Oslo port

Brak pomysłu na majówkę? Podpowiadamy, które miasta warto odwiedzić

Majówka to zaledwie przedsmak wakacyjnych podróży. Gdy pogoda nie sprzyja jeszcze wypoczynkowi na plaży, warto wykorzystać ten czas na zwiedzanie. Wybraliśmy 6 popularnych miast europejskich, w których niedrogo i ciekawie można spędzić długi weekend majowy. 

Chłodna północ czy ciepłe południe? Antyczne obiekty czy współczesna architektura? Możliwości jest wiele. Zdecydowaliśmy się na te miasta w Europie, do których szybko, wygodnie i niedrogo można dostać się samolotem.

Barcelona

Na niedobór słońca, relaksu i dobrej zabawy lekarstwo jest tylko jedno: urlop w Hiszpanii. Jej słoneczny klimat i wyluzowana atmosfera gwarantują sporą dawkę energii. Turystów szczególnie przyciąga stolica Katalonii, Barcelona. Nic zresztą dziwnego. Położona u brzegów Morza Śródziemnego kusi pięknymi plażami. To niewątpliwy atut, który w połączeniu z architekturą modernizmu czyni miasto interesującym zarówno dla amatorów wypoczynku nad wodą, jak i pasjonatów zwiedzania.

Czas w Barcelonie można spędzić na wiele, rozmaitych sposobów. Jednym z nich jest spacer śladem najsłynniejszych dzieł Gaudiego, takich jak Park Güell, Casa Milà czy symbol miasta – Sagrada Familia. Część z nich znajduje się w modernistycznej dzielnicy Eixample. Niesamowity widok na te obiekty i całą panoramę miasta rozciąga się z góry Montjuïc oraz mniej popularnego turystycznie bunkra El Carmel. Stamtąd też można wypatrzyć zarysy Saari i Grazi, dwóch dzielnic, które kiedyś stanowiły osobne ośrodki miejskie. Choć teraz są częścią Barcelony zachowały swój małomiasteczkowy, spokojny charakter. Wieczorem najlepiej udać się na położoną przy porcie Barcelonetę. To miejsce przyciąga szczególnie młodych ludzi, chcących spędzić czas przy piwie ze znajomymi.

Barcelona nocą
Barceloneta nocą zmienia się w centrum rozrywkowe miasta, foto:pixabay.com

Madryt

Hiszpanie lubią dobrą zabawę. Wystarczy chociażby wyjść późnym wieczorem na ulice Madrytu, by się o tym przekonać. To miasto, które tętni życiem 24 godziny na dobę. Od rozbawionych imprezowiczów roi się zwykle dzielnica Malasaña oraz typowo turystyczna ulica Huesca. Jednak stolica Hiszpanii jeszcze więcej ma do zaoferowania w ciągu dnia. Muzea na Paseo del Prado, eleganckie restauracje na Puerta del Sol czy ekskluzywne sklepy na Gran Via to tylko niektóre z wielu atrakcji. Po pieszym zwiedzaniu warto odpocząć w parku Retiro lub wypożyczyć rower i z jego perspektywy poznawać najbliższe okolice. W niedzielę obowiązkowym punktem są zakupy w markecie Restro, gdzie można się zaopatrzyć w hiszpańskie produkty. Wszak nie sposób opuścić kraju, bez zakupu pamiątki czy spróbowania jego charakterystycznych przysmaków. Całe bogactwo tych ostatnich oferują liczne restauracje, z których najlepsze znajdują się w dzielnicy Chueca. A jak wiadomo przez żołądek do serca, więc – uwaga – zjedzenie lokalnej potrawy grozi silnym zauroczeniem Hiszpanią.

Madryt Gran Via
Reprezentacyjna ulica Gran Via w Madrycie, foto:pixabay.com

Rzym

Skoro wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, nie mogło go zabraknąć na naszej liście kierunków. To propozycja szczególnie dla miłośników historii antycznej i pasjonatów architektury. Wszak to tutaj znajduje się słynne Koloseum. Zbyt banalne? Na pewno nie wtedy, gdy odwiedzi się je o zmroku. W nieco mrocznej scenerii jego potęga i monumentalizm stają się bowiem jeszcze bardziej efektowne. Duch starożytności unosi się także nad leżącym tuż obok Forum Romanum oraz w okolicach Panteonu na Polu Marsowym. Warto zajrzeć do środka budowli, by przyjrzeć się niesamowitej grze świateł i cieni, oblewających kapliczki i grobowce. Nie sposób pominąć też Bazyliki św. Piotra, słynnej Fontanny di Trevi czy Schodów Hiszpańskich i kilku innych typowych zabytków. A w wolnym czasie może by zboczyć z utartego szlaku i zajrzeć na przykład do Muzeum Dusz Czyśćcowych, zawiesić kłódkę na Ponte Milvio, moście kochanków lub poszperać w starociach na pchlim targu Porta Portese? I oczywiście nie może zabraknąć okazji, by przy kawie i lodach odetchnąć w jednej z rzymskich kawiarenek i chłonąć niepowtarzalną atmosferę Wiecznego Miasta.

Koloseum w Rzymie
Rzymskie Koloseum o zachodzie słońca, foto:pixabay.com

Ateny

To kolejny ośrodek starożytności ze słynnym Akropolem, na terenie którego są zlokalizowane ruiny Propylejów, Partenonu, Erechtejonu i innych antycznych zabytków. Wiele znalezisk odkrytych na wzgórzu i w okolicach można podziwiać w awangardowym Nowym Muzeum Akropolu. Nie sposób pominąć też Agory Greckiej z Areopagiem oraz Łuku Hadriana, Świątyni Zeusa Olimpijskiego czy Teatru Dionizosa. Te wszystkie obiekty wystarczająco pobudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się w odległe czasy początków kultury śródziemnomorskiej. A przyjemny powrót do teraźniejszości zapewni odpoczynek w porcie Pireus, gdzie można obserwować cumujące statki lub spacer po historycznej dzielnicy Plaka z muzeami, sklepikami i tawernami. Zapachy unoszące się z tych ostatnich z pewnością skuszą każdego na rozsmakowanie się w potrawach greckiej kuchni, takich jak: souvlaki, tzatziki z pitą czy mousaka.

Stolica Grecji
Zapierający dech w piersiach widok na stolicę Grecji, foto:pixabay.com

Budapeszt

Miasto, które Wam proponujemy nie znajduje się w czołówce ulubionych kierunków Polaków, choć jego popularność wzrasta w ostatnim czasie, o czym świadczy chociażby uruchomienie przez przewoźnika PolskiBus kursu do Budapesztu. To idealne miejsce na niedługi,  niskobudżetowy wypad. Majówkowy weekend powinien wystarczyć na zwiedzenie najważniejszych obiektów i nasycenie się atmosferą miasta. Najlepiej zacząć od punktu obowiązkowego, czyli Wzgórza Zamkowego, najstarszej części miasta ze średniowiecznymi budowlami, w tym Zamkiem Królewskim z XIII w. Zainteresowani dziejami stolicy Węgier mogą zajrzeć do Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historii Współczesnej. Warto pobłądzić uliczkami Starego Miasta, przy których wznoszą się zabytkowe kamienice. A może spojrzeć na nie z lotu ptaka, a dokładniej z Góry Gellerta, skąd rozciąga się niesamowity widok na cały Budapeszt? Samo wzniesienie jest z kolei doskonale widoczne z wież i tarasów Baszty Rybackiej, jednego z najbardziej znanych obiektów miejskich. Po intensywnym zwiedzaniu czas na odpoczynek. Najlepiej na Wyspie św. Małgorzaty. Znajdują się tam kąpieliska, korty tenisowe oraz ruiny Klasztoru Dominikanek. Chwilę wytchnienia oraz ciekawe atrakcje zapewni także wizyta w Lasku Miejskim, gdzie poza regeneracją sił na ławce lub nad sztucznym jeziorem, warto zajrzeć do ogrodu zoologicznego lub skorzystać z oferty wesołego miasteczka.

Budapeszt stolica Węgier
Nocą oświetlony Budapeszt wygląda jeszcze piękniej, foto:pixabay.com

Oslo

Północ fascynuje coraz bardziej, szczególnie Norwegia ze stolicą w Oslo. Niemały wpływ mają na to wygodne i tanie połączenia z głównych miast w Polsce. Odwiedziny w największym mieście kraju stanowią ciekawą odskocznię od zabytkowych ośrodków europejskich. Króluje tu bowiem nowoczesność i współczesna architektura, której przykładem mogą być inspirowane kodem kreskowym budynki “Barcode” należące do wielkich korporacji czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Astrup Fearnley. Zwolennicy tego rodzaju sztuki powinni czuć się w Oslo usatysfakcjonowani, jeśli poza wspomnianą instytucją zdecydują się na spacer po pełnym współczesnych dzieł artystycznych Parku Ekeberg i dzielnicy street artu Grünerløkka. W tej ostatniej każdej niedzieli odbywa się pchli targ, gdzie można poszperać w antykach i starociach oraz przyjrzeć się zwyczajom lokalnych mieszkańców. Taką możliwość daje też centrum norweskiej kultury kulinarnej Mathallen, pełne restauracji, kawiarenek, sklepów spożywczych, piekarni i cukierni ,oferujących regionalne produkty.

Oslo port
Nowoczesny port w Oslo, foto:pixabay.com

Majówka to pewnie zbyt mało, by całkowicie nasycić się atmosferą i atrakcjami wymienionych miast, ale wystarczająco dużo, by rozbudzić apetyt na więcej. A zatem gotowi na przedsezonowe podboje?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!