Szybenik

Stare Miasto w Szybeniku

Sporo turystów z Polski, jadąc do Chorwacji, planuje zwiedzanie najbardziej popularnych miejsc, takich jak Dubrownik, Rijeka czy Park Narodowy Krka. Chorwacja jest krajem bogatym w atrakcje, a czasu często brakuje na zobaczenie wszystkich.

Jednak w drodze na południe naprawdę warto na kilka godzin zboczyć z trasy i odwiedzić Szybenik (chor. Šibenik) w Środkowej Dalmacji. Przewodniki turystyczne skąpią mu uwagi, wspominając najczęściej jedynie o Katedrze św. Jakuba – a szkoda, ponieważ całe szybenickie Stare Miasto jest godne uwagi. Szybenik jest jednym z najstarszych miast chorwackich i najstarszym miastem założonym przez Chorwatów na wybrzeżu.

Wybierając się do Szybenika, warto na chwilę zapomnieć o głównych zabytkach miasta i po prostu przejść się wąskimi, krętymi uliczkami, które wyróżniają je spośród wielu innych południowych miast, tak do siebie podobnych. Przez wiele ulic prowadzą bowiem schody – i tylko schody, można więc zapomnieć o zwiedzaniu miasta na rowerze. Nie są jednak bardzo strome i nie trzeba mieć wyjątkowej kondycji, by zdecydować się na spacer. Większość budynków ma naturalną barwę kamienia i zielone okiennice, co jeszcze bardziej wyróżnia Szybenik spośród miast południa i nadaje mi nieco powiewu północnego porządku.

Szybenik w Chorwacji
Widok na Szybenik, foto: fotolia.com

Katedra św. Jakuba

Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest wspomniana powyżej katedra – największa na świecie świątynia zbudowana jedynie z kamienia. Wyjątkowości nadaje jej także połączenie stylów, wydających się niemożliwych do pogodzenia: surowego gotyku i wyrafinowanego renesansu. w środku przeważa gotyk (wprawne oko dostrzeże również elementy romańskie), na zewnątrz zaś możemy podziwiać rozety i kopuły.

Katedra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nieopodal katedry zobaczyć można pałac rektorów – dziś muzeum miejskie, kiedyś siedzibę weneckich władców miasta. Nie zachował się on jednak w całości. W samym centrum zobaczyć można też ratusz miejski, niestety nie zachował się w stanie oryginalnym, został odbudowany po wojennych zniszczeniach.

Mając nieco czasu można zwiedzić również tutejsze twierdze, zwłaszcza twierdzę św. Michała, z której rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. Po drodze nie można ominąć wizyty w niewielkim średniowiecznym ogrodzie znajdującym się przy klasztorze św. Wawrzyńca.

Oczywiście, w Szybeniku znaleźć możemy także inne zabytki, jak kościół św. Barbary czy św. Jana – warto bez żadnego planowania po prostu odkrywać je podczas spaceru.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!