Grecja Tesalia

Historyczna Tesalia. Te 5 miast warto odwiedzić

W środkowej części Grecji, nad Morzem Egejskim rozciągała się w starożytności kraina – Tesalia. Dzisiaj pozostała po niej nazwa greckiej jednostki administracyjnej i miasta pełne antycznych zabytków. Zajrzyjmy do 5 z nich!

Początki historycznej Tesalii sięgają XII w. p.n.e. To wtedy na tym otoczonym, masywami górskimi terenie osiedlili się Besalowie i stworzyli tam silne państwo plemienne, które w VI w. p.n.e. zdominowało sporą część północnej Grecji. Panowanie trwało dwa wieki, do czasu najazdu Filipa II Macedońskiego i przyłączenia Tesalii do Macedonii. Od tej pory region przechodził z rąk do rąk, m.in. Bizantyjczyków i Turków, by dopiero w 1919 r. w całości powrócić do Grecji. Dzisiaj po burzliwych dziejach pozostały jedynie ślady.

Grecja Tesalia
Zapierające dech w piersiach widoki Tesalii…foto: Flickr by Guillén Pérez

Volos

Niewiele pozostało ich w najpiękniejszym i jednym z największych ośrodków w Tesalii, Volos. Po licznych trzęsieniach ziemi i powodziach, miasto trzeba było odbudowywać – tak zyskiwało coraz bardziej nowoczesny charakter. Dzisiaj silnie zaznaczył się na nim rys industrialny, wszak to miasto portowe położone u wybrzeży Morza Egejskiego. Jednak wciąż można w nim znaleźć pozostałości po starożytnym Jolkos, na którym zostało wybudowane. Według mitologii było ono kolebką Jazona – to stamtąd mityczny heros wyruszył po złote runo. Dzisiaj jemu i innym bohaterom są poświęcone ulice współczesnego Volos. Historia wciąż żywa pozostaje w murach Muzeum Archeologicznego, gdzie można obejrzeć choćby płyty grobowe z 3 w. p.n.e. i zbiory ceramiki neolitycznej. Poza tym niewiele pozostało do zwiedzania, jest za to sporo miejsc do wypoczynku: kawiarnie, restauracje, tawerny z prawdziwie greckim menu. A to wszystko w otoczeniu wspaniałych gór Pelion.

Volos Grecja
Volos, foto: Flickr by Nikos Roussos

Larisa

W centrum równiny tesalskiej, nad rzeką Pinios leży stolica regionu, Larisa. Ze względu na swoje położenie stanowiła ważny węzeł komunikacyjny – to przez nią biegły drogi łączące południe z północą i Epir ze wschodnim wybrzeżem. Być może był to jeden z czynnik prężnego rozwoju przemysłu na tym terenie, co utrzymuje się do dzisiaj.

Trudno nazwać Larisę miastem typowo turystycznym. Podróżni zatrzymują się tu raczej na chwilę, przede wszystkim po to, by przyjrzeć się ruinom starożytnych zabytków: teatru antycznego, tureckich murów obronnych, świątyni na Akropolu. Tyle bowiem przetrwało po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło region w 1941 r. Po zwiedzaniu warto zajrzeć na place położone w centrum – sporo wokół nich sklepików, w których można się zaopatrzyć, na przykład w pamiątki z Grecji oraz kawiarenek oferujących regionalne specjały.

Kalambaka

Nie sposób ominąć Kalambakę, będąc w Tesalii. Miasto znajduje się bowiem u stóp słynnych Meteorów, na których znajduje się grupa monastyrów. Ośrodek powstał nad rzeką Pinios, w miejscu starożytnego Eginion, opanowanego przez Rzymian. Do dzisiaj o tych czasach zaświadczają znaleziska, odkrywane zwykle zupełnie przypadkowo. By jednak podkreślić ich znaczenie wbudowuje się je w mury współczesnej Kalambaki. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale jeden na pewno jest wart zobaczenia. Mowa o średniowiecznym kościele Zaśnięcia Maryi Panny, powstałym w XII w. na fundamentach dawnej świątyni Apollina. Wnętrze budowli wypełniają XIV-wieczne freski bizantyjskie, kolorowe mury i marmurowa kazalnica. Nie sposób wyjechać stamtąd bez ręcznie wykonanej w jednej z miejscowych manufaktur ikony – Kalambaka słynie bowiem z tych pamiątek, niekoniecznie kiczowatych, a pomagających zachować wspomnienie o pobycie w miasteczku na dłużej.

Tesalia Grecja
Greckie Meteory w regionie Tesalii, foto: Flickr by Guillén Pérez

Trikala

Na koniec Trikala, miejscowość powstała w miejscu antycznego Trikki, kolebki słynnego, starożytnego lekarza Asklepiosa, Ośrodek jest niezwykle urokliwy pełen zabytków, przestronnych placów, deptaków, parków. W krajobraz miasta wpisują się też mosty – 10 z nich jest rozpiętych nad rzeczką Lithaios. To doskonałe miejsce na romantyczny spacer. Nie mniej malownicza jest dzielnica Varoussi, poprzecinana wąskimi uliczkami, przy których stoją kolorowe domy z XVII, XVIII i XIX w. oraz zabytkowe kościoły. Nad tym wszystkim góruje Twierdza Justyniana z XVII-wiecznym Zegarem, symbolem miasta. U jej stóp znajduje się Muzeum Archeologiczne. Z tego typu instytucji warto odwiedzić także Miejskie Muzeum Folkloru, Katsikogianni z kolekcją ponad 100 obrazów i 100 rzeźb oraz centra kulturalne: Galerię Miejską, Centrum Muzyki Folkowej, Centrum Historii i Kultury. Na koniec warto przejść przez centralny deptak Asklipiou, przy którym znajduje się mnóstwo sklepów i kawiarni. Warto dojść aż do końca, gdyż mieści się tam imponujący, XIX-wieczny miejski Dworzec Kolejowy.

Tesalia to doskonałe połączenie starożytnej architektury z malowniczością krajobrazu. Na tle miast wznoszą się bowiem góry, przepływają rzeki i ciągnie popularny w regionie, legendarny wąwóz Tembi.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!