Skopelos

Skopelos na spokojne wakacje

Jeśli na miejsce wakacyjnego wypoczynku szukacie spokojnego, a przy tym urokliwego zakątka ziemi, Skopelos będzie trafionym wyborem. To najbardziej zielona ze wszystkich greckich wysp i jedna z nielicznych, która nie uległa wpływom komercji… Właśnie to stanowi o jej wyjątkowości.

Lazurowe wybrzeże jest tu równie piękne jak na Kos, Korfu czy Krecie, z tą różnicą że nie spotkamy tam tłumu turystów. Jeszcze nie spotkamy. Śpieszmy się więc z przyjazdem!

Oaza zieleni na Morzu Egejskim

Skopelos to skalista wysepka położona w zachodniej części Morza Egejskiego, która zalicza się do archipelagu Sporad Północnych. Dotarcie na nią jest nieco bardziej kłopotliwe niż na inne greckie przylądki, a to z tego względu, że nie ma tu lotniska. Brak terminala lotniczego nie jest bynajmniej problemem, wręcz przeciwnie – podkreśla tylko naturalność tego miejsca i idealnie współgra z jego sielankowym charakterem.

Chcąc dostać się na wysepkę, powinniśmy skorzystać z połączeń morskich. Mniejsze i większe statki pasażerskie wypływają z greckiego portu Volos, a po drodze zatrzymują się jeszcze na bajkowej wyspie Skiatos. Taki rejs idealnie wprowadzi nas w wakacyjny nastrój.

Prom na Skopelos
Na Skopelos można dopłynąć promem, foto: pixabay.com

Blisko 70% powierzchni Skopelos pokrywają gęste lasy sosnowe, czyniąc z niej prawdziwy raj dla miłośników przyrody. A sosny to nie jedyne okazałe gatunki drzew, które możemy tu podziwiać. Na zboczach wzniesień mieszczą się rozległe gaje oliwne i figowe, powszechnie występującymi gatunkami są również migdałowce i drzewa orzechowe. Wybierając się na spacer pośród zielonej roślinności, możemy zdecydować się na oznakowany szlak turystyczny lub na dziką, leśną ścieżynkę. Wszędzie będzie równie pięknie i spokojnie. Królowa jest tu tylko jedna – jest nią natura!

Raj dla plażowiczów

Krystalicznie czysta woda, biały, miękki piasek, a w tle formacje skalne i zielone lasy pniowe – tak wygląda lazurowe wybrzeże Skopelos. Pojedyncze plaże są strzeżone, inne pozostały dziewicze, niezagospodarowane przez człowieka. Wszystkie, bez wyjątku, urzekają swoją kameralnością.

Ci, którzy chcieliby wypoczywać pod okiem ratownika, powinni udać się na Strafylos, najpopularniejszą ze wszystkich plaż wyspy, położoną zaledwie 4 kilometry od stolicy. W pobliżu znajdują się bary i tawerny, specjalizujące się w serwowaniu kolorowych, schłodzonych drinków.

Do chętnie odwiedzanych plaż zaliczają się Milia i Kastani, zlokalizowane w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Panormos.

kamienista plaża
Plaża na Skopelos, foto: pixabay.com

Plaże Skopelos

Szczególnie urokliwa jest ta druga z wymienionych, nazywana również Plażą Kasztanową. Jej skaliste nabrzeże, otoczone zielenią lasów, wygląda dokładnie tak samo jak te, które znamy z filmu „Mamma Mia”. Podobieństwo to nie jest dziełem przypadku – przepiękna sceneria Skopelos posłużyła za tło do znanego musicalu.

Z kolei za jedną z najbardziej dziewiczych plaż uchodzi Sarres. Do jej piaszczystych nabrzeży możemy dopłynąć tylko łódką, co sprawia, że innych turystów jest tu jak na lekarstwo. W rezultacie rajską plażę mamy niemal na wyłączność.

Czy na Skopelos jest co zwiedzać?

Choć wyspa zajmuje powierzchnię zaledwie 96 km2, a znaczną jej część porastają lasy, może pochwalić się nie tylko urozmaiconą przyrodą. Przyjezdnych z pewnością nie rozczarują urokliwe portowe miasteczka, z których na pierwszy plan wysuwa się Skopelos, stolica wyspy. Wzdłuż jej wąskich uliczek ciągną się białe domostwa, pokryte brązową dachówką i ozdobione wysokimi balkonami. W oknach kamienic stoją doniczki z różnokolorowymi kwiatkami, a wszędzie dokoła unosi się zapach aromatycznej kawy i świeżych wypieków. Taka małomiasteczkowa zabudowa przypomina momentami Santorini, z tym że jest to raczej obraz Santorini sprzed lat, bez rzeszy turystów zaglądających w każdy zaułek.

Wartą uwagi odwiedzających jest również Glossa, niewielka miejscowość na wschodzie wyspy. Jest znana dzięki kaplicy Agios Ioannis, która stoi samotnie na pobliskim wzniesieniu. Aby dostać się na górę, musimy pokonać blisko 200 schodów wykutych w skale.

Skopelos
Panorama Skopelos, foto: fotolia.com

Widoki ze szczytu odsłaniają całe piękno Skopelos – możemy podziwiać intensywnie zieloną roślinność, a w jej tle dostrzeżemy turkusową wodą morską.

Wczasy na Skopelos, czyli sielanka i relaks

Z roku na roku wyspę odwiedza coraz większa ilość turystów, a odkąd nagrano tu kadry do słynnego musicalu „Mamma Mia”, tylko zyskała ona na popularności. Mimo to, w zestawieniu z innymi greckimi cyplami, Skopelos nadal jest prawdziwym azylem spokoju. Czas płynie tu swoim rytmem, nikomu nie śpieszy, nikt nerwowo nie zerka na zegarek. Właściwie, będąc na Skopelos, najlepiej wyrzucić wszystkie czasomierze, po to aby móc w pełni delektować sielankowym klimatem wyspy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!