Perugia Włochy

Tajemnicza Perugia

Ślady istnienia tego uroczego miasta odkryto jeszcze przed naszą erą. Ten ważny ośrodek polityczny i administracyjny związany był przez długi okres z Rzymem. Przez te ścisłe powiązania ze stolicą, umbryjskie miasto było wielokrotnie palone, napadane, plądrowane i przez stulecia przejmowane przez różnych władców. W końcu, Perugia została przejęta przez Francję w XVII wieku i przez Austrię sto lat później. Ostatecznie miasto wraz z Umbrią włączono do Piemontu.

Złote lata Perugii wiążą się z Państwem Kościelnym i działaniami związanymi z Watykanem, stąd najwięcej jest tutaj zabytkowych kościołów, z których najstarsze pochodzą z XIV i XV wieku. Na szczególną uwagę zasługuje Bazylika San Domenico, której budowę rozpoczęto w 1394 roku, a zakończono około 80 lat później. Kościół zajmuje miejsce dawnego rynku średniowiecznego, na którym odbywał się targ koński, a jego pierwotnymi właścicielami byli dominikanie. W bazylice znajduje się między innymi grobowiec papieża Benedykta XI. Z XVI wieku pochodzi także kościół i klasztor San Pietro. Jednym z najważniejszych kościołów w Perugii jest Katedra S. Lorenzo, która mieści się na centralnym placu miasta, tuż przed słynną Fontana Maggiore.

Perugia Włochy
Panorama włoskiej Perugii, foto: fotolia.com

Na szczególna uwagę zasługuje również Narodowa Galeria Sztuki z dziełami ze średniowiecza i renesansu. Ważnym świeckim obiektem jest też Rocca Paolina, będąca renesansową fortyfikacją, z której do dziś zachował się jedynie niewielki fragment bastionu. Z wieków średnich pochodzą m.in. etruski grobowiec koronny i elementy rzymskiej bramy.

Bogata burzliwa historia oraz skomplikowane uwikłania na tle kulturowo-etnicznym sprawiły, że Perugia jest miastem wyjątkowo ciekawym, dziś słynącym z pięknych zabytków, sztuk pięknych oraz starannie wybieranych współczesnych wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Zalicza się do nich m.in. Umbria Jazz Festival – jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Europie czy Międzynarodowy Festiwal Dziennikarstwa i Festiwal Czekolady, odbywający się od ponad dwudziestu lat. Leżąca między Rzymem a Sieną, Perugia nie znajduje się na głównym szlaku turystycznym, co w obliczu jej bogactwa historyczno-kulturowego, nieco zadziwia. Niemniej jednak, dzięki temu, stolica Umbrii przywita nas brakiem tłumów, fascynującymi opowieściami i… pyszną czekoladą.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!