rzeźba terenu ma tutaj charakter skalisty.

Hiszpańskie przystawki
Pintxos, lokalna przystawka, foto:pixabay.com

Hiszpańskie smakołyki

Warto wiedzieć, że serwuje się tu naprawdę przepyszne przysmaki. Nic zatem dziwnego, że miasto zostało uznane za najlepszy punkt na gastronomicznej mapie świata. Łączy w sobie elementy kuchni morskiej i górskiej. Daniem wartym spróbowania jest ryż podawany z grzybami z dodatkiem sera idiazabal. Na pewno warto wejść także do jednego z barów oferujących pintxos, czyli lokalną odmianę tapas.

Miejscem znanym zarówno z historii, jak i ze sztuki jest Guernica (baskijskie Gernika). W czasie hiszpańskiej wojny domowej w 1937 roku doszło w tym mieście do bombardowania, co na swoim obrazie uwiecznił Pablo Picasso. Te wstrząsające wydarzenia stanowiły pole dyskusji na temat wojennego okrucieństwa. Symbolem miasta, a także baskijskich wolności w ogóle, jest dąb (Gernikako Arbola), przy którym nowo osadzeni królowie hiszpańscy poprzysięgali dochowanie autonomicznych praw Kraju Basków. Kiedy drzewo usycha, sadzi się kolejne.

Postmodernizm w Bilbao

Największym miastem Kraju Basków jest Bilbao. Stało się znane za sprawą mieszczącego się w nim arcyinteresującego Muzeum Guggenheima, stanowiącego główną atrakcję miasta. Jest to bogaty zbiór sztuki postmodernistycznej. Można tam zobaczyć twórczość największych sław XX wieku, takich jak Andy Warhol, Yves Klein, Eduardo Child. Interesujące jest nie tylko zwiedzanie wnętrza budynku (trzy kondygnacje otaczające atrium), ale również podziwianie bryły budynku, przypominającej w formie powyginaną blachę. Część rzeźb rozlokowano na zewnątrz, na bulwarze oddzielającym obiekt od rzeki Nervión.

Bilbao Muzeum
Muzeum w Bilbao cieszy się ogromną popularnością, foto:pixabay.com

Budowa Muzeum Guggenheima

Warto wiedzieć jak wielkie znaczenie miało powstanie muzeum na rozwój Bilbao. Po upadku przemysłu miasto zmagało się z olbrzymim bezrobociem, co dodatkowo pogłębiało jego szarzyznę. Budowa Muzeum Guggenheima wpłynęła na dynamiczny rozwój okolicy, dając zatrudnienie 9000 osób. O sukcesie obiektu najlepiej świadczy duże nim zainteresowanie. Każdego roku odwiedzają go 2 miliony turystów.

W Bilbao w dużej mierze można podziwiać architekturę nowoczesną, taką jak Pałac Euskalduna czy most ze szklanym podłożem Zubizuri. Z kolei miłośników dawniejszej sztuki powinny usatysfakcjonować bogate kolekcje Muzeum Sztuk Pięknych. W mieście znajduje się również interesujące Stare Miasto oraz wpisany na listę UNESCO Most Biskajski.

Więcej na temat Bilbao można przeczytać w artykule:” Co warto zobaczyć w Bilbao? 

Bliżej natury

Jeżeli zechcemy odpocząć od miejskiego gwaru, powinniśmy udać się nad Zatokę Biskajską. Położona jest na niej wyspa Gaztelugatxe. Ze stałym lądem łączy ją charakterystyczny kamienny most. Na wysepce położony jest klasztor pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Z góry można podziwiać również przepiękne krajobrazy, pełne klifowych wybrzeży i wzburzonej wody rozbijającej się o brzeg.

Amatorzy górskich wycieczek również nie będą się w Kraju Basków nudzić. Przy granicy z Francją położone jest bowiem pasmo Aralar z charakterystyczną górą Txindoki, o kształcie przypominającym greckie piramidy. Tutejsze szlaki są dobrze oznakowane, dzięki czemu trekking staje się jeszcze większą przyjemnością. Na wiosnę, po śnieżnej odwilży w masywie organizowane jest przepędzanie bydła w wyższe jego partie.

Piękno Zatoki Biskajskiej
Naturalne piękno Zatoki Biskajskiej, foto:pixabay.com

W Kraju Basków odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych różnego typu. W styczniu jest organizowany w San Sebastian Tamborrada uroczysty przemarsz z wykorzystaniem bębnów i piszczałek. Nie można zapomnieć także o corocznym festiwalu filmowym w San Sebastian, cieszącym się na całym świecie niebywałym splendorem. Warto zobaczyć także tradycyjny baskijski taniec aurresku, z charakterystycznymi wymachami nóg wymagającymi nie lada kondycji. Jego wykonawcom przygrywa alboka, instrument dęty niewielkich rozmiarów.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!