• państwo: Grecja
  • powierzchnia:  90,69 km²
  • liczba mieszkańców: ok. 15,5 tys
 

Santorini

Grecka wyspa, położona na Morzu Egejskim, wchodząca w skład archipelagu Cyklady. W starożytności nazywano ją Thira. Współczesna nazwa pochodzi od imienia świętej Ireny.

Ciekawostki o Santrorini

Znakiem rozpoznawczym Santorini jest dość charakterystyczna architektura, białe domki z niebieskimi dachami. Dobór kolorystyki nie jest przypadkowy. Biały kolor ma za zadanie odbijać promienie słoneczne, zaś niebieski odstraszać insekty. Całość jednak komponuje się w przepiękną całość, dzięki czemu gości ona na zdjęciach najlepszych biur podróży, będąc tym samym jedną z wizytówek Grecji. Najlepszym przykładem takiej zabudowy jest niewielka miejscowość Oia. Wulkaniczny klimat wyspy wpływa na kolor większości plaż. W miejscowości Kamari, piasek ma ciemnoszarą barwę (czarna plaża), natomiast w okolicach Akrotiri znajdziemy plaże w niespotykanej czerwonej barwie. Będąc na wyspie, niewątpliwie należy skosztować lokalnych, białych win a także greckich przysmaków np. mussakę, tzatziki, oliwki czy aromatyczną zupę fasolową.

Santorini aktywnie

W Grecji panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. jednym z nich jest nurkowanie, które cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Duże zainteresowanie wzbudza także żeglowanie, szczególnie podczas zachodów słońca. Jeśli natomiast wolimy odkrywać ciekawe miejsca, w tym celu warto udać się do Thiry. Znajdują się tam antyczne ruiny i wykopaliska. Jest to idealne miejsce dla miłośników historycznych atrakcji.