Muzeum Sherlocka Holmesa

Londyn jak z powieści. Zobacz 3 niesamowite miejsca literackie

Sherlock Holmes, Oliver Twist, Harry Potter – te postaci przywodzą nam na myśl młodzieńcze lektury, którymi być może wypełnialiśmy długie, jesienne wieczory. A gdyby tak spotkać się z tymi bohaterami ponownie, niemal oko w oko? To możliwe!  W Londynie funkcjonują bowiem muzea poświęcone tym bohaterom oraz ich twórcom.

Wybierzcie się z nami na wycieczkę śladem angielskich pisarzy, dajcie się przenieść w powieściowy świat i poznać codzienność jego twórców. Przeżyjcie z nami realną podróż do świata fikcji!

Muzeum Charlesa Dickensa

Któż z nas nie zna “Opowieści wigilijnej”, któż nie przeżywał przygód wspólnie z Oliverem Twistem? Do dzisiaj przy 48 Daughty Street stoi dom, gdzie powstały te utwory. Do dzisiaj stoi w nim biurko, przy którym pisarz przelewał na papier fabuły “Klubu Pickwicka” czy “Nicholasa Nickelby”. Poza tym można tam zobaczyć pamiątki związane z życiem twórczym i prywatnym pisarza: oryginały lub repliki mebli, listy, manuskrypty, obrazy, fotografie, dokumenty. Wszystko to w ramach ekspozycji muzeum funkcjonującego w tym miejscu od 1925r. i mającego upamiętnić słynnego literata. To bowiem w tym mieszkaniu, od 1837 do 1839 r. toczyło się życie rodziny Dickensów. Tam urodziły się dwie ich córki, tam Charles przeżył tragedię – śmierć żony Catherine, jego najwierniejszej muzy.

Muzeum Charlesa Dickensa
W muzeum łatwo poczuć klimat „Opowieści Wigilijnej”, Foto: Flickr by Fred Rockwood

Obecnie dom przy Daughty Street jest jedynym, zachowanym miejscem, w którym żył pisarz. Można tu poczuć atmosferę tamtych czasów, zanurzyć się w życiu codziennym artysty.  Dobrą okazją ku temu jest chociażby skorzystanie z możliwości przyrządzenia w kuchni Dickesnów masła, według przepisu Catherine.

Gdzie? 48 Doughty Street

Jak dojechać? Autobus linii 7, 17, 19, 38, 45, 46, 55, 243

Kiedy? Od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00

W jakiej cenie? Dorośli  £9.00, studenci i seniorzy £6.00, dzieci od 6 do 16 lat £4.00, dzieci do 6 lat – wstęp wolny

Muzeum Sherlocka Holmesa

To jedyne miejsce na świecie, w którym możemy wejść w świat słynnego detektywa z powieści Arthura Conan Doyla. Muzeum powstało w 1990 r. przy Baker Street 221B (a w zasadzie w budynku gdzieś pomiędzy numerami 237 a 241), gdyż to właśnie tam, według książek, mieszkał Sherlock Holmes i jego towarzysz Watson.Okolica przesiąknięta jest tą popularną postacią literacką: pomnik, kawiarnie w detektywistycznym stylu, turyści spacerujący w czaplach Sherlocka i najważniejsze, budynek muzeum. Zobaczymy w nim mnóstwo pamiątek związanych ze znanym bohaterem oraz osobą jego twórcy. Listy, książka, naprędce odłożona gazeta – to elementy, które mają być dowodem (fikcyjnej przecież) obecności detektywa w tym miejscu. Wizyta w muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników przygód Holmesa, ale też dla tych, którzy nie są najwierniejszymi fanami tego bohatera. Dlatego bez względu na stopień sympatii w stosunku do Sherlocka czy Conana Doyla, pamiętajcie, aby podczas pobytu w Londynie zajrzeć pod ten najsłynniejszy adres na świecie.

Muzeum Sherlocka Holmesa
Muzeum Sherlocka Holmesa, foto: Flickr by Anders Thirsgaard Rasmussen

Gdzie? Baker Street 221 B

Kiedy? Codziennie od 9:30 do 18:00

W jakiej cenie? Dorośli £15, dzieci (do 16 r.ż.) £10

Muzeum Harry’ego Pottera

Na koniec prawdziwa perełka, wymarzona atrakcja dla miłośników zarówno książek, jak i filmów o przygodach Harry’ego Pottera. Świetnie będą się tu bawić wszyscy ci, którzy pragną przenieść się w powieściowy lub filmowy świat magii. Muzeum powstało w wytwórni filmów Warner Bros, w miejscowości Watford pod Londynem. Przestępując próg obiektu wkraczamy do miejsc, znanych z filmów o Harrym Potterze. Zaglądamy do skrytki pod schodami, gdzie spał młody czarodziej. Odwiedzamy m.in. główną salę Hogwartu, sypialnie chłopców, biuro Dumbledora, chatkę Hagrida. dom Weasleyów. W tym ostatnim nie zabraknie elementów magii, nóż sam pokroi marchewkę, a druty wydziergają sweter. Podczas zwiedzania natykamy się także na liczne przedmioty służące czarodziejom: kostiumy, różdżki, książki, czary, nawet latający samochód. Dowiadujemy się jak i dlaczego, powieściowe przygody Harry’ego Pottera zostały przeniesione na kinowy ekran. A do zobaczenia tych wszystkich atrakcji zachęca nie kto inny, jak sami czarodzieje, oczywiście mówiący do nas także z ekranu.

Muzeum Harry’ego Pottera
Muzeum Harry’ego Pottera czyli studio wytwórni Warner Bros., foto: Flickr by *Zobo*

Gdzie? Warner Bros. Studio Tour London, Studio Tour Drive, Leavesden

Kiedy? Godziny otwarcia w zależności od dnia między 9:00 a 20:00. Dokładny harmonogram pod adresem: www.wbstudiotour.co.uk/plan-your-visit/opening-times

W jakiej cenie? Dorośli (osoby pow. 16 r.ż.) £35, dzieci (od 5 do 15 lat) £27 , dzieci poniżej 5 r.ż. – wstęp wolny, bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci lub 1 dorosły + 3 dzieci) £107 – uwaga – nie ma możliwości zakupu biletu na miejscu

Jeśli po powrocie z tej podróży stwierdzicie, że “ było epicko” nie będzie to jedynie pusty, nic nieznaczący frazes. A jeśli będzie wam towarzyszyło poczucie nierealności pamiętajcie – to nie fikcja, to wydarzyło się naprawdę, choć może rzeczywiście w nieco innym Londynie, niż ten rzeczywisty znany z przewodników i fotografii.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!