Turyści

Urlop w Grecji. Jak się spakować?

Długie, gorące lata z niewielką ilością opadów są charakterystyczne dla klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, w zasięgu którego znajduje się Grecja. Planując urlop w tym ciepłym kraju, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o spakowaniu rzeczy, które zapewnią nam komfortowy wypoczynek na plaży. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy się w szczycie sezonu – temperatury mogą wówczas przekraczać 40°C. Zabierzmy koniecznie kremy i olejki z wysokimi filtrami UV, które zabezpieczają przed poparzeniami słonecznymi. Niezbędne są również czapki, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne. Bez nakrycia głowy ciężko byłoby przetrwać tutejsze upały. Greckie plaże słyną z błękitnych, przejrzystych wód, dlatego przydadzą się maski, płetwy i inne akcesoria do nurkowania. Ciekawym uzupełnieniem asortymentu wyposażenia plażowicza jest podręczna lodówka termiczna, dzięki której będziemy mieli zapewniony stały dostęp do zimnych napojów.

Obok rajskich plaż na terenie Grecji znajduje się wiele terenów górzystych. Jeśli planujemy trekking, powinniśmy spakować wysokie obuwie zabezpieczające kostkę. Do bagażu warto też dorzucić ubranie z długim rękawem i pelerynę przeciwdeszczową, gdyż pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie.

Oczywiście podstawą wyposażenia każdego turysty jest gotówka – w przypadku Grecji będzie to Euro. Ostatnio wiele uwagi poświęca się kryzysowi gospodarczemu w tym kraju, jednak nie ma on przełożenia na turystów. Limity wypłat z bankomatów dotyczą tylko Greków, a nie przyjezdnych. Nie mniej jednak warto mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, gdyż kursy walut przy wypłatach z bankomatów są mniej korzystne niż w przypadku wymiany pieniędzy w kantorze. Nie zapomnijmy też o niezbędnych dokumentach – do przekroczenia granicy w UE wystarczy dowód osobisty, równie dobrze może to być paszport.

Noclegi i transport
Wycieczkę po Grecji warto dobrze zaplanować, zdjęcie ilustracyjne, foto: fotolia.com

Wtyczki do gniazdek

W Grecji wtyczki do gniazdek są takie jak w Polsce, nie musimy się zatem kłopotać zakupem przejściówek. Bez problemu naładujemy nasze aparaty fotograficzne, na których uwieńczymy niezapomniane wakacyjne chwile.

W końcu, pamiętajmy o tym, aby „zabrać” ze sobą dużo, dużo dobrego humoru. Z całą pewnością to podstawa udanego wypoczynku!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!